Popularita Macrona klesá, odmítl demisi premiérky Borneové

Francouzský prezident Emmanuel Macron má podporu 41 procent Francouzů a jeho popularita dál klesá, vyplynulo z průzkumu společnosti Ifop pro Paris Match a Sud Radio. Celkem 45 procent dotazovaných se navíc domnívá, že Macron není schopen uskutečnit slibované reformy, píše BFM TV. Macron po nedělních parlamentních volbách jedná s lídry jednotlivých stran a hledá podporu pro vládní blok, který ve volbách přišel o většinu v Národním shromáždění.

Emmanuel Macron

Výrazně klesá také obliba premiérky Élisabethy Borneové, které je ve funkci teprve od poloviny května. Její kroky podle průzkumu schvaluje 41 procent respondentů. Před měsícem, při jejím nástupu do funkce, to bylo 48 procent. Francouzi jí nejčastěji vytýkají, že nebude schopna reformovat zemi a domnívají se, že je příliš vzdálená jejich starostem.

Borneová kvůli nepříznivému výsledku voleb dnes podala demisi, prezident Macron ji však odmítl.

Za nejlepší opozici vůči prezidentu Macronovi považuje 35 procent dotazovaných krajně pravicové Národní sdružení (RN) a 32 procent krajně levicovou Franci nepodrobenou (LFI). Právě tato dvě uskupení výrazně uspěla v nedělních parlamentních volbách, LFI získala 131 a RN 89 křesel k celkem 577.

Ifop průzkum realizoval ve dnech předcházejících volbám. Přes internet v něm odpovídalo 1505 plnoletých Francouzů.

Macron odmítl demisi premiérky Borneové, schází se s lídry stran

Macron, jehož koalice ztratila po nedělních volbách většinu v parlamentu, dnes odmítl demisi, kterou podala premiérka Élisabeth Borneová. Její vláda tak bude pokračovat dál i za složitého vyjednávání o novém kabinetu, informovala agentura AFP. Macron se chce postupně sejít s lídry všech parlamentních stran, jako první zamířil dnes do Elysejského paláce šéf pravostředových Republikánů Christian Jacob. Macron dnes přijal také šéfa Socialistické strany (PS), komunistů a šéfku krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou, informovala agentura AFP. Rokování má pokračovat ve středu.

Macronova centristická koalice, která měla v předchozím období v Národním shromáždění podporu pohodlné většiny 289 poslanců, se po volbách ocitla v obtížné situaci, protože získala pouze 245 mandátů. Pro další vládnutí tak potřebuje najít spojence.

Republikáni ve volbách skončili čtvrtí a získali 62 poslanců, s jejich pomocí by si tedy Macron zajistil většinu. Druhé místo ve volbách obsadil levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie), který bude mít 131 křesel. Na třetím místě skončilo Národní sdružení (RN) s rekordními 89 mandáty.

Právě Republikáni (LR) jsou vítězné centristické koalici Spolu ideově nejbližší, její šéf Jacob ale už v pondělí prohlásil, že žádný pakt s prezidentovým uskupením nepřichází v úvahu.

"Byl to on (Macron), kdo byl arogantní a nyní prosí o pomoc... Náš postoj je jasný, jsme v opozici k Emmanuelu Macronovi a také v ní zůstaneme," řekl dnes Jacob rozhlasové stanici France Inter. V mírnějším tónu ale dodal, že je na Macronovi, aby zohlednil návrhy jeho strany.

"Myslel jsem si, že vyloží karty na stůl, ale (Macron) byl velmi opatrný a spíše naslouchal," řekl deníku Le Figaro po hodinové schůzce s prezidentem Jacob. Republikání nechtějí blokovat činnost Národního shromáždění, ale ani zradit své voliče, dodal.

Socialisté jsou připraveni k ústupkům, pokud vláda přijme opatření pro posílení kupní síly, zejména pak zvýšení minimální mzdy, uvedl po jednání s Macronem šéf strany Olivier Faure.

Le Penová jménem RN, které je druhou nejpočetnější formací v parlamentu, žádala o post v čele finančního výboru a místopředsednictví Národního shromáždění. Strana chce zůstat v opozici, ale neplánuje systematické obstrukce, uvedla Le Penová.

Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

Na Hadím ostrově opět zavlála ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

V Chicagu se střílelo během průvodu ke Dni nezávislosti, nejméně 6 mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

Evropský parlament je v podpoře jádra a plynu rozdělený, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, chtěl by do Moskvy i Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že může plánovat ovládnutí Měsíce

04.07.2022 16:59 Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle…

Putin oznámil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Ostřelování škol a nemocnic je úmyslnou strategií Ruska, řekl Zelenskyj

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Související:

Nejnovější