Porota uznala Trumpova exporadce Bannona vinným z pohrdání Kongresem

Soudní porota ve Washingtonu uznala vinným Stephena Bannona, bývalého "vrchního stratéga" exprezidenta Donalda Trumpa, ve dvou bodech pohrdání Kongresem. Bannonovi (68) hrozí dva měsíce až dva roky ve federální věznici a pokuta. Americká Sněmovna reprezentantů doporučila jeho stíhání poté, co neuposlechl její obsílku a neposkytl svědectví ani dokumenty požadované výborem vyšetřujícím nepokoje z loňského 6. ledna a události, které k nim vedly.

Steve Bannon

Porota složena z osmi mužů a čtyř žen dospěla k rozhodnutí po tříhodinové rozpravě. Bannonovo odsouzení za pohrdání Kongresem je v USA prvním od roku 1974, kdy byl uznán vinným G. Gordon Liddy v souvislosti se skandálem Watergate, který vedl k rezignaci tehdejšího prezidenta Richarda Nixona.

"Prohráli jsme tu dnes bitvu, ale válka prohraná není," reagoval Bannon na rozhodnutí poroty.

Bannon svůj postoj před soudem hájil tím, že na jeho svědectví se vztahuje takzvané exekutivní privilegium, což je princip, který umožňuje americké vládě tajit jisté materiály či výpovědi před Kongresem. Na tento princip se ve snaze blokovat vyšetřování povolebního vývoje opakovaně odvolává Trump, ačkoli v Bílém domě od loňského ledna není.

Trumpova interpretace exekutivního privilegia zatím u soudů naráží a vedla jednu federální soudkyni k výroku, že "prezidenti nejsou králové". Bannon navíc už v době kolem posledních prezidentských voleb v Trumpově týmu nepracoval a s hlavou státu tedy tehdejší vývoj probíral jako soukromá osoba.

Soudce Carl Nichols minulý týden odmítl Bannonovy žádosti o odklad procesu poté, co obžalovaný změnil názor a dal najevo, že by před vyšetřovacím výborem sněmovny chtěl svědčit. Jeho právník Robert Costello změnu přístupu svého klienta vysvětloval tím, že Trump se již ve věci nesnaží uplatňovat exekutivní privilegium.

Bannon není jediným bývalým spolupracovníkem Trumpa, který čelí obvinění z pohrdání Kongresem. Ministerstvo spravedlnosti po návrhu sněmovny stíhá také někdejšího ekonomického poradce Bílého domu Petera Navarra.

Oba dva odmítli svědčit před kongresovou komisí, která posledních 12 měsíců zkoumá bezprecedentní vývoj po prezidentských volbách roku 2020. Poražený Trump po nich odmítl uznat vítězství svého soupeře Joea Bidena a volby označoval za zmanipulované.

Události vyvrcholily 6. ledna 2021, kdy nespokojení Trumpovi příznivci vpadli do sídla Kongresu, kde se konala ceremoniální volební schůze. Nepokoje ji na několik hodin přerušily a vyžádaly si několik mrtvých a desítky zraněných.

Bannon je jedním z těch, kdo konspirační teorii o "ukradených" volbách neustále šíří, a to především prostřednictvím své populární politické talkshow s názvem War Room.

Témata: Steve Bannon

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější