Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, míní Bartoš

Připravovaný elektronický systém Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, tedy asi o půl roku později, než plánovala předchozí vláda. Důvodem jsou chystané úpravy stavebního zákona. Při dnešním setkání lídrů digitalizace v ČR to řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Upozornil ale na možné limity při čerpání peněz z EU. Systém by měl digitalizovat úřední procesy a dokumenty v rámci stavebního řízení.

Ivan Bartoš (Piráti)

Podle Bartoše je v plánu spuštění portálu paralelně s účinností stavebního zákona, což se nyní předpokládá na začátek roku 2024. Odklad proti původním plánům je podle něj zapříčiněn změnami, které vláda v zákoně chystá. Upozornil také, že přípravy jsou limitovány čerpáním peněz z evropských fondů.

Portál stavebníka by měl být systémem, v němž bude například možné elektronicky podávat žádosti v rámci stavebního řízení včetně nahrávaní příslušných dokumentů, dále zobrazovat informace o stavu řízení, o rozhodnutích a dalších opatřeních.

Bartoš k připravované digitalizaci dalších úředních postupů podotkl, že není možné čekat jen na přijetí příslušné legislativy, ale je třeba na tom pracovat paralelně. V této souvislosti zmínil například digitální technické mapy.

Sněmovna letos rozhodla o odložení části nového stavebního zákona, která počítala se vznikem specializovaných stavebních úřadů. Odklad účinnosti části zákona podle vlády eliminoval riziko, že místo urychlení dopravní výstavby nastane při povolování staveb kolaps. Místo toho se chce vláda zaměřit na digitalizaci postupů ve stavebním řízení.

Chystané změny dnes při svém vystoupení na konferenci kritizoval místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něj jde o fatální chybu, která zkomplikuje stavební procesy. Podle Havlíčka vláda podlehla lobbingu obcí a krajů.

Navrhované úpravy stavebního zákona jsou nyní meziresortním připomínkovém řízení. Bartoš zopakovat plány vlády, podle něhož by do Sněmovny měl kabinet novelu předložit v polovině roku.

Vládní koalice se už dříve dohodla také na snížení počtu stavebních úřadů na 371 místo současných zhruba 700. Část starostů o stavební úřad přijde, půjde například o ty, kde má agendu ve správě jeden úředník. Zachovány by ze současného znění stavebního zákona naopak měly být například princip apelace nebo fikce souhlasného stanoviska. K původnímu datu, 1. červenci 2023, by dále měla vstoupila v platnost část, která se týká takzvaných vyhrazených staveb, tedy velkých investičních akcí. Jsou například liniové stavby, které podle nové legislativy budou spadat do působnosti Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější