Poslanci hnutí ANO více než hodinu navrhovali změny programu sněmovní schůze

Poslanci opozičního hnutí ANO dnes více než hodinu navrhovali změny programu nynější sněmovní schůze. Celý blok i s hlasováním o požadavcích na zařazení nových bodů zabral 1,5 hodiny. Teprve pak se dolní komora začala zabývat zpřísněním ustanovení zákona o střetu zájmů, obecně známých jako "lex Babiš" s odkazem na předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše. Skupina koaličních poslanců v čele s Jakubem Michálkem (Piráti) chce upravit například zákaz vlastnictví médií politiky.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanci ANO se opět neúspěšně snažili prosadit do programu schůze například diskusi o dostupnosti některých léků, o vládním plánu k omezení šíření dezinformací, o situaci v České poště, o možném zvýšení daně z nemovitých věcí, o financování dopravních staveb nebo o chystaných škrtech na výdajové straně státního rozpočtu.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová poukazovala na to, že vláda má na prosazení "asociálních návrhů" jen letošní rok, přičemž vyjádření vládních politiků například ke změnám v rodičovském příspěvku nebo k důchodovém reformě se liší. "Strašíte lidi, vypouštíte balonky, vyvoláváte tady nejistotu," uvedla. Vládní představitelé by měli podle Schillerové debatovat s opozicí a své plány vysvětlovat. "Hnutí ANO má 72 poslanců. A pokud budete tlačit takového asociální věci proti lidem, a my tady mluvíme za lidi, tak my se k tomu pultíku tady připoutáme," prohlásila.

Poslanec ANO Kamal Farhan mluvil v souvislosti s léky o podle něho zmatečných vyjádřeních ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). V ministrových vyjádřeních, když mluvil o tom, kolik balení nedostatkových léků se podařilo zajistit, byly podle Farhana rozdíly ve statisících. "Není to ministerstvo zdravotnictví, ale ministerstvo chaosu," řekl.

Michálek připouštěl v souvislosti se zpřísněním střetu zájmů případné zdržování už v úterý. "Očekáváme odpor pouze od jedné strany a jsme připraveni na možnost obstrukcí," uvedl. Například média by politici nemohli převádět podle návrhu na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností by hrozily vyšší pokuty. Úřady by mohly nařídit i prodej média. Zpřísnění se má týkat také přijímání dotací a investičních pobídek.

Babiš po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku.

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 11:51 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

V Praze se bude protestovat proti vládě, vystoupit má i Babiš

29.03.2023 11:32 Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády,…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Prezident Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

28.03.2023 17:50 Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18…

Dálnici D1 zablokovala na několik hodin havárie dvaceti aut

28.03.2023 15:43 Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru…

Na Ústecku blokovaly dálnici D8 kamiony

28.03.2023 09:44 Aktualizováno Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9…

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Související:

Nejnovější