pozičnímu hnutí ANO se dnes nepodařilo prosadit ve Sněmovně debatu o třech návrzích zákonů dosluhující vlády, které reagují na rostoucí ceny energií. Po třech hodinách projevů řečníků s přednostním právem strany nastupující vládní koalice neumožnily schválení programu mimořádné schůze. Sněmovna tak o zákonech nejednala.
Předseda KDU-ČSL a příští ministr práce Marian Jurečka označil navrhovaná řešení za plošné rozdání peněz, které potřebným lidem nepomůže.
"Budeme bedlivě sledovat, s čím přijdete," vzkázala nové vládní koalici ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) v reakci na hlasování. Pro schválení programu schůze hlasovalo 83 poslanců z klubů ANO a SPD. Poslanci stran vládní pětikoalice hlasovali proti, nebo se zdrželi. Pro schválení bylo zapotřebí 90 hlasů.
Končící vláda navrhla osvobodit dodání plynu a elektřiny od daně z přidané hodnoty na celý příští rok, běžně spadá do sazby 21 procent. Část výnosu z prodejů emisních povolenek by měla jít podle dalšího z návrhů na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií. Poslední z předloh měla umožnit kompenzovat domácnostem část regulované ceny elektřiny. Zda se k jejich projednání Sněmovna vrátí, není jisté. Schillerová, která je nyní předsedkyní klubu ANO, nevyloučila, že opozice bude vyvolávat další mimořádné schůze.
"I když se to nastupující vládě nelíbí a hází našim snahám klacky pod nohy, není pochyb, že úloha státu je být v energokrizi aktivní," řekla Schillerová v úvodu jednání. Uvedla, že předložené zákony mohou pomoci domácnostem ušetřit v příštím roce tisíce korun. Odmítla, že by za odpuštění DPH u elektřiny a plynu pro příští rok hrozily Česku sankce z Bruselu. Vysvětlila to tím, že opatření má být časově omezené pouze na příští rok. Podle ní to vyplynulo z jejího osobního jednání s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim.
Vláda v příslušné novele zákona o DPH konstatuje, že navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu.
"Příští rok musíme vyřešit nárůst cen energií, který bude mezi 30 až 70 procenty," řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). "Za to nenese vinu ani opozice, ani koalice, za to nenese vinu v tuto chvíli nikdo, kdo je z České republiky. A popravdě řečeno i vina Evropské unie je částečná," uvedl.
Jurečka i další politici vládní koalice poukazovali na to, že jen v případě odpuštění DPH na elektřinu a plyn přijdou veřejné rozpočty v příštím roce o 25 miliard korun. "To tady paní ministryně financí jako taktně pomlčela a neřekla vzkaz do těch obcí, měst a krajů - opět vám budou chybět další peníze," uvedl. Vyjádřil pochybnosti i o úspěchu jednání ministryně Schillerové s eurokomisařem.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek varoval, že návrh vytváří dopady na státní rozpočet dvou miliard korun měsíčně. Střední třída si podle něj uvědomuje, že pokud stát zruší daně na elektřinu, ve výsledku bude muset vzniklý dluh někdo zaplatit a bude to podle něj právě střední třída. Předseda klubu STAN Jan Farský kladl dosluhující vládě otázku, kolik ze zhruba 25 miliard korun, o něž přijdou veřejné rozpočty, bude vydáno skutečně efektivně. Vládní návrhy přirovnal k rozhazování peněz z helikoptéry.
Také předseda klubu SPD Radim Fiala upozornil že snížení DPH prohloubí veřejný dluh, který zaplatí všichni. Předseda SPD Tomio Okamura obvinil premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) z toho, že s řešením nepřišel v době, kdy šlo růstu cen ještě zabránit. Podle něj by mělo Česko vystoupit z evropského systému obchodování s emisními povolenkami.
Okamura po hlasování vyzýval premiéra Petra Fialu (ODS), aby řekl, kdy růst cen energií a všeobecné zdražování vyřeší a jaké má jeho vláda plány. Fiala nevystoupil, opoziční poslanci reagovali bučením a boucháním do lavic. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) poté jednání Sněmovny ukončila.
Tím dnešní mimořádné jednání Sněmovny skončilo. Sněmovna by se měla sejít v úterý 11. ledna.
Charlotte Gottová si sice snaží uchránit soukromí, ale jako dcera nejslavnějšího českého zpěváka si musí zvykat na život pod drobnohledem. Projevuje se to i tak, že se řeší, co si bere na sebe.
Českou hereckou obec zasáhla na začátku probíhajícího lednového týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor či dabér Mojmír Maděrič.
Tragická střelba otřásla v úvodu nového týdne Chřibskou na Děčínsku. Při útoku na městském úřadě přišel o život jeden člověk, mezi šesticí zraněných má být místní starosta. Útočník si zřejmě vzal život sám, předtím se dostal do přestřelky s přivolanými policisty. I v řadách policie došlo ke zraněním.
Větrné počasí bude v Česku pokračovat až do půlky pracovního týdne. Vyplývá to z aktuálního znění výstrahy na silný vítr, jejíž platnost Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil do středečního rána. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.
Prezident Petr Pavel v minulém týdnu překvapil nečekanou návštěvou Ukrajiny, ale v posledních dnech si podle všeho našel čas i na příjemnější aktivity. Jak se pochlubil na sociální síti, zavítal do jednoho z nejpopulárnějších českých divadel.
Policie zasahuje v pondělí dopoledne na městském úřadě ve Chřibské na Děčínsku. Došlo tam ke střelbě. Na místě už momentálně nehrozí další nebezpečí, pachatel byl zneškodněn. Kromě útočníka zemřela nejméně jedna další osoba. Šest lidí pak utrpělo zranění.
Dvojnásobným tatínkem je Karel Šíp, jehož synové jsou nevlastními bratry, které dělí poměrně mnoho let. Mladší ze synů byl dokonce na začátku této dekády ještě teenagerem. Jak se Honzovi vlastně vede? Známý moderátor prozradil podrobnosti.
Zimní olympiáda už klepe na dveře, přičemž hokejový turnaj mužů bude tentokrát obzvlášť sledovaný. Po letech se totiž opět střetnou národní týmy v nejvyšší možné síle. Česko nebude chybět a chybět by neměl ani Jakub Voráček. Potvrzený je jeho televizní comeback.
Na jihu Španělska se srazily dva vysokorychlostní vlaky. K neštěstí došlo nedaleko města Adamuz v provincii Córdoba na frekventované trase mezi Madridem a Andalusií. Podle serveru SkyNews je mrtvých už nejméně 21 a 25 lidí bylo vážně zraněno, celkový počet zraněných ale podle španělských médií přesáhl sto.
Případy obětí miliardáře Jeffreyho Epsteina odkrývají další děsivý rozměr jeho manipulační sítě. Nová svědectví ukazují, že finančník zneužíval touhu mladých žen po vzdělání, aby je vmanévroval do své sítě zneužívání. Sliby stipendií a zajištění přijetí na prestižní univerzity, jako jsou Columbia nebo NYU, sloužily jako účinná návnada i nástroj k vytvoření naprosté závislosti.
Britský soud projednává šokující svědectví v případu bývalého zpěváka populární skupiny Spandau Ballet. Ross Davidson, který vystupoval pod uměleckým jménem Ross Wild, čelí obvinění ze znásilnění. Podle výpovědi poškozené ženy se muži svěřil se svou bizarní fantazií, v níž toužil po sexu s „nehybnou a nereagující“ osobou, která by připomínala figurínu.
Ve věku 48 let zemřela žena, která byla považována za utajovanou dceru rockové legendy Freddieho Mercuryho. Její rodina oznámila, že žena, známá pod pseudonymem B, podlehla vzácné formě rakoviny páteře. Svou skutečnou identitu se jí bohužel nepodařilo oficiálně potvrdit dříve, než vydechla naposledy.