Poslanecká sněmovna je dnes opět svědkem nové frašky. Poslanci jednají o úsporném balíčku a i když koalice prosadila možnost zasedání Sněmovny i po půlnoci, ke slovu se téměř nedostala. Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který se jako první přihlásil ještě před schválením programu, mluvil šest hodin. Rekord v délce poslovu ale nadále drží šéf hnutí SPD Tomio Okamura, který pro změnu vyzval k předčasným volbám.
Babiš se vyjádřil k firmě Agrofert, kterou označil za svou v souvislosti s tvrzením, že koalice zneužívá politickou moc proti ní. Kritizoval také Ústavní soud, který podle něj patří do nové totality a polistopadového kartelu, který podporuje média, zejména veřejnoprávní.
Babiš si následně přisvojil zásluhy za to, že KSČM již není zastoupena ve Sněmovně. Vládu kritizoval několik hodin a poté začal navrhovat úpravy programu zářijové schůze dolní komory, přičemž popřel, že by jeho projev byl obstrukcí kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po více než hodině napomenula Babiše za to, že nemluví k programu, k němuž se přihlásil. Babiš se ale ohradil, že může mluvit o čem chce. Sni místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) nedokázala usměrnit Babišovu řeč.
Babiš uvedl, že koalice zneužívá politickou moc proti jeho firmě Agrofert, kterou přitom před lety převedl do svěřenských fondů, aby dodržel zákon o střetu zájmů. V souvislosti s Ústavním soudem Babiš pak uvedl, že je součástí nové totality a zmínil kvótu dvou míst pro bývalé komunisty.
Babiš kritizoval současnou vládu jako "nejprolhanější v historii" a tvrdil, že nepodnikla nic proti inflaci. Kritizoval také vládní konsolidační balíček a označil jej za "úplné peklo". Následně ho vystřídal šéf SPD Okamura, který uvedl, že kdyby byl premiér Petr Fiala "chlap s koulema, tak to položí a udělá předčasné volby."
Konsolidační balíček čelí ze strany opozice silné kritice a SPD i hnutí ANO mají dohromady přes 60 pozměňovacích návrhů. Vadí jim například zrušení školkovného či vyšší daň z nemovitosti.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.