Poslanci se budou příští týden dál zabývat novelou rozpočtu se schodkem 330 miliard

Poslanci se budou příští týden dál zabývat vládní rozpočtovou novelou, jež zvyšuje letošní schodek o 60 miliard na 330 miliard korun. Pokračovat by mohli ve schvalování koaličních změn služebního zákona, které mimo jiné ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení v počtu náměstků členů vlády.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Zářijová řádná schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne. K rozpočtu a dalším vládním předlohám se poslanci sejdou na mimořádné schůzi svolané z podnětu koaličních zákonodárců na čtvrtek. Poslanecké jednání příští týden přeruší středeční státní svátek.

Změny ve státním rozpočtu navrhla vláda Petra Fialy (ODS) zejména v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu i kvůli růstu cen, hlavně energií. Novela zvyšuje příjmy i výdaje, které mají překročit dva biliony korun. Na mimořádné schůzi poslanci projednají rozpočtovou novelu ve druhém čtení, kdy budou moci předkládat pozměňovací návrhy. Už předem je ohlásilo opoziční ANO.

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil tento týden jednu ze tří poslaneckých úprav na přesun peněz uvnitř rozpočtu. Skupina koaličních zákonodárců ve výboru prosadila převod 60 milionů korun z kapitoly Národní sportovní agentury do kapitoly ministerstva školství. Peníze mají směřovat mládežnickým spolkům na zvýšené náklady za energie. Sportovní agentura by tak letos měla dostat rozpočtovou novelu o 440 milionů korun navíc místo původně plánovaných 500 milionů korun. Výbor zamítl dva pozměňovací návrhy Zdeňka Kettnera z opozičního hnutí SPD celkem za 1,12 miliardy korun, které se týkaly podpory regionálního školství. Může je znovu uplatnit na plénu, aby o nich poslanci při závěrečném schvalování rozpočtové novely v říjnu hlasovali.

Na programu čtvrteční mimořádné schůze jsou také další vládní předlohy. Týkají se například zvýšení příspěvku na mobilitu pro zdravotně postižené lidi z 550 korun na 900 korun měsíčně, uzákonění předčasných důchodů bez sankce pro zdravotnické záchranáře a změn v lékařské posudkové službě. Kabinet navrhl, aby dolní komora schválila tyto předlohy zrychleně už v úvodním kole.

Schvalování koaliční novely služebního zákona poslanci nedokončili před dvěma týdny, pokračovat by v něm mohli na řádné schůzi v pátek. Opoziční ANO a SPD kritizují nejen zrušení omezení počtu takzvaných politických náměstků mimo jiné kvůli očekávanému zvýšení nákladů na státní správu, ale také zavedení pětiletého funkčního období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků. Podle autorů novely to má přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně státní služby. Podle opozice to zasáhne do její stability a kontinuity.

Předkladatelé z řad koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů uvádějí, že novela má prohloubit odpolitizování státní služby. Stanoví podle nich jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem.

Před schvalováním je ve Sněmovně také například novela k ochraně Antarktidy, zrychlení zakládání obchodních korporací nebo návrh zákona, jenž určuje postup při zabavení nelegálně dovezených kulturních předmětů do zemí EU a jejich vrácení do zemí původu. Před druhým čtením pak zákonodárci mají například také sporné zrušení elektronické evidence tržeb ke konci letošního roku či zvýšení limitu pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. Tato předloha stejně zvyšuje také hranici pro využití paušální daně. Zda se Sněmovna k těmto návrhům na nynější řádné schůzi dostane, není jasné.

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Zeman podepsal sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

07.12.2022 17:02 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům…

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se MS ve fotbale koná v Kataru

07.12.2022 16:04 Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru.…

Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných…

07.12.2022 15:59 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů.…

Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, vláda je prodloužila

07.12.2022 15:16 Aktualizováno Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27.…

Vláda zatím nestanovila termín přijetí eura

07.12.2022 14:24 Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila…

Příslušníkům bezpečnostních sborů a vojákům z povolání se od ledna zvednou…

07.12.2022 13:30 Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou…

Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

07.12.2022 13:25 Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce…

Zeman by mohl jmenovat novým předsedou ÚS Fialu, spekulují média

07.12.2022 12:37 Prezident Miloš Zeman by mohl ještě před svým odchodem z funkce jmenovat příštího předsedu…

Fiala by v příštím roce mohl navštívit Bidena v Bílém domě

07.12.2022 11:27 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nemá potvrzený termín návštěvy ve Spojených státech. Vypadá to, že…

Související:

Nejnovější