Poslanci se chystají řešit ceny potravin ve výborech

K vysokým cenám potravin v tuzemských obchodech se ve Sněmovně sejde zemědělský výbor. Na dotaz ČTK to dnes potvrdil předseda výboru Michal Kučera (TOP 09). Výbor se má sejít 11. dubna. Ještě předtím, 22. března, se sejde podvýbor pro potravinářství, aby jednal o situaci v potravinářství a zemědělství. Zatímco jednání většiny sněmovních výborů je veřejné, jednání podvýborů je neveřejné, pokud se podvýbor neusnese jinak.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Vyjádření předsedy podvýboru Oldřicha Černého (SPD) ČTK zjišťuje. O cenách potravin chtělo minulou středu debatovat na mimořádné schůzi Sněmovny opoziční hnutí ANO. Sněmovní koaliční většina však neumožnila schválení programu schůze, která se tak nekonala.

Růst cen potravin v posledních měsících vyvolává značnou pozornost. Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v tuzemsku loni o 27,2 procenta, a Česko tak bylo šesté v EU pokud jde o jejich zdražování. Jen v únoru zdražily podle Českého statistického úřadu potraviny a nealkoholické nápoje meziročně téměř o čtvrtinu. Například cena vajíček vzrostla podle ČSÚ o víc než 95 procent. Mezi další drahé zboží se zařadily například papriky. "Stáváme se jednou z nejdražších zemí v Evropské unii, co se týká cen potravin," řekl ve Sněmovně minulý týden její místopředseda a někdejší ministr Karel Havlíček (ANO). Ministerstvo zemědělství se k vysokým cenám potravin rozhodlo zřídit pracovní meziresotrní skupinu.

Podvýbor pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu chce podle pozvánky debatovat nejen o cenách potravin, ale i o údajném zneužívání monopolního postavení obchodních řetězců. Dalším tématem má být i kontrola marží v obchodních sítích a slevové akce. Podvýbor si přizval ministerstvo zemědělství, ministerstvo průmyslu a obchodu, zástupce agrární i potravinářské komory. Přizval i zástupce antimonopolního úřadu.

Jednání sněmovního zemědělského výboru k cenám potravin přislíbil minulý týden jeho předseda Kučera. Řekl to na plénu, když se hnutí ANO pokusilo vyvolat mimořádnou schůzi na toto téma. Ujistil, že zemědělský výbor se bude problematikou zabývat se vší vážností. Řešení podle něj existují, ale nejsou jednoduchá a nespočívají v tom, že peníze přitečou pouze z veřejných rozpočtů.

Ministerstvo zemědělství povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Poprvé se má sejít 21. března. Její součástí budou zástupci ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vláda chce podle ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) naplno využít všech zákonných možností a působení dozorových orgánů, které spadají pod ministerstva zemědělství, obchodu nebo financí.

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Související:

Nejnovější