Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i důchody

Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu opozice diskutovat o korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, v němž čelí stíhání vedle dalších lidí někdejší primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Odpoledne začne schůze svolaná na žádost vládních stran například ke změnám zákona o evidenci skutečných majitelů, k podpoře nízkoemisních vozidel ke koaličním úpravám služebního zákona. V pátek je v plánu řádná schůze, na níž budou poslanci schvalovat mimo jiné videonahrávkovou předlohu, zákaz části jednorázových plastových výrobků a úpravy v důchodech některých pěstounů.

V pražském korupční kauze opozice volá po odchodu předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra nebo dokonce po úplném konci tohoto hnutí ve vládě. Kvůli případu rezignoval na pozici ministra školství Petr Gazdík (STAN), protože se stýkal s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Rakušan nevidí pro svou demisi důvod, podrželi ho i koaliční lídři včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Koaliční většina konání mimořádné schůze s návrhem programu nazvaným "Organizovaný zločin hnutí STAN" pravděpodobně neumožní. Ještě před hlasováním o návrhu programu ale budou moci vystupovat řečníci nadaní přednostním právem.

Návrh programu mimořádné schůze svolané na čtvrteční odpoledne z podnětu vládních poslanců čítá celkem 14 bodů. Jde zejména o předlohy v úvodním kole a ve druhém čtení. Schůze bude patrně pokračovat i další týden v úterý a ve středu.

Novela o evidenci skutečných majitelů mění jejich vymezení a rozšiřuje také působnost zákona. Předloha vychází z výtek Evropské komise, která jejím schválením podmiňuje vyplacení peněz z Národního plánu obnovy. Vláda navrhla, aby dolní komora novelu přijala zrychleně už v prvním čtení. Předloha o nízkoemisních vozidlech stanoví úřadům povinnost zajišťovat těmito vozy stanovený podíl provozu ve veřejné dopravě. V návrhu programu schůze je v úvodním kole také například daňová novela, která od příštího roku zvyšuje hranici pro registraci k dani z přidané hodnoty a paušální dani z jednoho na dva miliony korun. Sněmovna by rovněž měla zahájit projednávání senátní novely o zrušení monopolu na zdravotní pojištění cizinců.

Koaliční novela služebního zákona je před druhým čtením a mimo jiné ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení v počtu náměstků členů vlády, tedy náměstků politických. Opoziční ANO neuspělo v ústavně-právním výboru mimo jiné s návrhem, aby člen vlády mohl mít nejvýše čtyři politické náměstky místo nynějších dvou.

Na páteční řádné schůzi by poslanci měli schvalovat také různé předlohy ministerstva zemědělství. Týkají se ekologického zemědělství, centrálního registru psů nebo ochrany chmele. Debaty vyvolala zejména novela, která se týká veterinárních léčiv. Skupina koaličních poslanců k ní chce připojit pasáže, které se týkají možnosti mimořádného zajišťování nákupu a distribuce léčivých přípravků pro lidi například při epidemiích a zapisování údajů do zdravotnických registrů.

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání…

19.08.2022 16:54 Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci…

Na začátek školního roku nechystá MZd kvůli covidu žádná nařízení pro…

19.08.2022 16:51 Aktualizováno Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Aktualizováno Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Stanjura bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení v reklamní větvi kauzy Čapí…

19.08.2022 14:25 Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí…

Většina ukrajinských uprchlíků i po 150 dnech dál zůstává státními…

19.08.2022 13:21 Naprostá většina ukrajinských uprchlíků v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba…

Jurečka: Příspěvek 5000 korun na dítě úřady začnou vyplácet 24. srpna

19.08.2022 12:57 Příspěvek 5000 korun na dítě lidem, kteří o tuto podporu požádali, začnou úřady práce vyplácet 24.…

Česko při průměrné teplotě v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

19.08.2022 12:11 Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má…

Prezident Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

19.08.2022 11:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes krátce po 10:00 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v…

Železniční průmysl je podle asociace před krizí, většina firem může omezit…

19.08.2022 11:04 Český železniční průmysl stojí před krizí, až 60 procent firem může brzy zásadně omezit své…

V Českém Švýcarsku hlídají strážci i z Polska, objevují se místa se…

19.08.2022 10:48 V Českém Švýcarsku drony denně nacházejí místa se zvýšenou teplotou. Ty pak musí prověřit…

Související:

Nejnovější