Jeden z možných kandidátů na nového ministra školství, poslanec STAN Viktor Vojtko, dnes na twitteru uvedl, že nabídku vést ministerstvo školství nyní nemůže z osobních a rodinných důvodů přijmout. STAN chce nástupce Petra Gazdíka, který kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr odstoupí ke konci června, představit do konce tohoto týdne. Vláda dnes podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) záležitost neřešila.
"Vést ministerstvo školství je pro mne velmi lákavá výzva. Byl bych rád, kdyby vzdělávání u nás poskytovalo žákům a studentům co nejlepší startovací pozici do života. Nicméně po pečlivém zvážení nyní z osobních a rodinných důvodů nemohu nabídku na ministra školství přijmout," uvedl Vojtko, který působí i jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě . O zlepšení českého školství hodlá usilovat i nadále. "Znám i kvalitu dalších kandidátů. Řadu názorů na vzdělávání s nimi sdílím, jsem proto pevně přesvědčen, že školství bude v dobrých rukou," dodal.
Podle serveru Seznam Zprávy zvažuje kandidaturu další poslanec STAN Ondřej Lochman, který pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže. ČTK dnes na dotaz neodpověděl. Další politici podle serveru už nabídku na vedení ministerstva školství odmítli, například poslanec Vladimír Balaš, Jan Berki nebo místostarostka středočeských Psár Martina Běťáková.
Také předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN) ČTK řekl, že debaty o své případné nominaci považuje jen za spekulace a nepočítá s tím, že by byl osloven. Rakušan na začátku týdne nevyloučil ani možnost oslovit bývalého ministra školství za ANO Roberta Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Plaga připustil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal.
Po úterním jednání koaličních lídrů už šéf STAN Vít Rakušan hovořil o tom, že kandidát na vládní post nebude mimo hnutí. V příštích dnech se chce s možnými adepty setkat a pak představit až "nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta" v rámci svého hnutí. "Rozhodně popírám, že bychom snad museli hledat někde v externích vodách. V hnutí STAN máme mnoho lidí, kteří se školství dlouhodobě odborně věnují, opravdu mu rozumí a zvládnou i tu politickou funkci," uvedl Rakušan.
Síkela se dnes po jednání vlády odvolal na Rakušanovo vyjádření. "Máme kandidáty, vybereme kandidáta a na základě toho bude představen premiérovi a K5," řekl.
Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi.
Lucii Vondráčkové už se po boku vystřídalo několik sportovců. Naposledy to byl zápasník Zdeněk Polívka, ale i vztah s ním už je nějaký čas minulostí. Osobní život herečky a zpěvačky se stejně řeší. Co Vondráčková vzkazuje lidem, kteří to dělají?
Třetím dnem v řadě za sebou varují meteorologové před povodňovými jevy. Podle nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se na některých místech očekávají další vzestupy hladin vodních toků.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v pondělí ráno boural v Praze. Při nehodě se vůz se členem vlády srazil s jiným vozidlem. Klempíř, který jel do budovy ministerstva, se podle stranických kolegů po havárii necítí nejlépe.
Značné napětí zavládlo tento týden mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou, když druhá jmenovaná oznámila rozvod a odhalila nový projekt ve formě dokumentu. Hanychové vadí zejména to druhé.
NASA v sobotu potvrdila další odklad první mise s lidskou posádkou k Měsíci za posledních padesát let. Důvodem je technický problém s raketou. Do vesmíru tak zamíří nejdříve v dubnu, informoval web DW.
Poslední dny meteorologické zimy připadají do týdne, který právě začíná. Podle meteorologů přinese hodně oblačnosti a také srážek. Změna nastane od středy, lidé se mohou těšit na většinou slunečné a bezesrážkové počasí.
Agenti v noci na neděli zastřelili mladého muže, který vstoupil do areálu soukromé rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. Šéf Bílého domu na místě nebyl, nacházel se ve Washingtonu. Na vyšetřování případu se podílí i FBI.
Karlos Vémola nezažil právě nejlepší úvod roku. Nějaký čas si pobyl ve vazbě, ocitl se také v péči lékařů. Rekonvalescence po operačním zákroku pokračovala i po jeho propuštění na svobodu. Nyní už se ale věci začínají obracet k lepšímu.
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Britská vláda uvažuje o odstranění bývalého prince Andrewa z linie nástupnictví na trůn, aby se za žádných okolností nemohl stát králem. Ministr obrany Luke Pollard řekl, že je správné to udělat, a to bez ohledu na závěry probíhajícího policejního vyšetřování.
Bratislava v pondělí zastaví dodávky elektřiny na Ukrajinu, pokud ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neobnoví dodávky ropy na Slovensko. Na sociální síti to oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).