Post šéfa Kremlu chce zastávat 29 kandidátů. Političku prosazující mír na Ukrajině komise vyhodila

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
Libor Novák 23. prosince 2023 15:11
Sdílej:

Ruská Ústřední volební komise v sobotu odmítla zaregistrovat prezidentskou kandidátku Jekatěrinu Duncovovou, která propaguje vizi "mírového" a demokratického Ruska. Uvedl to server Rádia Svobodná Evropa.

Komise zdůvodnila své zamítavé stanovisko údajnými "chybami v dokumentech" potřebných pro zaregistrování kandidatury, které bývalá nezávislá novinářka a komunální politička Duncovová předala 20. prosince.

Odmítla proto její kandidaturu jednohlasně, uvedla šéfka komise Ella Pamfilovová. Po zamítavém rozhodnutí nemůže začít ani získávat podpisy na podporu své kandidatury. O prezidentský úřad se chtěla ucházet jako nezávislá kandidátka.

"Jste mladá žena, všechno máte před sebou," řekla Pamfilovová Duncovové při oznámení rozhodnutí komise. Dodala, že o zaregistrování prezidentské kandidatury požádalo již 29 uchazečů.

Duncovová, regionální zákonodárkyně, prosazuje svou vizi "humánního" Ruska, které je "mírové, přátelské a ochotné spolupracovat s každým na základě respektu." Pokud by byla schválena jako nezávislá kandidátka, musela by získat 300 000 podpisů z alespoň 40 ruských regionů.

Kandidovat chce i úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který podle očekávání svůj post bez problémů obhájí a post hlavy státu bude zastávat v pořadí již páté funkční období.

Svého kandidáta do voleb staví i Kremlu nakloněná Liberálně demokratická strana Ruska, jejímž prezidentským kandidátem bude bývalý vyjednavač pro ukrajinský konflikt Leonid Sluckij. Sluckij uvedl, že jeho kandidatura Putinovi "hlasy neubere".

Vlivný opoziční politik Alexej Navalnyj nemohl v prezidentských volbách kandidovat už v roce 2018 - a to kvůli dřívějšímu obvinění z podvodu, které bylo podle jeho spojenců politicky motivováno.

Podle volebního zákona zájemci o kandidaturu v prezidentských volbách musí podat přihlášky do 27. prosince, následně budou muset sesbírat tisíce podpisů, aby si zajistily místo na hlasovacím lístku.

Oficiálním termínem prezidentských voleb v Rusku je 17. březen, ale hlasovat bude možné tři dny, počínaje 15. březnem. Volit se bude i ve čtyřech ukrajinských oblastech částečně okupovaných ruskými jednotkami i na Krymském poloostrově, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.

Ruská tisková agentura RIA podle Reuters citovala Andreje Turčaka, tajemníka generální rady prokremelské vládnoucí strany Jednotné Rusko, podle kterého se Putin nebude ucházet o znovuzvolení jako kandidát této strany.

Skupina složená z více než 700 politiků a osobností ze sportovního a kulturního světa se v sobotu sešla v Moskvě a jednomyslně podpořila Putinovu nominaci jako nezávislého kandidáta.

Předseda strany Spravedlivé Rusko - Za pravdu Sergej Mironov uvedl, že šéf Kremlu půjde do voleb jako nezávislý kandidát. V této souvislosti se podle Mironova plánuje sběr podpisů na podporu Putina.

Zdroje, které se pro Reuters vyjadřovaly pod podmínkou anonymity, už dříve uvedly, že Putin se rozhodl opět kandidovat a že jeho poradci se již připravují na kampaň a volby. Kampaň je přitom jen formalitou, stejně jako samotné volby. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že se v Rusku těší podpoře 80 procent voličů.

S podporou ruského státu a jeho médií a při absenci veřejně známých soupeřů téměř jistě zvítězí, píše Reuters. "Svět, na který se díváme, je velmi nebezpečný," citovala agentura jeden z nejmenovaných zdrojů, obeznámených s děním v Kremlu.

Ve volbách sice Putin nebude čelit žádnému reálnému soupeři, bývalý agent KGB má však před sebou největší výzvy, jakým šéf Kremlu čelil od rozpadu Sovětského svazu před více než 30 lety. Válka na Ukrajině totiž vyvolala nejhorší konfrontaci s Západem od kubánské raketové krize z roku 1962.

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj tvrdí, že Putin nasměroval Rusko do slepé uličky vedoucí k záhubě a že vybudoval křehký systém zkorumpovaných posluhovačů, kteří v konečném důsledku vytvářejí spíše chaos než stabilitu.

"Rusko jde směrem dozadu," řekl v červenci pro Reuters Oleg Orlov, jeden z nejuznávanějších bojovníků za lidská práva v Rusku. "Opustili jsme komunistickou totalitu, ale teď jsme se vrátili k jinému druhu totality," dodal.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Komentář
Donald Trump

Původně 24 hodin, teď sto dní. Kdy a jak tedy Trump ukončí válku na Ukrajině?

Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Zprávy
Ilustrační fotografie

Nalezena záhadná sopka. Její erupce ochladila zemské klima

V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.

Ekonomika
Tesla Model Y Juniper

Nová Tesla Model Y Juniper ODHALENA! Změní toto elektroauto svět?

Tesla odhalila vylepšenou verzi svého nejpopulárnějšího elektromobilu, Modelu Y, který nyní nabídne ostřejší design, lepší efektivitu a minimalističtější interiér. Premiéru měla novinka na čínské verzi webu automobilky, přičemž se očekává, že podobné změny budou následovat i na ostatních trzích.

České celebrity
Anna Slováčková

Dobrých zpráv není nikdy dost. Anička Slováčková uklidnila fanoušky

Boj Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou pokračuje i v letošním roce. Herečce a zpěvačce se kvůli nemoci střídají dobré a špatné dny, což názorně ilustruje probíhající týden. Jeden den si stěžovala, pak ale fanoušky opět uklidnila.