Postup hasičů při požáru v Roztokách prověří kontrolní skupina

Zásah hasičů při požáru v roztockém alzheimer centru v minulém týdnu prověří kontrolní skupina generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) . ČTK to dnes řekl za ředitelství HZS Tomáš Pořízek. Při rozsáhlém požáru v centru zemřeli dva lidé a 55 dalších se zranilo.

Požár alzheimer centra v Roztokách.

V nemocnicích nyní zůstává pět klientů centra, žádný ale není na jednotce intenzivní péče. Vznikla materiální škoda zhruba 70 milionů korun. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců. Policie případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

"V souvislosti s požárem v Roztokách u Prahy bude generálním ředitelem HZS ČR Vladimírem Vlčkem oznámena kontrola v rámci HZS ČR. Aktuálně se pro tuto kontrolu připravují podklady. Kontrola bude zaměřena jak na část vedení zásahu a činnost hasičů na místě, tak postup HZS ČR v rámci výkonu státního požárního dozoru, jak v rámci kontrolní činnosti, tak z hlediska stavební prevence," řekl Pořízek. V minulosti byla podobná kontrola nařízena například v případě výbuchu domu v Koryčanech nebo u požáru haly v Mladé Boleslavi. Kontrolní skupinu budou tvořit složky integrovaného záchranného systému a operačního řízení a specialisté ze stavební prevence.

Při dohašování požáru, který vypukl minulý týden ve středu, a postupu budovou hasiči objevili po několika hodinách dva mrtvé a jednoho člověka se středně těžkým zraněním. Člen správní rady alzheimer centra Radek Žádník uvedl, že evidenci na místě zásahu vedly příslušníci integrovaného záchranného systému.

Většina klientů roztockého alzheimer centra je v současnosti v jiných domovech sociálních služeb v Praze a středních Čechách. O zraněné se po požáru starali v celkem šesti nemocnicích. Značnou část z nich už propustili, ve vážném stavu není nikdo. "V nemocnicích máme pět klientů," řekl dnes ČTK Žádník. V Motole, kde se ve čtvrtek starali o 16 pacientů, zůstávali v úterý tři. "V procesu je vyjednávání o jejich přeložení," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. V kladenské nemocnici zůstává jedna žena ve stabilizovaném stavu.

Odklízecí práce ve vyhořelém centru začaly v sobotu. "Statik vydal podmínky, za kterých je možno provádět odklízení práce. Celkové statické posouzení zatím nemáme," uvedl Žádník.

Požár v centru vypukl ve středu 1. června kolem 19:00. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu, zasahovalo jich přibližně 100. Seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Záchranáři vyhlásili traumaplán používaný u událostí s větším počtem zraněných. Policisté zatím při vyšetřování nevyloučili žádnou vyšetřovací verzi. Příčinou vzniku požáru mohlo být úmyslné jednání, nedbalost či technická závada.

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu

04.07.2022 16:52 Aktualizováno Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm…

Starostové a nezávislí si zvolí vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic v Česku

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:30 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

04.07.2022 15:10 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

U Karlštejna kvůli utržené části skalního převisu nad tratí neprojedou…

04.07.2022 14:42 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo 87 procent…

04.07.2022 13:18 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

Fiala chce do obnovy Ukrajiny zapojit české firmy

04.07.2022 10:43 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Policisté vyšetřují požár v Zápech u Prahy, nevylučují možnost úmyslného…

04.07.2022 10:04 Při vyšetřování příčin rozsáhlého víkendového požáru haly v Zápech u Prahy, který podle předběžných…

Související:

Nejnovější