Postup hasičů při požáru v Roztokách prověří kontrolní skupina

Zásah hasičů při požáru v roztockém alzheimer centru v minulém týdnu prověří kontrolní skupina generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) . ČTK to dnes řekl za ředitelství HZS Tomáš Pořízek. Při rozsáhlém požáru v centru zemřeli dva lidé a 55 dalších se zranilo.

Požár alzheimer centra v Roztokách.

V nemocnicích nyní zůstává pět klientů centra, žádný ale není na jednotce intenzivní péče. Vznikla materiální škoda zhruba 70 milionů korun. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců. Policie případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

"V souvislosti s požárem v Roztokách u Prahy bude generálním ředitelem HZS ČR Vladimírem Vlčkem oznámena kontrola v rámci HZS ČR. Aktuálně se pro tuto kontrolu připravují podklady. Kontrola bude zaměřena jak na část vedení zásahu a činnost hasičů na místě, tak postup HZS ČR v rámci výkonu státního požárního dozoru, jak v rámci kontrolní činnosti, tak z hlediska stavební prevence," řekl Pořízek. V minulosti byla podobná kontrola nařízena například v případě výbuchu domu v Koryčanech nebo u požáru haly v Mladé Boleslavi. Kontrolní skupinu budou tvořit složky integrovaného záchranného systému a operačního řízení a specialisté ze stavební prevence.

Při dohašování požáru, který vypukl minulý týden ve středu, a postupu budovou hasiči objevili po několika hodinách dva mrtvé a jednoho člověka se středně těžkým zraněním. Člen správní rady alzheimer centra Radek Žádník uvedl, že evidenci na místě zásahu vedly příslušníci integrovaného záchranného systému.

Většina klientů roztockého alzheimer centra je v současnosti v jiných domovech sociálních služeb v Praze a středních Čechách. O zraněné se po požáru starali v celkem šesti nemocnicích. Značnou část z nich už propustili, ve vážném stavu není nikdo. "V nemocnicích máme pět klientů," řekl dnes ČTK Žádník. V Motole, kde se ve čtvrtek starali o 16 pacientů, zůstávali v úterý tři. "V procesu je vyjednávání o jejich přeložení," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. V kladenské nemocnici zůstává jedna žena ve stabilizovaném stavu.

Odklízecí práce ve vyhořelém centru začaly v sobotu. "Statik vydal podmínky, za kterých je možno provádět odklízení práce. Celkové statické posouzení zatím nemáme," uvedl Žádník.

Požár v centru vypukl ve středu 1. června kolem 19:00. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu, zasahovalo jich přibližně 100. Seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Záchranáři vyhlásili traumaplán používaný u událostí s větším počtem zraněných. Policisté zatím při vyšetřování nevyloučili žádnou vyšetřovací verzi. Příčinou vzniku požáru mohlo být úmyslné jednání, nedbalost či technická závada.

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Pavel by se měl na Hrad kompletně přesunout do konce března

20.03.2023 13:05 Celá kancelář prezidenta Petra Pavla by měla na Pražském hradě působit do konce března. Pavel to…

Související:

Nejnovější