Postupujeme vpřed, vzkázal Zelenskyj ohledně vývoje protiofenzivy

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook / Володимир Зеленський
Marek Novotný 2. září 2023 20:02
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ujistil spoluobčany i partnery ve světě, že armáda v rámci ostře sledované protiofenzivy proti ruským okupantům postupuje. Navázal tak na dřívější prohlášení z Washingtonu, protože američtí činitelé v posledních dnech ocenili progres, který zaznamenali ukrajinští vojáci.

"Ukrajinské síly postupují vpřed. Navzdory všemu. Nezáleží na tom, co kdo říká, my postupujeme a to je nejdůležitější věc. Jsme v pohybu," uvedl Zelenskyj na telegramu. Na jeho slova upozornila agentura Ukrinform.

V průběhu tohoto týdne ocenily snahu ukrajinských jednotek zástupci Spojených států amerických. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek řekl, že Washington se domnívá, že postup v rámci protiofenzivy nabírá na obrátkách. Američtí činitelé podle něj zaznamenali značný progres během uplynulých 72 hodin, a to především v Záporožské oblasti.

Rusové do ní dokonce začali stahovat své schopnější jednotky, které byly dosud nasazené v Luhanské oblasti. Jejich místo zaujali záložníci, napsal Institut pro studium války (ISW). Odvolává se i na slova šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova, podle něhož Moskva do oblasti Kupjansku poslala nově vytvořenou záložní armádu, aby mohla přesunout efektivnější síly na jih Ukrajiny.

Experti to berou jako důkaz toho, že ruské vojenské velení považuje úsek v Luhanské oblasti za poměrně bezpečný. Ohledně jednotek přesouvajících se na jih konstatovali, že s velkou pravděpodobností operují jako jiné frontové oddíly bez rotace na úrovni brigád a pluků.

Oblastí kolem Kupjansku se v pravidelném shrnutí zaobíralo také britské ministerstvo obrany, když konstatovalo, že Rusové se snaží o postup na severní ose v okolí tohoto města v Charkovské oblasti. Podle Londýna se pokouší odvést pozornost Ukrajinců od protiofenzivy, konkrétně je chtějí donutit, aby rozdělili své lidské zdroje mezi Orichiv a Kupjansk.

"Když vezmeme v potaz mírné zisky kolem Kupjansku od začátku ukrajinské protiofenzivy v červnu, Rusko se jich velmi pravděpodobně snaží využít tím, že pokračuje v posilování této osy. Riskuje však tříštění svých sil, zatímco se snaží zabránit ukrajinskému průlomu," napsalo ministerstvo.

Stalo se
Světové celebrity
Madonna

Madonna nadělila fanouškům k Vánocům pořádně peprný dárek

Popová ikona Madonna se rozhodla oslavit letošní Vánoce ve velkém stylu a fanouškům na sociálních sítích nadělila sérii odvážných fotografií. Sedmašedesátiletá zpěvačka se v tematickém focení stylizovala do role svůdné paní Clausové, přičemž pózovala v luxusním spodním prádle inspirovaném vintage módou. Snímky doprovodila provokativní otázkou, zda byli její sledující letos hodní, nebo spíše zlobiví.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift a její vánoční dárek: Na charitu poslala miliony dolarů

Taylor Swift potvrzuje svou pověst štědré dárkyně a před letošními Vánocemi rozdala miliony dolarů na charitativní účely. Mezi obdarovanými organizacemi je například nezisková společnost MusiCares, která pomáhá hudebníkům v tísni. Tato organizace zpěvačce veřejně poděkovala s tím, že její příspěvek zajistí profesionálům v hudebním průmyslu přístup k nezbytné péči, aniž by museli obětovat svou kariéru.

Světové celebrity
Král Karel III.

Tajný vzkaz krále Karla: Vyzval prince Harryho ve vánočním projevu k usmíření?

Král Karel III. ve svém vánočním projevu vyslal jasné poselství plné laskavosti, naděje a soucitu, přičemž dvakrát použil termín „smíření“. Narážel tím snad na prince Harryho?

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian: Jak letos oslavila Vánoce?

Kim Kardashian opět potvrdila svou pověst milovnice Vánoc a na tradiční štědrovečerní večírek klanu Kardashian-Jenner dorazila v naprosto oslnivém outfitu.