Potopený ruský křižník Moskva je nově součástí kulturního dědictví Ukrajiny

Ukrajinské úřady považují vrak potopeného ruského křižníku Moskva za součást podmořského kulturního dědictví Ukrajiny. Na facebooku to oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Plavidlo označované za vlajkovou loď ruské Černomořské flotily se potopilo minulý týden. Kyjev uvádí, že loď zasáhl protilodními střelami, Moskva takovou verzi událostí odmítá.

Ruský křižník Moskva

"Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví jsou všechny známky lidské aktivity na dně Černého moře v mezích ekonomické aktivity našeho státu majetkem Ukrajiny," napsalo ukrajinské ministerstvo obrany.

Není jasné, co přesně vedlo k potopení této ruské válečné lodi. Rusko tvrdí, že se křižník Moskva potopil v rozbouřeném moři, když se ho po explozi a požáru munice snažili odtáhnout do přístavu. Ukrajinští představitelé uvedli, že loď zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi.

Rusko také uvádí, že celá posádka byla bezpečně evakuována. Nezávislý ruský list Novaja gazeta Evropa nicméně s odvoláním na matku jednoho z členů posádky informoval, že při potopení křižníku mohlo zahynout na 40 ruských vojáků a další se pohřešují nebo jsou zranění.

Při potopení křižníku Moskva zemřel jeden námořník, 27 se pohřešuje, tvrdí Rusko

Při potopení ruského křižníku Moskva zemřel minulý týden jeden námořník a dalších 27 se jich pohřešuje, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Dalších 396 členů posádky se podle něj z plavidla podařilo evakuovat. Je to poprvé od tohoto incidentu, co Rusko přiznalo ztráty.

Moskva tvrdí, že křižník, vlajkovou loď ruské Černomořské flotily, před zkázou vážně poškodil požár a výbuch munice. Ukrajinské úřady tvrdí, že křižník Moskva zasáhly ukrajinské síly protilodními střelami. Tvrzení ani jedné ze stran nelze nezávisle ověřit.

Agentura AP připomněla, že krátce po potopení lodi ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se podařilo zachránit celou posádku. Na plavidle bylo podle prvotních odhadů médií okolo 500 lidí. Ministerstvo dnes nevysvětlilo, proč si v hlášeních odporuje.

Na začátku tohoto týdne nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe napsal s odvoláním na matku jednoho z námořníků, že při incidentu zahynulo 40 vojáků a desítky dalších se pohřešují.

"Zahynul námořník a 27 dalších členů posádky se pohřešuje," uvedlo dnes ministerstvo v prohlášení a ujistilo, že rodinám a blízkým poskytuje veškerou potřebnou podporu.

Křižník Moskva označovaný jako nejlépe vybavená a nejvýznamnější loď ruské Černomořské flotily, se potopila 14. dubna. Podle ruských úřadů se tak stalo na rozbouřeném moři, když poničené plavidlo táhli do přístavu. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi, podle které se loď potopila v důsledku zásahu protilodními střelami Neptun

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější