Ceny komodit na světových trzích výrazně rostou, potraviny i průmyslové suroviny letos zdražily o desítky procent. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji - zlato od začátku roku zdražilo o necelých pět procent, stříbro o procento. Naopak zlevnilo dřevo, platina či káva. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytli analytici ke konci dubna.
"Ceny komodit jsou v posledních měsících nejúspěšnější skupinou aktiv na finančních trzích. Komoditní index agentury Bloomberg už letos posílil o 30 procent," řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Už v minulém roce podle něj reagovaly suroviny pozitivně na hospodářský růst, který podpořila fiskální politika vlád i měnová politika centrálních bank.
"K růstu přispěly také problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Růst cen od počátku roku je hlavně ve znamení ruské agrese na Ukrajině," dodal analytik. Vzestup podle Tylečka táhnou hlavně zemědělské komodity v čele s obilím, kterého jsou Rusko i Ukrajina důležitými producenty i exportéry. Kvůli sankcím a napjaté geopolitické situaci však na trhu chybí také průmyslové komodity a energie, uvedl.
Tyleček připomněl, že cena severomořské ropy Brent letos posílila o 30 procent a podobně je na tom také americká ropa WTI. Upozornil, že turbulence jsou i na evropském trhu s plynem. "Od počátku roku sice roste o téměř o polovinu, nicméně krátce po ruském útoku na Ukrajinu cena rostla o více než 250 procent," řekl. Kukuřice a pšenice přidávají téměř 40 procent, doplnil.
Moc jednoduché není naopak podle Tylečka najít komodity, jejichž ceny letos klesají. "Díky významnému cenovému nárůstu v minulém roce klesla v minulých měsících cena dřeva a podobně je na tom také káva arabica. Ta v minulém roce přidala 62 procent a od počátku roku zatím osm procent ztrácí," uvedl Tyleček.
Cena zlata od začátku roku do konce dubna stoupla o 4,6 procenta na 1915 amerických dolarů (asi 44.700 Kč) za troyskou unci. V březnu v souvislosti s konfliktem na Ukrajině zlato atakovalo hranici 2050 dolarů, což bylo nejvíce od července roku 2020. "Důvodem následného poklesu u většiny komodit, včetně zlata, bylo opadnutí prvního šoku z války," uvedl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
Stříbro zažilo mírný nárůst o necelé jedno procento na 23,5 dolaru (asi 550 Kč) za unci. Rovněž tento kov dosáhl svého letošního maxima po začátku invaze na Ukrajinu na začátku března, kdy stál více než 26 dolarů. Cena platiny klesla od začátku roku o 3,6 procenta na 930 dolarů. Naopak palladium, jehož zásoby se z velké části nacházejí v sankcionovaném Rusku, zpevnilo o pětinu na 2275 dolarů, vyplývá z dat Golden Gaze CZ.
"V březnu z důvodu konfliktu na Ukrajině komodity prudce vzrostly. Duben byl tedy měsícem částečné korekce tohoto nárůstu. Ke konci měsíce klesají některé komodity i s ohledem na možné rychlejší tempo zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky Fed, ke kterému dojde nejspíše již počátkem května," uzavřel Ryba.
Dnes je Jiřina Bohdalová asi nejslavnější českou herečkou, ale jako každá umělkyně musela někdy začít. Jednu z jejích prvních rolí jí dal legendární režisér Václav Vorlíček.
Čas letních dovolených v zahraničí je už nějaký čas tady, což platí i pro slavné osobnosti. Výlet do ciziny se plánuje i v domácnosti Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Jeden z dvojice hvězdných manželů ale zůstane doma.
Babybox zachránil během prvního ryze červencového týdne další lidský život. V Kolíně někdo do schránky odložil chlapečka, který dostal jméno Libor. Dítě je podle dostupných informací v pořádku.
Velmi zajímavý průběh má návštěva prince Harryho doma ve Velké Británii. Mladší syn krále Karla III. dorazil sám a byl mu znemožněn nocleh v královském paláci. V jedné věci se ale nakonec na prince usmálo štěstí. Jde o jeho manželku Meghan a jejich děti.
Mladší bratr princezny z Walesu James Middleton zveřejnil na svém instagramovém profilu dojemný vzkaz, ve kterém ocenil sílu a odhodlání své sestry. Reagoval tak na úspěšné dokončení charitativní výzvy National Three Peaks Challenge, kterou Kate absolvovala koncem minulého měsíce. Princezna během čtyřiadvaceti hodin zdolala tři nejvyšší vrcholy Anglie, Skotska a Walesu – Scafell Pike, Ben Nevis a Snowdon.
První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i během letních prázdnin. Radostnou zprávu by sice nejraději oznámila sama Kristýna Leichtová, která je podle všeho čerstvě trojnásobnou maminku, ale udělala to za ní kolegyně.
Karlovarský filmový festival i letos potvrzuje pověst velké celospolečenské akce. Chcete důkaz? Do lázeňského města se vydal i prezident Petr Pavel, který ocenil, jak organizátoři navázali na tradici po loňské smrti legendárního herce a prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.
Už nějaký čas není tajemstvím, že Petra Svoboda je po tragické ztrátě manžela opět zamilovaná. Lásku našla u pohledného slovenského podnikatele, který měl teď možnost sám poprvé promluvit o jejich vztahu.
Češi už netrpělivě očekávají nadcházející červnový víkend, přičemž oteplení se dostavilo již v závěru pracovního týdne. Odpolední maxima ve volných dnech pak vyšplhají až na 30 stupňů, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Eben je samozřejmě i letos jednou z tváří karlovarského filmového festivalu, přičemž se stále řeší jeho vystoupení na pátečním slavnostním zahájení. Konkrétně se do lidmi milovaného moderátora ostře opřel jeden z bývalých českých premiérů.
Hasičům se v noci na pátek podařilo lokalizovat požár jedné z budov v bývalém areálu Svitu ve Zlíně, která se z velké části zřítila. Požár je momentálně pod kontrolou, stupeň poplachu byl ze zvláštního snížen na třetí.