Použití chemických zbraní na Ukrajině by mělo následky, varuje G7 Rusko

Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.

Rusko, Kreml

"Nezodpovědná jaderná rétorika Ruska je nepřijatelná," uvedli ministři ve společném prohlášení. "Opakovaně vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo agresi vůči Ukrajině a stáhlo své jednotky i techniku," uvedli šéfové diplomacií. Odsoudili také nedávné ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu a "teror civilního obyvatelstva". Skupina G7 chce pohnat Rusko k "odpovědnosti za tyto zločiny proti lidskosti".

Státy G7 chtějí nadále vyvíjet ekonomický tlak na Rusko i další země, které se rozhodly podpořit Moskvu v její agresi. "Budeme pokračovat v uvalování ekonomických sankcí na Rusko a další země, jednotlivce nebo subjekty, které poskytují vojenskou podporu agresivní válce Moskvy," uvedli představitelé v dokumentu. Prohlášení cituje příklad sankcí proti Íránu, který podle Západu dodal Rusku bezpilotní letouny Šáhed-136 a podle médií zvažuje i dodávky dalšího zbrojního materiálu.

Skupina G7 je připravena nadále "podporovat Ukrajinu po finanční, humanitární, obranné, politické, technické a právní stránce," slibuje prohlášení. Oceňuje také hrdinství Ukrajinců tváří v tvář nevyprovokované ruské agresi.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání uvedl, že skupina sedmi zemí zaměřuje svou bezpečnostní podporu více na pomoc Ukrajině při ochraně před útoky Ruska na její energetickou síť. "Skupina G7 se dohodla na vytvoření nové koordinační skupiny, která pomůže připravit, obnovit a bránit ukrajinskou energetickou síť - právě tu síť, kterou prezident Putin brutálně poškodil," zdůraznil Blinken.

Prohlášení také kritizuje ruskou snahu o šíření dezinformací, včetně obviňování Kyjeva z možného použití takzvané špinavé bomby. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) již potvrdila, že tato obvinění jsou nepodložená. V závěrečném dokumentu z jednání se proto uvádí, že je třeba pokračovat v boji proti ruským dezinformacím.

Do skupiny G7 patří kromě Německa také Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, USA a Británie, Německo bude předsedat až do konce roku. Blinken na twitteru po jednání uvedl, že tato "transatlantická spolupráce je klíčem k řešení globálních problémů"

Dneškem dvoudenní setkání ministrů zahraničí skupiny G7 v německém Münsteru skončilo. Hlavním tématy byly kromě ruské invaze na Ukrajinu i klimatická změna, energetika, zdravotnictví nebo zahraničněpolitická témata regionu Indo-Pacifiku a Afriky.

G7 odsoudila Írán za dodávky dronů Rusku

Ministři zahraničí skupiny ekonomicky vyspělých demokracií G7 dnes na závěr setkání v německém Münsteru odsoudili postup Íránu proti demonstracím a dodávky íránských zbraní Rusku. Dále mimo jiné rázně odsoudili nedávné odpalování raket Severní Koreou a zdůraznili důležitost míru a stabilitu v oblasti Tchajwanského průlivu.

Ministři v závěrečném prohlášení odsoudili "brutální a nepřiměřené použití násilí proti pokojným demonstrantům a dětem" v Íránu. Íránské úřady vyzvali, aby zajistily, že se pachatelé porušování lidských práv budou zodpovídat. Nové konkrétní sankce proti Teheránu dokument neohlašuje, ale hrozí dalšími opatřeními. G7 ujišťuje, že bude klást ekonomické náklady na Rusko a další země, jednotlivce a organizace, které vojensky podporují ruskou útočnou válku proti Ukrajině. Skupina v této souvislosti připomíná dodávky íránských bezpilotních letounů Rusku.

G7 Teherán vyzvala k okamžitému zastavení dodávek zbraní Moskvě. "Ostře odsuzujeme pokračující destabilizující aktivity Íránu na Blízkém východě a v jeho okolí," stojí v textu, který kritizuje dodávky pokročilých zbraní státním i nestátním aktérům.

Země G7 dále "rozhodně odsoudily" nedávné odpaly raket z KLDR a zvýšení napětí na Korejském poloostrově. "My, členové G7, rázně odsuzujeme protizákonnou a bezprecedentní sérii odpalů balistických raket Severní Koreou, včetně několika mezikontinentálních raket," stojí v závěrečném komuniké.

Šéfové diplomacií dále zdůraznili mimo jiné důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu a uvedli, že budou nadále usilovat o konstruktivní spolupráci s Čínou. Ministři zahraničí Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a USA vyzvali k mírovému řešení problémů v oblasti a zároveň zdůraznili, že se nic nemění na jejich základních postojích ohledně Tchaj-wanu, včetně politiky jedné Číny.

"Připomínáme Číně nezbytnost dodržovat základní principy Charty OSN ohledně mírového řešení sporů a zdržovat se vyhrožování, nátlaku, zastrašování nebo použití síly," prohlásily dále země G7.

Ministři zahraničí v prohlášení odsoudili také aktivity Ruskem podporované žoldnéřské Wagnerovy skupiny v Mali a dalších afrických zemích, kde jsou spojováni s porušováním lidských práv. "Jsme zděšeni pošlapáváním a porušováním lidských práv mezi civilním obyvatelstvem, včetně těch, jichž se dopouští teroristické organizace a proruské síly Wagnerovy skupiny v Mali," shodla se sedmička.

Témata: G7 | Rusko | Chemické zbraně | Írán

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější