Povinné respirátory nebo testy. Přehled nových opatření platných ode dneška

Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Počínaje dneškem se také musí co týden testovat neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení.

Ilustrační foto

Vláda k těmto opatřením přistoupila minulý týden kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku. Nicméně některá zdravotnická zařízení na pokyn vlády nečekala a své neočkované pracovníky již testují. Na základě zpřísněných opatření se rovněž zkracuje platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní nově platí jeden den a PCR test tři dny.

Vysokoškoláci dosud měli povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nebyli usazeni. Vzhledem k tomu, že jsou ale na vysokých školách na rozdíl od nižších typů škol smíšené kolektivy, a hrozí tedy vyšší riziko přenosu nákazy, vláda zpřísnila pravidla pro nošení respirátorů, uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Respirátory při výuce musí už začátku listopadu nosit neočkovaní učitelé.

Vláda rozhodne o opatření, aby se uznávaly jen PCR testy na covid

Opatřením, podle kterého se nebude možné prokazovat antigenními, ale pouze PCR testy na covid-19, se bude na dnešním zasedání zabývat vláda v demisi. Na programu končícího kabinetu ANO a ČSSD je také nařízení o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit.

Opatření o zrušení uznávání antigenních testů a samotestů je jediným krokem, který přineslo jednání stávajícího kabinetu s AntiCovid týmem zastupujícím budoucí vládu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) bude opatření platit od pondělí 29. listopadu.

AntiCovid tým naopak nesouhlasil se zavedením tzv. rakouského modelu, podle kterého by při vstupu do restaurací či na hromadné akce nebylo možné uznávat žádný druh testů, ale pouze očkování či prodělání covidu-19.

Vláda by mohla spolu s úpravou uznávání testů zavést kompenzační programy pro firmy. Programy jsou připravené, ale musí se na nich shodnout profesní svazy a budoucí vláda, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO). Kompenzace by se mohly pohybovat řádově kolem jedné miliardy korun měsíčně, dodal.

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za…

04.12.2021 11:58 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Související:

Nejnovější

reklama