V oblastech, kde v uplynulém týdnu úřadovala velká voda, proběhly volby v pořádku. Povodňová situace se ale silně podepsala na volební účasti, která oproti minulým krajským místy klesla místy o deset procent, jinde dokonce dvojnásobně.
Například v povodněmi postiženém Krnově byla volební účast v krajských volbách 12,55 %. Oproti roku 2020 jde o výrazný pokles z 29,02 %. V Opavě pak volilo bezmála 30 % lidí, zatímco o čtyři roky dříve 34,25 %.
Na silně poškozeném Jesenicku byla letos volební účast 25,36 %, oproti minulým volbám jde o podstatný pokles z 31,61 %. V okresním městě Jeseníku klesla účast z 33,94 % na 23,94 %, tedy přesně o deset procent.
V kriticky zasažené Ostružné se účast letos vyšplhala až na 43,15 %, klesla tak o 51,35 %. Na Jesenicku byla v Písečné volební účast v roce 2020 35,13 % a nyní klesla dokonce na pouhých 17,17 %. Sousední Mikulovice nebyly v 18:10 ještě sečteny, roku 2020 zde byla účast 32,4 %.
V Lipové-lázních klesla účast také, a to z 32,44 % na 26,24 %. Totéž platí pro Vápennou, kde klesla z 27,48 % na 21,69 %. V Bělé pod Pradědem byla roku 2020 účast 36,08 %, při těchto volbách pouze 22,04. V Hradci-Nové Vsi byla před čtyřmi lety volební účast 32,08 %, letos pouze 25,63 %.
Ruku nad bezpečným průběhem voleb drželi policisté, v povodněmi zasažených oblastech asistovali hasiči společně s armádou. „Volební místnosti byly uzavřeny a nastává sčítání hlasů. Z bezpečnostního hlediska volby hodnotíme jako bezproblémové a neevidujeme žádné zásadní narušení jejich průběhu. Sčítačům a statistikům předáváme pomyslnou službu,“ informovala policie odpoledne na sociální síti X.
Tuzemští i zahraniční meteorologové upozorňují na ochlazení, které v nadcházejících dnech nastane na evropském kontinentu. Podle expertů z ciziny se máme připravit na to, že chladno bude až do Velikonoc.
Jeremy Clarkson, známý bouřlivák a bývalá hvězda pořadu Top Gear, se v posledních letech našel v roli farmáře na svém pozemku v Oxfordshire. Ačkoliv se mu na jeho farmě Diddly Squat, kterou proslavil seriál na platformě Amazon Prime, daří krotit traktory i hospodářská zvířata, v kuchyni narazil na nečekaného soupeře. Pětašedesátiletý moderátor se otevřeně přiznal, že domácí práce a vaření jsou pro něj obrovským bojem, který možná přesahuje jeho schopnosti.
Herec Bradley Riches, hvězda seriálu Emmerdale, se v otevřeném rozhovoru svěřil se svými pocity ohledně blízkého přátelství se Sharon Osbourne. Čtyřiadvacetiletý herec a bývalá porotkyně X Factoru se sblížili během společného účinkování v reality show Celebrity Big Brother v roce 2024. Bradley nyní vyzdvihl neuvěřitelnou sílu, kterou Sharon a její dcera Kelly prokázaly po loňské smrti legendárního rockera Ozzyho Osbourna.
Bývalá detektivka Ruby Wolff, která se před třiadvaceti lety podílela na razii v sídle Neverland, se nedávno vrátila na místo činu. Návrat na ranč Michaela Jacksona v Kalifornii pro ni byl hluboce emocionálním zážitkem. Když u brány spatřila dětskou kresbu vyrytou do zdi, neubránila se slzám a připomněla, že nevinnost dítěte je to nejcennější, na co se v tomto kontroverzním případě často zapomínalo.
Britské princezny Beatrice a Eugenie se podle královských expertů ocitly v dosud největší izolaci. Dcery Andrewa Mountbattena-Windsora a Sarah Ferguson doplatily na neutuchající skandály svých rodičů spojené s kauzou Jeffreyho Epsteina. V královské rodině jim údajně zbyl už jen jediný vlivný spojenec, který je ochoten se za ně postavit – jejich strýc, král Karel III.
Po smrti Karla Gotta poutaly pozornost nejméně tři ženy s příjmením Gottová. V poslední době už to ale není taková sláva. Zejména zpěvákova nejstarší dcera Dominika, která nežije v Česku, na sebe v poslední době přestala upozorňovat. Co se děje?
Z osmi trestných činů obvinili kriminalisté šestadvacetiletého muže, přičemž ve dvou případech jde o zvlášť závažné zločiny. Recidivista je konkrétně podezřelý z vraždy a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až 18 let za mřížemi.
Českou filantropii nečekaně zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let náhle zemřela Božena Jirků, která stála za činností Nadace Charty 77 a Konta Bariéry. Dosud působila ve správní radě.
Legendární Helena Vondráčková se rozhodla reagovat na dění kolem sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Populární zpěvačce se nelíbilo, že jeden z opozičních politiků využil její píseň jako doprovodnou u videa na sociální síti.
Norská korunní princezna Mette-Marit v novém rozhovoru vysvětlila, proč udržovala styky s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem. Členka královské rodiny mluví o jeho manipulaci. Princezna zároveň převzala odpovědnost za své chování.
Jaromír Soukup se v poslední době ocitl v nezáviděníhodné situaci. Nyní to ale vypadá na lepší zítřky. Jednání známého podnikatele s Prahou totiž směřují ke zdárnému konci. Co spolu vlastně obě strany řešily?
Policie pokračuje s vyšetřováním pátečního podezřelého požáru v Pardubicích, který je prověřován pro podezření z teroristického útoku. Kriminalisté dokončili ohledání místa činu a předali areál zpátky do rukou vlastníka.