Povodně zaplavily třetinu Pákistánu. Země čelí klimatické humanitární katastrofě

Povodně v Pákistánu způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už 1136 životů a podle předběžných odhadů vlády způsobily v zemi škody za nejméně deset miliard dolarů (246 miliard korun). Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Povodně v Pákistánu

Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.

Ničivé povodně v Pákistánu jsou "největší v dějinách Pákistánu", prohlásil dnes pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. "Škody způsobené naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu," citovala ministerského předsedu agentura AFP.

"Doslova třetina Pákistánu je teď pod vodou," popsala ministryně pro klima Sherry Rehmánová. Podle ní je současná situace "klimatickou humanitární katastrofou ohromných rozměrů".

Organizace spojených národů dnes vyzvala k poskytnutí 160 milionů dolarů na pomoc Pákistánu postiženému katastrofálními záplavami. "Pákistán je plný utrpení," prohlásil ve své výzvě generální tajemník OSN António Guterres. Rozsah neštěstí, které zničilo obydlí, školy, zdravotnická zařízení a živobytí milionů lidí, si žádá přednostní pozornost světa, dodal.

Podle Guterrese by 160 milionů dolarů mělo pomoci zajistit potraviny, vodu, hygienická zařízení, dočasné vzdělávání a zdravotní péči pro 5,2 milionu osob.

"Přestaňme být náměsíčnými vůči destrukci naší planety klimatickou změnou," řekl Guterres ve svém videovzkazu. "Dnes je to Pákistán. Zítra to může být vaše země," prohlásil šéf OSN. Mluvčí OSN dnes podle agentury Reuters oznámil, že Guterres se příští týden vydá do Pákistánu, aby se podíval na "bezprecedentní klimatickou katastrofu".

Jenom USA se zavázaly Pákistánu v reakci na přírodní katastrofu poskytnout 30 milionů dolarů, které mají jít přes Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). USA přitom budou upřednostňovat naléhavou potravinovou pomoc, zajištění nezávadné vody, hygienická opatření, finanční pomoc a pomoc při poskytování přístřeší, oznámilo americké velvyslanectví v Pákistánu.

Desetitisíce pákistánských rodin se kvůli velké vodě musely evakuovat ze svých domovů k příbuzným, do státních uprchlických táborů, nebo prostě ven, kde čekají na pomoc v podobě stanů, ale i jídla a zdravotnických potřeb.

Podle ministra financí Ahsana Ikbála se Pákistán stal obětí klimatické změny způsobené rozvinutými státy. "Naše uhlíková stopa je nejnižší na světě. Za tohle nese odpovědnost mezinárodní společenství. Měli by nám pomoct vylepšit naši infrastrukturu tak, aby byla klimaticky odolnější," řekl Ikbál.

Témata: Pákistán | povodně

Scholz řešil s Macronem energetickou krizi, spolupráci může narušit…

03.10.2022 22:01 Ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské dopady včetně energetické krize byly hlavním tématem…

Ruská duma schválila anexi okupovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Somálská armáda zabila spoluzakladatele milicí Šabáb

03.10.2022 20:32 Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele islamistické teroristické skupiny Šabáb…

Ruský tisk informuje o prvních úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

03.10.2022 20:02 Aktualizováno V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné…

Ředitel Záporožské elektrárny zadržený Rusy je na svobodě

03.10.2022 19:10 Aktualizováno Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela…

Švédsko vyslalo k poničenému Nord Streamu ponorku k prozkoumání příčiny…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Aktualizováno Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Nobelovu cenu za lékařství obdržel švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

EU navrhuje další půjčky Česku na pokrytí ochrany zaměstnanosti během…

03.10.2022 13:18 Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné…

Budoucnost Německa je v uhlíkové neutralitě a energetické bezpečnosti,…

03.10.2022 13:09 Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí…

Související:

Nejnovější