Nadcházející složitá koaliční jednání jsou hlavním tématem dnešních komentářů německých novin, podle kterých Německo takovou situaci ještě nezažilo. Z nedělních parlamentních voleb totiž nevzešel žádný dominantní vítěz, který by po 16 letech nahradil kancléřku Angelu Merkelovou. Hlasování sice vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze, lídr těsně druhé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet chce ale o křeslo šéfa příští německé vlády usilovat také.
"Německo čekají měsíce koaličních jednání, jaké ještě nikdy nezažilo," napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) o volebním výsledku, který nepřinesl žádného vítěze s jasnou převahou hlasů. I když zvítězil Scholz, chce kancléřský úřad získat Laschet, jehož unie CDU/CSU utrpěla nejhorší výsledek v poválečných dějinách Německa. "Stranám unie již nebude pomoci, pokud se za nynější situace opravdu za svého kancléřského kandidáta nepostaví," uvedl list. Laschet se v kampani netěšil jasné podpoře celé unie, protože různá křídla požadovala odlišné kancléřské kandidáty, mimo jiné i šéfa bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markuse Södera.
FAZ také poznamenal, že CSU si vážnost situace zřejmě dobře uvědomuje, protože nezbytnost jednoty uznala právě bavorská CSU. Její šéf a bavorský premiér Söder řekl, že v nadcházejících koaličních jednáních bude nezbytné, aby každý opustil svou komfortní zónu, a že budoucí vláda musí být koalicí rozumu.
"Máme tady SPD, CDU, FDP a Zelené, kteří se musí na nějaké konstelaci domluvit. Ať už hledání dopadne jakkoli, bude to výraz německé touhy po kompromisu," napsal deník Der Tagesspiegel. Ten také okomentoval fakt, že již v neděli pro sebe kancléřskou funkci nárokovali jak Scholz, tak Laschet. Pro Lascheta, který skončil druhý, ale podle deníku bude složité v cestě do kancléřství čestně Scholze obejít.
Deník Süddeutsche Zeitung poukazuje na to, že Scholzovu vyjednávací pozici komplikují straníci, kteří nejsou svému kancléřskému kandidátovi zavázaní a kteří se odmítavě postaví proti případné koalici, ve které by šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner jako ministr financí určoval politickou linii. "Proti nim Scholz žádný semafor neprosadí a ve vzájemném hašteření byla SPD vždycky dobrá," dodal Süddeutsche Zeitung, který podle stranických barev použil v Německu zažitý název semafor pro možnou koalici tradičně červené SPD, žluté FDP a Zelených.
Podle deníku Die Welt je jasné, že Scholz a ani Laschet nezískali žádný mandát pro velké změny, takže se s pár "reformičkami" nikam daleko nedostanou. "A to je obzvláště smutné, protože touha po politické změně mezi voliči byla veliká jako už dlouho ne," dodal Die Welt, že žádná ze stran tuto touhu pro sebe využít nedokázala.
Frankfurter Rundschau jako řešení složité povolební situace vidí menšinovou vládu. "Existuje přece jedna alternativa. Protože je prakticky nemožné najít parlamentní většinu pro koalici s jasným obsahovým profilem, tak proč nikdo nemluví o menšinové vládě?" ptá se deník, podle kterého je bázlivé odmítání takové možnosti v dnešní době přežitkem.
Spolkový sněm by podle Frankfurter Rundschau mohl zkrátka hlasovat o tom, kdo z obou kandidátů bude kancléřem. "Vítěz by pak musel pro své projekty případ od případu hledat většinu. Jako bonus bychom získali lidové zastoupení, kde by rozhodnutí byla výsledkem přesvědčování a ne koaličního rozumu. Přeloženo do němčiny, přineslo by to více demokracie," dodal deník.
Herečka Nicole Kidman se objevila na veřejnosti jen čtyři dny poté, co podala žádost o rozvod s manželem, country zpěvákem Keithem Urbanem. Sedmapadesátiletá herečka se v sobotu 4. října zúčastnila charitativní aukce amFAR v Texasu, která se konala v Dallasu.
Po drtivém volebním propadu Jany Maláčové a hnutí Stačilo!, které se nedostalo do Poslanecké sněmovny, čelí šéfka Sociálních demokratů (dříve ČSSD) ostré kritice. Mezi těmi, kdo se do ní pustili, byl i exministr financí Miroslav Kalousek a dokonce i bratr známého herce, Tomáš Etzler, který si nebral žádné servítky.
Volební úspěch hnutí Motoristé sobě, kteří získali 13 mandátů a vstoupili do Sněmovny, zakončil Filip Turek nečekaně hořkým zážitkem. Po sobotním vítězství, které zahájil setkáním s exprezidentem Václavem Klausem, se europoslanec vydal slavit do vyhlášeného pražského baru, kde se stal terčem fyzického útoku.
Otec vévodkyně Meghan Markle, Thomas Markle (81), prožívá od svatby své dcery s princem Harrym v roce 2018 odloučení. Nedávné dramatické události na Filipínách, kde Thomas bydlí, ho údajně přiměly k srdcervoucí otázce ohledně jeho posledního rozloučení.
Zpěvák Lewis Capaldi se během svého vystoupení v The Graham Norton Show postaral o pořádnou vlnu smíchu, když vyšlo najevo jeho módní faux pas. Celé studio včetně Taylor Swift se nemohlo udržet.
Princ William udělal vzácné gesto v rámci dlouhotrvajícího sporu s princem Harrym. V televizním pořadu „The Reluctant Traveler“ na Apple TV+, kde vystupuje po boku herce Eugena Levyho, zmínil svého mladšího bratra jménem.
Hudební legenda Robbie Williams byl nucen zrušit své plánované vystoupení v Istanbulu, které se mělo konat příští týden. Zpěvák se omluvil fanouškům a oznámil, že koncert byl zrušen kvůli přetrvávajícím obavám o veřejnou bezpečnost v regionu.
Známý komentátor Piers Morgan znovu ostře zaútočil na vévodkyni ze Sussexu a jejího manžela. Britský moderátor si nebral servítky a přirovnal prince Harryho a Meghan Markle k „popularitě eboly“. K této drsné narážce se uchýlil poté, co se ho vévodkyně pokusila neúspěšně nechat vyhodit z televize.
Ozzy Osbourne v roce 2021 zvažoval sebevraždu kvůli nesnesitelné bolesti po nepovedené operaci krku. Hudebník, který zemřel 22. července ve věku 76 let, otevřeně hovoří o svém psychickém stavu v nadcházejícím dokumentu „Ozzy: No Escape From Now“ od společnosti Paramount+.
Nedávné charitativní aktivity a pokusy o usmíření s královskou rodinou prince Harryho byly označeny za „zoufalý obrat zrozený z nutnosti“.
Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo hnutí ANO, když získalo 34,51 procenta všech odevzdaných hlasů. Na základě kompletních výsledků, které byly sečteny až pozdě v noci, tak bude mít hnutí ve Sněmovně celkem 80 poslanců.
Hnutí ANO oslavilo ve volbách do Poslanecké sněmovny triumf, když s jasnou převahou zvítězilo nad současnými vládními stranami. To byl pro štáb důvod k oslavám, po kterých předseda strany Andrej Babiš oznámil, že jede domů. Tam za ním ale dorazili lídři SPD a Motoristů na jednání o budoucí koalici.