Požadavek platit za dodávky ruského plynu v rublech není vydíráním, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Rusko podle něj obnoví dodávky plynu Polsku a Bulharsku, jakmile za ně tyto země "náležitou formou" zaplatí. Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem energetických surovin, dodal mluvčí.
"Platba ve správné podobě bude základem pro pokračování dodávek," řekl Peskov a státní agentura TASS si jeho vyjádření vyložila ve smyslu, že "dodávky budou obnoveny, pokud tyto země začnou platit rubly".
Prezident Vladimir Putin se nechystá o situaci jednat s polskými a bulharskými představiteli, řekl Peskov. Rusko podle něj muselo přejít na platby v rublech z čiré nezbytnosti poté, co Rusku západní země "ukradly značnou část jeho rezerv".
Ruské rezervy uložené na Západě byly zmrazeny v rámci sankcí, kterými se Západ snaží Rusko přimět k ukončení války proti Ukrajině.
Podle Peskova šlo o "bezprecedentní nikoliv přátelské kroky v oblasti ekonomiky a financí, které vůči nám podnikly nikoliv přátelské země". Ty podle něj "zablokovaly, čili rusky řečeno ukradly" značnou část ruských rezerv, a to si vyžádalo nový způsob placení, který Putin nařídil dekretem.
Ruský plynárenský podnik Gazprom dnes ráno zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že země nezaplatily za plyn v rublech. Zastavení dodávek plynu je podle Sofie vydírání a Gazprom porušil smlouvu. Varšava se hodlá domáhat odškodnění za porušení platného kontraktu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila krok Moskvy za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí. Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými zeměmi, s nimiž řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU.
Ohnivé peklo ve Francii trápí i hollywoodské hvězdy, které tam vlastní honosná sídla. K domům Brada Pitta či George Clooneyho se podívali i čeští hasiči. Ti už několik dní pomáhají francouzským kolegům v boji s ničivým živlem.
Milan Knížák a Jiří Krampol se pohybovali každý v jiné sféře veřejného života, přesto měli něco společného. Prvně jmenovaný zemřel na den přesně rok poté, co odešel Krampol. Výtvarník a herec ale přišli do styku již mnohem dříve a přátelé se z nich zrovna nestali.
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek by mohl kvůli bitcoinové kauze skončit na déle než šest let za mřížemi. Takový trest mu navrhla olomoucká žalobkyně, která obžalovala celkem čtyři osoby. Nejvyšší trest hrozí Tomáši Jiřikovskému.
Eva Adamczyková na letošních zimních olympijských hrách zkompletovala medailovou sbírku ze snowboardcrossu, přesto už je pro ni v životě nejdůležitější role maminky. Jakým směrem povede olympijská šampionka svého syna?
Když se v posledních dnech řešil život Karlose Vémoly, většinou se lidé zabývali okolnosti rozpadu jeho manželství. Nyní se ale zápasník rozčílil kvůli něčemu docela jinému. Jde o to, jak se zachází se lvicí Elsou, která bývala jeho domácím mazlíčkem.
Po relativně chladnějším prvním srpnovém víkendu se vrací tropická vedra. Meteorologové v pondělí varovali před nebezpečím požárů a vysokými teplotami, které budou dosahovat až 39 stupňů. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Honza Dědek se již za několik týdnů vrátí se svou talk show na televizní obrazovky, ačkoliv to původně vypadalo, že z nich nadobro zmizí. Teď už ale opět přemýšlí nad tím, jak zaujmout co nejvíce diváků.
Policie vyšetřuje konflikt dvou mužů na Mostecku, kdy oba utrpěli vážná zranění. Vyšetřovatelé se domnívají, že mladší z aktérů napadl staršího a následně se pokusil o sebevraždu. Zatím jde však o předběžné závěry šetření.
Jitka Zelenková se před desítkami let proslavila i díky spolupráci s legendárním Karlem Gottem, který na ni měl velký vliv. Dokonce promlouval i do toho, co si pěvecká kolegyně oblékala na sebe. Zelenková tak občas musela vytáhnout pořádný balík peněz.
Herečka Dagmar Patrasová je stále v zajetí hlubokého smutku. Před rokem totiž přišla o svou jedinou dceru Aničku Slováčkovou, která ve věku devětadvaceti let podlehla rakovině.
Známý britský moderátor a publicista Jeremy Clarkson se po řadě vážných zdravotních peripetií opět naplno vrátil k hodnocení automobilů. Ve svém nejnovějším motoristickém sloupku v deníku The Sunday Times uvedl, že navzdory pokročilému věku a zdravotním neduhům má stále cit pro to správně odhalit kvality každého testovaného vozu.
Princ Harry a vévodkyně Meghan čelí dalším komplikacím ve své snaze prosadit se v americkém zábavním průmyslu. Jejich dosavadní mediální projekty i podnikatelské aktivity se v poslední době potýkají s rostoucími potížemi, což manželskému páru značně ztěžuje budování nové kariéry daleko od britských královských povinností.