Čeští turisté na řeckém ostrově Rhodos, kde se šíří rozsáhlý požár, mohou volat na české i řecké pohotovostní a nouzové linky. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že cílem je dostat všechny české občany do bezpečí. Na ostrově mezitím pokračují evakuace, do akce se zapojili také slovenští hasiči.
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli požáru a evakuacím tisícovek turistů z Rhodosu zřídily Atény pohotovostní linky v angličtině na telefonních číslech +30 210 368 1730, +30 210 368 1259 a +30 210 368 1350. Nepřetržitě funguje také nouzová linka velvyslanectví v Athénách na čísle +30 694 4733 769. Zavedena byla také pohotovostní linka 222 264 240 pro dotazy spojené s požáry na ostrově Rhodos.
Ministr zahraničí Jan Lipavský v sobotu večer sdělil, že jeho úřad řeší situaci stovek českých turistů. Po dnešním krizovém jednání informoval o vyslání speciálního dvoučlenného konzulárního týmu, který bude asistovat Čechům přímo na místě. Černínský palác je podle ministra v kontaktu s cestovními kancelářemi. O situaci byl informován premiér Petr Fiala (ODS) i další členové vlády.
Například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potvrdil, že situaci pozorně sleduje kvůli případné pomoci českých hasičů. "Jako vždy v podobných situacích je důležité nepropadat panice a sledovat spolehlivé zdroje informací," vyzval na sociální síti. Hasičský záchranný sbor ČR pošle v pondělí do Řecka dva styčné důstojníky. Žádost o pomoc ale zatím do Prahy nedorazila.
Řecký hasičský sbor vzkázal prostřednictvím BBC, že se omlouvá za chaos na ostrově. Zároveň varoval, že situace se kvůli počasí může dále zhoršit. Podle posledních informací už bylo evakuováno asi 18 tisíc lidí. Aerolinky Jet2 a TUI dnes zrušily lety na Rhodos, zpáteční spoje s evakuovanými turisty jsou nadále v plánu.
S požárem zápasí přes 170 hasičů a pět helikoptér, přičemž došlo k poškození tří hotelů. Mluvčí hasičského sboru Yannis Artopoios uvedl, že pro příslušníky jde o zatím nejsložitější výzvu. Situace komplikuje i to, jak moc je Rhodos "zelený", což z něj dělá populární turistickou destinaci.
První den nasazení mají za sebou slovenští hasiči, kteří přijeli kolegům na pomoc. "Jednotka vytvořila provizorní čerpací stanoviště z vodního zdroje z resortního hotelu a vykonává likvidaci ohnisek při pobřežních resortech. Práci komplikují přetrvávající vedra, která přesahují 40 stupňů, a neutichající vítr," uvedl slovenský hasičský a záchranný sbor na facebooku.
Plameny se nadále šíří i v pevninském Řecku, nejpostiženější je oblast západně od Atén. Řecko zároveň zažívá víkend, který může být podle meteorologů nejteplejším za posledních 50 let. Teploty mají dosáhnout až 45 stupňů.
Britská celebrita Katie Price se vyjádřila ke zprávám, které tvrdí, že se její manžel Lee Andrews pokoušel prodat jejich soukromé nahrávky za čtvrt milionu liber. Bývalá modelka jakoukoliv existenci podobného materiálu rázně odmítla a uvedla, že se kvůli celému incidentu cítí ponížená a ublížená.
Zpěvák Robbie Williams se vyjádřil k virálnímu videu z finále mistrovství světa ve fotbale mezi Španělskem a Argentinou. Vyvrátil v něm spekulace, že by bílá látka, která mu během živého rozhovoru vypadla z obličeje přímo na mikrofon, byl kokain. Dvaapadesátiletý britský interpret objasnil, že šlo o obyčejnou mentolovou bonboniérovou pastilku.
Reakce Roye Keanea na vystoupení Shakiry vyvolala ve studiu televize ITV obrovský záchvat smíchu. Bývalý záložník Manchesteru United zaskočil své kolegy drzejší poznámkou během přestávky finálového utkání mistrovství světa mezi Španělskem a Argentinou.
Zpěvačka Kiki Dee po padesáti letech od vydání legendárního duetu Don't Go Breaking My Heart poodhalila zákulisí jeho vzniku i svůj vztah se Sirem Eltonem Johnem. Píseň v roce 1976 opanovala britskou hitparádu na šest týdnů a pro Eltona Johna znamenala vůbec první prvotní příčku v UK Chart. Dodnes zůstává mimořádně populární, což nedávno stvrdilo i získání ocenění od platformy Spotify za překonání hranice jedné miliardy přehrání.
Od oficiálního potvrzení rozchodu hudebníka Ondřeje Brzobohatého a moderátorky Daniely Písařovicové uplynuly už týdny. K situaci se nedávno také poprvé vyjádřila umělcova matka Hana Gregorová, která se v minulosti netajila tím, že si Danielu jako snachu velmi oblíbila.
Češi budou letos mít jedinečnou možnost si připomenout Hanu Zagorovou. Zaznějí totiž písně legendární zpěvačky v podání jiných, povětšinou výrazně mladších zpěvaček a zpěváků. Kdy a kde se koncert odehraje?
Populární herecká dvojice Ivana Chýlková a Jan Kraus tvoří stabilní pár již od poloviny devadesátých let, přestože v současnosti nežijí ve společné domácnosti. Když se v roce 1994 potkali během natáčení televizního filmu Trio, první dojem ze strany herečky nebyl vůbec ideální; Krause bez obalu popsala jako malého skrčka s velkým zadkem, který ji vizuálně nijak nezaujal.
Vstoupili jsme do posledního ryze červencového týdne, v jehož průběhu bude počasí pro mnoho lidí zklamáním. Na léto totiž nebude moc teplo. Už příští týden ale přijde změna, vyplývá z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Monika Absolonová je už několik let nezadaná, což vede k domněnce, že o nápadníky nemá nouzi. Přesto se neví o tom, že by si někdo ukradl její srdce pro sebe. Sama zpěvačka nyní prozradila, jak to momentálně má s láskou.
Ornella Koktová si v první polovině letošního roku neužila moc klidu. Alespoň během letních prázdnin se influencerka dočkala odpočinku, protože celá rodina vyrazila na dovolenou.
Všechno nasvědčuje tomu, že Karlos Vémola má definitivně smůlu. Lela Vémola v reakci na poslední události vystoupila a oznámila, že manželství se zápasníkem je pro ni uzavřenou kapitolou.
Podoba české dobročinnosti prochází zásadní proměnou. Dlouhá léta stála charita na renomovaných nadacích, které si systematicky budovaly důvěru dárců, pevnou logistiku a dlouhodobé programy. V současnosti se však těžiště pomoci přesouvá na sociální sítě, crowdfundingové platformy a profily známých influencerů. Tento dynamický nástup nového stylu výběru peněz vyvolává napětí u představitelů tradičních organizací, mezi které patří i čtyřiapadesátiletá Vendula Pizingerová.