Tisícům hasičů se stále nedaří dostat pod kontrolu požár jménem Oak, který vypukl v blízkosti Yosemitského národního parku. Oheň se už po několika hodinách šíření stal největším letošním požárem ve Spojených státech. Podle informací rozhlasové stanice NPR nyní hoří asi 63 čtverečních kilometrů a kouř je viditelný i z Mezinárodní vesmírné stanice.
Marty Vittori, jeden z 6000 lidí evakuovaných kvůli požáru, stanici NPR popsal, že oheň se přiblížil velice rychle. "Vylezl jsem na dvorek a viděl jsem 'vařící se mrak'. Hned jsem věděl, že je to blízko," uvedl Vittori.
Požár Oak se šíří rychle i kvůli silnému větru, který zanáší hořící předměty až čtyři kilometry daleko, kde posléze vznikají nová ohniska. Americká vesmírná agentura NASA publikovala snímky kouře, který je jasně viditelný i z oběžné dráhy. Největší oblak kouře se nyní nachází zhruba 450 kilometrů severně od Los Angeles.
Guvernér Kalifornie Gavin Newsom o víkendu vyhlásil stav nouze v centrální části státu. Podle zpravodajského webu BBC incident představuje "zlověstný" začátek kalifornského období ohňů.
Požár Oak vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, v neděli ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů, dnes je to už 63 kilometrů.
Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov, žádné lidské oběti zatím hlášeny nejsou. Ohnisko Oak svojí rozlohou rychle předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna, v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.
"Ohňové sezony" jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. "Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné," napsala agentura AP.
Nebezpečně vysoké teploty v částech USA očekávají meteorologové i po zbytek toho týdne, ukazují vizualizace na webu deníku The New York Times. Nejhorší situaci předpovídá Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) pro oblasti na dolním toku řeky Mississippi a jihovýchod Texasu.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.