Požár v Českém Švýcarsku: Vítr v noci rozfoukal několik ohnisek, hasiči je uhasili

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Požár lesa u Hřenska (červenec 2022), foto: HZS Ústeckého kraje
ČTK 6. srpna 2022 08:22 | akt. 6. srpna 2022 10:33
Sdílej:

Hasičům se v noci z pátku na dnešek podařilo uhasit několik ohnisek požáru, které rozfoukal vítr před studenou frontou v národním parku České Švýcarsko. Šlo hlavně o místa v okolí kopce Větrovec a v oblasti Oltářního kamene. Zároveň se v noci muselo kvůli hrozícímu pádu stromů několik jednotek stáhnout. ČTK to dnes ráno řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

"Kvůli silnému větru jsme v pátek večer museli z některých oblastí stáhnout jednotky, hrozil pád poškozených stromů. Teď ráno je situace klidnější," dodal Kavka. Během noci se vítr utišil. Studená fronta přinesla v noci déšť, který však nebyl nijak vydatný a hasičům podle Kavky výrazněji nepomohl, přičemž dnes v oblasti Hřenska již pršet nemá.

Nad zasažené oblasti ráno vzlétly drony s termovizí k průzkumu. Podle twitteru Hasičského záchranného sboru (HZS) Ústeckého kraje drony odhalily dílčí ohniska v severní části prostoru nad Hřenskem a Křídelních stěnách. Na jejich hašení začali pracovat.

Dva speciální letouny Canadair z Itálie dnes budou létat nad vrchem Bouřňák, pět vrtulníků udělá takzvaný vláček nad Křídelní stěnou. Jeden vrtulník dohlíží na letový provoz. "Stále platí, že jižní sektory jsou zcela uhašeny, na místě zůstává část hasičů na dohlídku. Dnes se opět vystřídala část profesionálních i dobrovolných hasičů z několika krajů, stále na místě necháváme tisícovku hasičů," doplnil Kavka po ranní poradě vedení zásahu.

Hasiči podle něho evidují aktuálně zhruba stovku zraněných. V pátek přibyla desítka lehce zraněných lidí.

Hasičům se v pátek podařilo zcela uhasit dva sektory, které se nacházejí na jih od řeky Kamenice. Sektory mají hasiči postupně předávat národnímu parku, termín ale neoznámili. I po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Většina sil a prostředků se v pátek podle Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice, konkrétně v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou moct vrátit domů, až hasiči vyhlásí likvidaci požáru. Termín zatím hasiči neoznámili. O návratu turistů bude jednat národní park s ministerstvem životního prostředí a obcemi v okolí. Výrazně poničené jsou soutěsky ve Hřensku, Pravčická brána by měla být v pořádku. Požár v Českém Švýcarsku trvá již dva týdny.

Stalo se
Světové celebrity
Elton John

Vrátí se někdy Elton John k hudbě? Jeho stav na tom není lépe

Manžel legendárního zpěváka Eltona Johna, David Furnish, poskytl nové informace o zdravotním stavu svého chotě. Osmasedmdesátiletý interpret hitu „I'm Still Standing“ se i nadále potýká s následky vážné oční infekce, kterou prodělal v červenci 2024. Tato zdravotní komplikace jej tehdy připravila o zrak v jednom oku a v druhém mu ponechala pouze velmi omezené vidění.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya a Tom Holland se tajně vzali? Spekulace nabírají na intenzitě

Herecká hvězda Zendaya znovu rozvířila spekulace o tom, že se svým partnerem Tomem Hollandem již tajně vstoupila do svazku manželského. Na červeném koberci v Los Angeles se totiž objevila s prstenem, který nápadně připomíná tradiční snubní prstýnek.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan se chystá do Austrálie. Česká ji unikátní akce

Vévodkyně Meghan se již za několik týdnů chystá do Austrálie, kde se stane hlavní hvězdou luxusního pobytu určeného výhradně pro ženy. Akce, kterou organizátorky popisují jako nezapomenutelný víkend pro dobití energie a navázání nových kontaktů, se uskuteční příští měsíc. Meghan zde vystoupí v rámci několika bloků, včetně slavnostní galavečeře a diskusního panelu s otázkami a odpověďmi.

Počasí
Sníh

Počasí se během víkendu změní. Napadne sníh, avizují meteorologové

Počasí bylo v posledních dnech na březen poměrně teplé. Nadcházející víkend by to měl změnit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může dokonce napadnout až sedm centimetrů nového sněhu.