Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, tvrdí Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
ČTK 11. dubna 2023 18:30
Sdílej:

Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.

Putin na dnešním zasedání vlády vysílaném ruskou televizí pochválil odolnost ruské ekonomiky vůči sankcím, které zavedly západní země v reakci na ruský útok na Ukrajinu. Uvedl rovněž, že ruské příjmy z prodeje ropy a plynu, které jsou klíčovou součástí státního rozpočtu, v prvním čtvrtletí klesly o zhruba 1,3 bilionu rublů (zhruba 340 miliard Kč). "Očekává se, že do konce druhého čtvrtletí se situace díky rostoucím cenám ropy změní. Do rozpočtu začnou proudit dodatečné příjmy z prodeje ropy a plynu," dodal nicméně. Ceny ropy se tento měsíc výrazně zvýšily, protože Saúdská Arábie, Rusko a další členové skupiny OPEC+ překvapili globální trh dodatečným snížením těžby

MMF dnes varoval, že ruský rozpočtový deficit by se v letošním roce mohl prudce zvýšit. Dodal, že globální izolace Ruska a nižší příjmy z prodeje energií podkopávají dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky. "Hromadný odchod nadnárodních podniků, úbytek lidského kapitálu, izolace od globálních finančních trhů a zhoršený přístup k vyspělým technologiím budou brzdit ruskou ekonomiku," dodal.

Fond dnes zvýšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,7 procenta z dříve očekávaných 0,3 procenta. Odhad hospodářského růstu v příštím roce však snížil na 1,3 procenta z 2,1 procenta. Předpověděl rovněž, že do roku 2027 by mohl být výkon ruské ekonomiky o sedm procent nižší, než předpokládaly prognózy z doby před zahájením ruského útoku na Ukrajinu.

Dopady západních sankcí na ruský průmysl nyní zmírňují rozsáhlé státní výdaje a nárůst produkce pro potřeby armády. Zhoršující se situace v zahraničním obchodě by však podle MMF mohla vést k výraznému poklesu rozpočtových příjmů. "Úřady tak budou muset omezit výdaje, nebo najít způsoby, jak financovat výrazně vyšší schodky," uvedl fond.

Páteční údaje ruského ministerstva financí ukázaly, že ruský rozpočet se v letošním prvním čtvrtletí propadl do deficitu 2,4 bilionu rublů (zhruba 630 miliard Kč), zatímco v loňském prvním čtvrtletí vykázal přebytek 1,13 bilionu rublů. Celkové rozpočtové příjmy v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesly o téměř 21 procent na 5,7 bilionu rublů, zatímco výdaje se zvýšily o 34 procent na 8,1 bilionu rublů.

Stalo se