Práci v Česku si našlo přes 101.000 ukrajinských uprchlíků, kteří do ČR utekli před ruskou invazí. Na twitteru to dnes uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Údaj podle něj vychází z informací, které má úřad práce od zaměstnavatelů. Podle zveřejněných statistik úřadu práce mělo na konci července v ČR celkem zaměstnání přes 248.900 lidí z Ukrajiny. Je to zhruba o 39.300 víc než na konci února. Přibylo zaměstnaných ukrajinských žen, počet mužů se nezměnil.
Za necelý půlrok trvání ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku víza k ochraně 409.363 lidí. Z nich víc než třetinu tvoří děti. Z dospělých je pak 72 procent žen. Cizinecké policii se nahlásilo 408.185 příchozích. Podle dat ze zápisů do škol jich ale v Česku zůstává méně než 300.000. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují. Zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců ale nahlásit. Týká se to zaměstnání i práce na dohodu.
"Přes 101.000 ukrajinských občanů, kteří do České republiky uprchli před ruskou agresí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa," uvedlo dnes ministerstvo. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív poukazoval na to, že má ČR nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU a tuzemský pracovní trh stále shání přes 250.000 pracovníků.
V únoru evidovaly úřady práce v Česku 209.658 zaměstnaných z Ukrajiny. Žen bylo 86.870 a mužů 122.788. S povolením pracovalo 49.393 lidí, se zaměstnaneckou kartou 78.805 a s modrou kartou pro vysoce kvalifikované 212. Zbývajících 86.248 lidí povolení mít nemuselo a hlásili je zaměstnavatelé. Úřad tak zaznamenal 44.157 Ukrajinek a 42.091 Ukrajinců. V červenci podle statistiky mělo v ČR zaměstnání 248.920 lidí z Ukrajiny. Žen bylo 126.308 a mužů 122.612. S povolením pracovalo 5539 osob, se zaměstnaneckou kartou 76.866 a s modrou kartou 225. Povolení nepotřebovalo 166.236 ukrajinských sil, a to 100.406 žen a 65.830 mužů.
Podle ministerstva se část pracovníků po začátku války vrátila do vlasti, nově se pak do Česka dostaly hlavně ženy s dětmi. Statistiky naznačují, že možnosti pracovat bez povolení mohli využít i lidé, kteří už dřív v ČR s povolením pracovali. Jako občané Ukrajiny mohou získat vízum k ochraně.
Náměstkyně ministerstva práce pro zaměstnanost Kateřina Štěpánková už dřív poslancům řekla, že v červnu zhruba 45 procent uprchlíků mělo pracovní smlouvu a 55 procent pracovalo na dohodu. Postupně začalo víc přibývat smluv. Podle výsledků dubnového průzkumu zaměstnavatelé měli zájem o zaměstnávání na dobu neurčitou, lidé ale hledali spíš krátkodobější úvazek kvůli případnému návratu domů.
V červenci nezaměstnanost stoupla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Pracovní místo si přes úřad práce hledalo přes 240.000 lidí. Na jedno volné místo připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče. Loni v červenci činil podíl nezaměstnaných 3,7 procenta.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na začátku července oznámil, že od zahájení ruské invaze 24. února odešlo z Ukrajiny 8,8 milionu lidí a 3,3 milionu se zase na Ukrajinu vrátilo. V různých evropských zemích zůstalo podle úřadu 5,6 milionu běženců z Ukrajiny. Většina uprchlíků zamířila do Polska. Podle polské pohraniční stráže do země přišlo za dobu války skoro 5,4 milionu lidí z Ukrajiny, ale více než 3,5 milionu lidí mezitím odcestovalo zpět na Ukrajinu.
Náměstek polského ministra rodiny a sociální politiky Stanislaw Szwed v úterý informoval novináře, že skoro 390.000 Ukrajinců a Ukrajinek bylo v Polsku zaměstnáno prostřednictvím nové procedury, která má uprchlíkům z Ukrajiny usnadnit nalezení práce. "Hlavně jsou to ženy, matky. Nepotřebují žádné povolení, stačí jen informovat okresní úřad práce, že daná osoba pracuje," řekl náměstek.
Legálně je nyní v Polsku zaměstnáno více než 770.000 ukrajinských občanů, dodal Szwed. Údaj zahrnuje i Ukrajince pracující v Polsku již před válkou. Do Polska kvůli válce přijíždí více žen a dětí než mužů z Ukrajiny, což poznamenalo pracovní trh. Podle Szweda ale míra nezaměstnanosti v Polsku s 4,9 procenta patří k nejnižším v unii.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.