Práci v Polsku našlo zatím kolem 102.000 obyvatel Ukrajiny, kteří z vlasti uprchli, když ji 24. února napadla ruská vojska. S odkazem na údaje polského ministerstva práce to dnes napsal deník Rzeczpospolita. Od začátku invaze hranici z Ukrajiny do Polska zatím překročilo asi 3,1 milionu migrantů.
Polská vláda v březnu schválila zvláštní zákon, podle kterého mohou občané Ukrajiny začít pracovat v Polsku i bez nutnosti získat k tomu zvláštní povolení, uvedla agentura PAP. "Odstranění požadavku na pracovní povolení výrazně snížilo byrokracii a běžencům umožnilo plný přístup na pracovní trh v Polsku," píše Rzeczpospolita.
Polský deník ale zároveň dodává, že asi polovina zaměstnaných uprchlíků dělá pouze jednoduché pracovní činnosti. "Jen 17,7 procenta jich pracuje v kanceláři nebo jako odborníci či technici. Ten zbytek si našel práci ve službách a v průmyslu," píše list. Uvedená čísla vycházejí z faktu, že zhruba 75 procent zaměstnaných jsou ženy. Většina z nich nemá žádnou kvalifikaci a neumějí polsky.
Polsko-ukrajinskou hranici od 24. února překročilo směrem do Polska nejméně 3,163.000 lidí, uvedla dnes polská pohraniční stráž. Ve středu přišlo z Ukrajiny do Polska dalších asi 25.000 lidí, což je podle pohraničníků skoro o 29 procent více než v úterý. Zhruba 17.600 lidí se pak za uplynulý den vydalo z Polska na Ukrajinu.
Česká republika už vydala ukrajinským uprchlíkům přes 326.000 víz, práci si jich v České republice zatím našlo více než 34.000, uvedla podle serveru iDNES.cz mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Často podle ní pracují jako dělníci či pomocníci. Polsko má zhruba čtyřikrát tolik obyvatel, co Česká republika.
Červencové svátky sice nepatří k těm, které mají vliv například na provoz obchodů, ale ovlivní něco jiného. Některým seniorům přijde červencový důchod o malinko později. Jde o poslední změnu výplatního termínu v letošním roce.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech.
Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá.
Simona Krainová sáhla ke kroku, který doposud nikdy neudělala. Jistá učitelka se totiž na sociální síti nevhodně vyjádřila na adresu jejího syna, což se modelka rozhodla řešit tím, že do akce povolala právníky. Co bude dál?
Dagmar Havlová je jednou z hlavních postav aktuální kauzy kolem Knihovny Václava Havla. Další důležitou osobou je šéf instituce Tomáš Sedláček, který se navzdory krokům bývalé první dámy nevzdává.
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letní měsíce je třeba považovat v životě britské princezny Diany, který skončil velmi předčasně, za naprosto osudové. Zatímco posledního srpnového dne před necelými třiceti lety tragicky zahynula, prvního červencového dne se před 65 lety narodila. Dnešek navíc není jediným důležitým červencovým datem v jejím životě.
Je to až neuvěřitelné, jak akční je stále Petr Janda. Olympic i po desítkách let na scéně stále koncertuje a neobjíždí česká města a obce jen se starými hity, které by fanoušci slyšeli ze všeho nejraději. Co má Janda v plánu v dalším průběhu letošního roku?
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se neshodnou na výsledku posledního soudního jednání, které proběhlo v pondělí. Osobně přítomen byl pouze podnikatel, jenž se zapojil do zajímavé slovní výměny. Koho Soukup vyzval, aby ho neotravoval?
Červenec bude v Česku s velkou pravděpodobností teplejší, než bývá obvyklé. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v nejnovějším měsíčním výhledu. Teploty se ale postupem času mají přibližovat z nadprůměru k průměrným hodnotám.
Červen je minulostí, ale Helena Vondráčková v jeho závěru oslavila 79. narozeniny. Velkolepé oslavy ji u příležitosti kulatin čekají v příštím roce, ale bez menší sešlosti se to neobešlo ani letos.
Tropická červnová epizoda je sice definitivně u konce, ale meteorologové stále mají důvod nás varovat. I ve středu totiž hrozí bouřky, které mohou být i velmi silné. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).