Praha bude mít konečně nového primátora, Svoboda vystřídá Hřiba

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 14. prosince 2022 16:44
Sdílej:

Hnutí ANO podpoří na čtvrtečním jednání zastupitelů volbu lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobody primátorem Prahy. Ve funkci nahradí Zdeňka Hřiba (Piráti). Členem nyní dosluhující rady však nebude, ale bude mít pravomoce primátora. V radě Svoboda usedne až v té nové, kdy bude dovoleno zbylých deset nových radních.

Menšinovou radu Spolu, kterou nabídlo podpořit ANO, zastupitelé ve čtvrtek ale volit nebudou. Strany budou dál jednat o programových bodech předložených ANO. Novinářům to dnes řekli zástupci stran. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

"Vzhledem k tomu, že jednání začala v neděli, ten čas nebyl dostatečný. My jsme se pro tuto chvíli dohodli, že ctíme vítěze voleb, podpoříme volbu pana docenta Svobody primátorem," řekl poslanec a lídr ANO Patrik Nacher.

"My jsme připraveni skutečně navrhnout Bohuslava Svobodu jako kandidáta na primátora, jsme připraveni mu dát plný počet hlasů a v tomto směru vítáme to, že právě ANO je připraveno Svobodu jako lídra Spolu podpořit. Bereme to jako další krok, kdy jsme ustavili výbory zastupitelstva, a čekáme, že by na to mělo navazovat dovolení celé rady," dodal předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Volba Svobody primátorem by měla být prvním bodem čtvrtečního jednání pražských zastupitelů. Spolu a ANO mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Pokud se Svoboda stane primátorem, bude mít jeho zákonné pravomoci, avšak nebude členem rady, která zůstane v dosavadním složení s tím rozdílem, že funkci primátora už nebude zastávat Hřib. Dosluhující rada zanikne teprve ve chvíli, kdy je zvoleno všech 11 členů rady.

Spolu původně domlouvalo možnou koalici na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu neúspěšně skončila. Poté začalo Spolu jednat s ANO o menšinové dočasné radě složené ze zástupců Spolu. ANO předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje. O nich nyní strany jednají. "Samotnou radu v této chvíli dovolovat nebudeme. Vzhledem k tomu, že jsme se nebyli v některých momentech na 100 procent schopni shodnout, tak je za nás férovější, když to uděláme tímto způsobem," řekl Nacher.

Strany se podle předsedy zastupitelů Spolu Zdeňka Zajíčka (ODS) rozcházejí například ve způsobech řešení některých problémů v dopravě nebo nedostatečné kapacity středních škol.

Od dnešního rozhodnutí si strany slibují, že získají čas na dohodu o většinové koalici. Zástupci stran zároveň připustili možnost jednat o ní i mezi sebou. Svoboda a Zajíček však zopakovali, že Spolu stále prosazuje sestavení koalice na vládním půdorysu. "Budeme jednat o vládní variantě, ale budeme případně hledat podporu i u dalších zastupitelských klubů," řekl Zajíček. Nacher řekl, že ANO to respektuje. "Troufám si říct, že tímto (jednání Spolu a ANO) se možnosti toho, jak sestavit většinovou koalici, rozšířily," řekl.

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup ještě s Agátou Hanychovou

Hanychovou a Soukupa opět rozsoudili. Žaloba nepřinesla úspěch

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup opět zaměstnali tuzemskou justici. Ve sporu, který inicioval podnikatel, padlo rozhodnutí. Jak už to tak bývá, spokojená mohla být jen jedna strana. Ke komu se tentokrát přiklonila spravedlnost?

Společnost
Ilustrační fotografie.

V Nepálu zemřel český horolezec. Cestovní kancelář naznačila, co se stalo

Z Nepálu přišla v úterý velmi smutná zpráva. Ve věku 38 let zemřel český horolezec David Roubínek, informovala cestovní kancelář Expedition Club na facebooku. Roubínka v Himaláji postihly vážné zdravotní problémy. 

Světové celebrity
Robbie Williams

Robbie Williams se pochlubil bizarní nehodou

Zpěvák Robbie Williams se svým fanouškům pochlubil bizarní nehodou, která ho potkala přímo v bezpečí domova. Stačilo k tomu obyčejné večerní čištění zubů, po kterém mu zbyla jen polovina předního řezáku. Bývalý člen skupiny Take That popsal, že si ulomeného zubu všiml až v ložnici, když jazykem nahmatal neznámou škvíru.

Světové celebrity
Britney Spears

Je rozhodnuto. Britney Spears do vězení nepůjde!

Popová hvězda Britney Spears v pondělí u soudu v kalifornském okrese Ventura přiznala vinu v případu řízení pod vlivem návykových látek. Čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka se prostřednictvím svého právníka doznala k méně závažnému přečinu bezohledné jízdy. Díky této dohodě o vině a trestu se vyhne pobytu ve vězení, což je u prvotrestaných pachatelů ochotných podstoupit léčbu běžný postup.