Praha spustí velkou kampaň upozorňující na milostivé léto. Kolik má dlužníků ale nikdo neví

Pražský magistrát spustí kampaň upozorňující dlužníky na možnost zbavit se dluhu při tzv. milostivém létu. Zároveň bude spuštěna informační linka. Vedení Prahy zároveň vyzvalo všechny své firmy a organizace, aby začaly s dlužníky komunikovat.

Praha

Kolika přesně lidí se exekuce v metropoli týká a kolik lidé dluží, nyní nelze přesně říci. Novinářům to dnes řekli radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, tak se jim odpustí penále, úroky a další platby. Léto začne 28. října 2021 a skončí 28. ledna 2022.

"Milostivé léto znamená obrovskou šanci pro mnoho dlužníků na nový začátek bez dluhů. V ČR jsou statisíce lidí, kteří nejsou schopni se vymanit z dluhové pasti, protože dlužná částka vyrostla kvůli nemravně vysokému příslušenství a nákladům exekuce na mnohonásobek. Chceme za Prahu udělat vše, aby se o možnosti zbavit dluhu co nejvíc lidí dozvědělo," řekla Marvanová.

Magistrát spustí informační kampaň. Vyroben je informační leták, který bude v tištěné i digitální podobě. Distribuován bude v MHD, na internetu či v městských institucích. Vysílány budou rovněž audiovizuální spoty. Z letáku se lidé dozví, jak přesně postupovat. Pokud by postupu nerozuměli, bude pro ně zřízena zdarma infolinka. Dluhovou poradnu má také organizace Člověk v tísni na telefonu 770 600 800, se kterou magistrát spolupracuje. Činnosti poraden budou koordinovány.

Kolik je v Praze přesně dlužníků, není zatím jasné, neboť řada lidí může mít hned několik exekucí naráz. Lidé podle představitelů města dluží například dopravnímu podniku (DPP), Pražské plynárenské, Pražské energetice nebo Pražským službám za svoz odpadu. Pokud se do akce městské firmy zapojí, dostanou podle Nachera peníze v podobě jistin, které nyní nemají. Radnicím zas lidé dluží například na nájmech či na nezaplacených přestupcích při parkování v placených zónách.

Jednou z firem, které lidé dluží vysokou souhrnnou částku, je zmíněný DPP. Podle Scheinherra se podniku týká až 173.000 exekucí v celkové výši přes 180 milionů korun. "Abychom to všem zjednodušili, tak v DPP podnikneme vlastní marketingovou kampaň, aby se informace dostala k co nejvíce lidem," řekl. Upozornění tak bude mj. v prostředcích MHD nebo v dopravním centru.

Nacher vyzval dlužníky, aby řešení problému nenechávali na poslední chvíli. "Počítejme s tím, že tam bude vždy zpoždění, které se bude zvětšovat podle počtu povinných," řekl.

Vedení města dnes schválilo usnesení, kterým žádají všechny městské subjekty, radnice a jejich firmy, aby se do akce zapojily a informovali své dlužníky či zákazníky. Magistrát k tomu poskytne zmíněné letáky i podrobnější manuál pro úředníky, jak postupovat.

V Česku začalo za prvních devět měsíců 332.100 nových exekucí. Je to zhruba o šest procent víc než loni za stejnou dobu, kdy jich bylo 312.400. Největší meziroční přírůstek byl ve východních Čechách, a to téměř o 16 procent.

Témata: Praha | exekuce

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější