Prahu příští rok čeká stavba metra i nová omezení, proběhnou také volby

Praha
Praha, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 27. prosince 2021 11:18
Sdílej:

Vedení hlavního města plánuje příští rok zahájit stavbu nové linky metra D z Pankráce do Písnice. Praha také zahájí dlouho plánovanou dostavbu a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti a začne druhá část opravy Barrandovského mostu, která s sebou přinese dopravní omezení. Magistrát chce začít stavět most mezi Prahou 4 a 5, lávku mezi Holešovicemi a Karlínem, parkovací domy a tramvajové trati. Na podzim si pak Pražané zvolí novou politickou reprezentaci.

V rozpočtu na příští rok vedení Prahy vyhradilo na stavbu nové linky metra 4,3 miliardy korun. Dopravní podnik už má stavební povolení, zatím je však nepravomocné a čeká se na vypořádání odvolání některých obyvatel Pankráce, což zahájení zdrželo. V první fázi vznikne metro mezi Pankrácí a Novými Dvory, poté bude pokračovat do Depa Písnice a v budoucnu naváže úsek z Pankráce na náměstí Míru.

Na jaře by měla začít také druhá část rekonstrukce Barrandovského mostu. Zatím stavební firmy pracovaly ve spodní části konstrukce, takže doprava na frekventovaném soumostí omezena nebyla. Příští rok na jaře se to změní, i když město počítá s tím, že po celou dobu oprav bude most průjezdný ve třech ze čtyř pruhů v obou směrech. Opravy počítají s výměnou mostního svršku na všech mostech, ze kterých se soumostí skládá, včetně nájezdových ramp ze Strakonické a Barrandovské ulice. Potrvají do roku 2026.

Pražský magistrát začátkem příštího roku zahájí dostavbu a rekonstrukci Průmyslového paláce, jehož levé křídlo vyhořelo v roce 2008. Práce vyjdou na zhruba 2,64 miliardy korun a kromě historicky věrné repliky vyhořelého křídla budou zahrnovat i opravu zbylých částí památkově chráněné stavby. Stavba by měla být podle vyjádření zástupců města hotova do tří let.

Dvorecký most propojí Prahu 4 s Prahou 5 a začátek jeho stavby plánuje magistrát na polovinu příštího roku. Stavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. Město chce zahájit také budování lávky pro pěší a cyklisty nazývanou HolKa, která propojí Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice.

Mezi další stavby, které chce město zahájit, patří záchytné P+R parkovací domy u stanice metra Nové Butovice a Opatov nebo tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu a z Modřan na Libuš. Magistrát chce rovněž začít s dlouho připravovanou přeměnou Malostranského náměstí a v dubnu by měl být znám výsledek mezinárodní architektonické soutěže na podobu plánované budovy filharmonie na Vltavské.

Pražany příští rok čekají volby, které se v metropoli i přes to, že má status kraje, konají společně s ostatními obcemi. Pražané budou vybírat nové zástupce jak do zastupitelstev 57 městských částí, tak do toho celopražského. Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) plánuje svou funkci obhajovat.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Lucie Vondráčková

Po rozchodu v jednom kole. Lucie Vondráčková už odmítá ctitele

Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky. 

České celebrity
Patrik Hezucký

První informace o rozloučení s Patrikem Hezuckým. Víme den, kdy proběhne

Česko zasáhla v uplynulém týdnu jedna mimořádně smutná zpráva. Ve věku pouhých 55 let zemřel Patrik Hezucký. Jak následně vyšlo najevo, známého moderátora zabil nádor. Blízké teď čekají smutné povinnosti. Už se přitom objevily první informace o posledním rozloučení s Hezuckým. 

České celebrity
Anna Slováčková

Slavní v hledáčku na internetu. Co jsme letos hledali na Googlu?

Čechy i v letošním roce na internetu zajímal svět celebrit, potvrzují data od společnosti Google. Celý internetový národ zasáhla úmrtí českých i světových osobností ze šoubyznysu. Hitem na sítích bylo i vystoupení Ewy Farne s jednou ze zahraničních zpěvaček. 

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie zůstávají v ústraní. Odmítly i pozvání vévodkyně Kate

Princezny Beatrice a Eugenie zdvořile odmítly pozvání Kate Middleton na její každoroční vánoční bohoslužbu s koledami. Sestry se nadále drží v ústraní kvůli skandálu, který provází jejich otce, Andrewa Mountbattena-Windsora.