Pravidla u příspěvku na bydlení asi budou jednodušší

Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoliv už každého čtvrt roku. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením. Senátu to dnes doporučil schválit jeho sociální výbor.

Senát ČR

Zjednodušení přinese novela o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi. Rodiče s nízkými výdělky si budou moci úpravy zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na 13.000 korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem, celkovou částku příspěvku pak ale vyberou rychleji. Úpravy čekají podle novely i pravidla vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci. Většina změn by měla platit podle předlohy už od července.

Příspěvek na bydlení se počítá z normativních nákladů, které na každý rok vždy od ledna stanovuje vláda podle předchozího vývoje cen energií, nájmů a dalších nákladů. Podle novely by mohla započítat také v následujících letech i odhadovaný růst pro další rok. Doklady k dávce by lidé mohli předkládat i v kopiích bez ověření. Úřad práce by si v případě pochyb ale mohl vyžádat originály.

Běžné kopie by lidé mohli podle návrhu dokládat i k žádostem o dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi. Dostat ji mohou lidé bez příjmu a majetku, kteří nezvládnou situaci řešit sami. Jednorázovou podporu ve výši až 15násobku životního minima mohou získat oběti tornáda, povodní, požárů či havárií. Nyní je to 63.750 korun. Nově by ji mohli pobírat i lidé, jimž by kvůli nedostatku peněz hrozila ztráta bydlení nebo by zůstali bez základních potřeb. Celková částka v jednom roce podle novely nepřekročí dvacetinásobek životního minima, teď tedy 85.000 korun.

U jednorázové dávky by se také posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce. Opatření má podle ministerstva práce zabránit spekulování, kdy lidé před podáním žádosti kvůli získání podpory vybírali peníze z účtů. Penzistům by se při hodnocení nároku do příjmu neměl zahrnovat celý důchod, ale 70 procent. Dávku si lidé budou moci vyřídit v místě, kde skutečně bydlí.

Náměstci ministra práce: Žádosti o příspěvek na bydlení se od července výrazně zjednoduší

Žádání o příspěvek na bydlení by se mohlo od července výrazně zjednodušit. Dávku by mělo být možné vyřizovat on-line přes aplikaci, kterou se chystá ministerstvo práce od pátku zprovoznit. Jednodušší má být ale také papírový formulář. Změny dnes na tiskové konferenci představili náměstek ministerstva pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL). Podle ní by po úpravě mohlo přibýt na 140.000 příjemců dávky. V květnu úřady práce podle údajů ministerstva poskytly 145.300 příspěvků. Podobné zjednodušení chystá resort i u rodičovské a přídavků na děti.

"My jsme celý proces žádosti příspěvku na bydlení výrazně zjednodušili. Navrhli jsme zároveň nový formulář, který umožní uživatelům si v poměrně krátkém čase o příspěvek požádat s tím, že se snažíme maximum věcí vyřešit za uživatele sami. Máme-li nějaké údaje o žadateli, tak je samozřejmě použijeme. Nenutíme ho je dokládat. Nenutíme ho, aby nám říkal údaje, které už na něj víme," řekl náměstek.

Zjednodušení umožní vládní novela o státní sociální podpoře, která by měla podle plánu začít platit od 1. července. Normu přijala už Sněmovna a tento týden ji má schvalovat Senát a dostat k podpisu prezident. Vedení resortu věří, že se do konce června celý legislativní proces stihne. Počítá s tím, že žádosti bude možné on-line vyplňovat hned po čtvrteční půlnoci.

Odkaz bude na webu ministerstva. Žadatel se bude moci přihlásit přes elektronickou identitu, tedy třeba přes tu bankovní. Řada údajů bude už předepsaná, a to třeba trvalé bydliště. Pokud člověk bydlí jinde a žádá příspěvek na tento byt, musí údaje vyplnit. Funguje našeptávač měst a ulic. Lidé zvolí pak také to, zda bydlení vlastní, nebo jsou v nájmu. Vyplní výdaje a zvolí druh příjmu. U důchodu, rodičovské, podpor v nezaměstnanosti a dalších dávek bude stačit zaškrtnutí, úřad si vše ověří sám. Výdělek či výživné bude nutné doložit. Přidat bude potřeba také nájemní smlouvu, potvrzení o studiu či souhlas dospělých, kteří v domácnosti žijí. Budou ale nově stačit neověřené kopie, tedy třeba snímky z mobilu. S vyplněním pomůže případně chatbot.

"Chceme klientovi doručit vše formou, kterou bere jako standard. Když si chcete koupit letenku, tak nikdo nejde do prodejny vedle Václavského náměstí. Vezmete si mobil," podotkl náměstek. Podle něj se mění nejen podávání žádostí, ale i zpracování. "Dnes pracovník úřadu práce žádost vytiskne a údaje přepíše do aplikace. Nový postup je takový, že nebude už nic přepisovat," popsal Trpkoš.

Jednodušší a kratší bude podle Merhautové také papírový formulář. V brzké době by i na úřadech ale lidé mohli s pomocí pracovníků vyplňovat údaje rovnou do aplikace.

Ministerstvo podle své mluvčí Evy Davidové připravuje kampaň, která má na změny upozornit. Má cílit i na blízké, kteří mohou s vyplňováním on-line pomoci.

Experti na sociální problematiku složitost vyřizování opakovaně kritizovali. Podle výzkumů podporu na bydlení pobírá výrazně méně lidí, než na ni má nárok. Příspěvek mohou získat ti, jimž na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení - ale nejvýš do státem stanovených normativních nákladů - a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu.

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Policisté pátrají po třináctileté Viktorii z Kladenska, napsala dopis na…

24.03.2023 09:47 Policisté pátrají po třináctileté Viktorii Koklesové z obce Klobuky ve Středočeském kraji.…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

ANO se domnívá, že Jurečka mohl při odvolání Najmona porušit služební zákon

23.03.2023 12:37 Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická,…

Související:

Nejnovější