Pražská energetika začala v tomto týdnu odpojovat klienty, kteří neodešli z režimu DPI

Pražská energetika (PRE) začala v tomto týdnu odpojovat klienty, kteří včas neodešli z režimu dodavatele poslední instance (DPI). Jde o zákazníky, kteří nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí, má jít asi o 185 odběrných míst. ČTK to dnes řekl mluvčí Karel Hanzelka. Situaci u dalších společností ČTK zjišťuje, podle dřívějších vyjádření ale chtějí k odpojování přistoupit až v řádech týdnů.

Ilustrační foto

Ještě před týdnem v režimu DPI u PRE zůstávalo na 350 zákazníků. Situace se tak zlepšuje a počet klientů, kteří se krátkodobě dostali do neoprávněného odběru, se snižuje. "Nicméně zůstává nám v režimu DPI stále 185 zákazníků, kteří nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí. K jejich postupnému odpojování jsme přistoupili v tomto týdnu a budeme pokračovat i v dalších dnech. Tedy v první fázi jde o klienty odebírající, nekomunikující a neplatící," uvedl Hanzelka.

K tomu je podle něj potřeba připočíst dalších 175 klientů, kteří k PRE z DPI sice už přešli na standardní smlouvu, ale neplatí za odběr. "Zde ještě ponecháváme lhůtu k uhrazení plateb a k odpojování bychom následně přistoupili začátkem května," dodal Hanzelka.

Kolem Velikonoc, kdy uplynula půlroční lhůta pro odchod z režimu DPI, zaznamenala PRE lehce vyšší zájem klientů o přechod z režimu DPI na standardní smlouvu. "Naše call centrum kontaktovaly nižší desítky klientů - lidé chtěli vyřešit převedení z režimu DPI. Určitou roli mohl sehrát fakt, že se téma intenzivně objevovalo v médiích," uvedl Hanzelka.

Ostatní dodavatelé podle svých dřívějších vyjádření s odpojením spíše vyčkávají a přistoupí k němu v řádech týdnů. Například třetina bývalých zákazníků skupiny Bohemia Energy, kteří z režimu DPI u společnosti ČEZ Prodej nestihli odejít včas, už má zažádáno o standardní smlouvu. Po uplynutí termínu zůstávalo v režimu DPI u ČEZ bez smlouvy na 2100 zákazníků, během posledních sedmi dní začalo odchod z DPI řešit přes 720 z těchto zákazníků. ČTK to dnes řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

ČEZ dnes zveřejnil také konkrétní příběhy lidí, kteří v režimu DPI zůstali i po termínu. Například zákazníka, mladého muže, se nedařilo kontaktovat - nereagoval na dopisy, e-maily ani na SMS zprávy, nezvedal telefony. "Až při osobní návštěvě u něj doma jsme zjistili, že je na dlouhodobé nemocenské. Zpočátku byl nedůvěřivý a odtažitý – cizí telefony prý zásadně nebere, na cizí SMS nereaguje a nikdy nevolá zpátky. Po sdělení informace, že má stále smlouvu v režimu DPI, hrozí mu neoprávněný odběr a je tedy potřeba co nejrychleji uzavřít standardní smlouvu s některým obchodníkem, reagoval, že si vše zařídí sám," uvedl ČEZ. Pracovnice mu tak nechala na sebe kontakty a nabídku, že může situaci řešit i bez návštěvy zákaznického centra. Druhý den pracovnici nakonec sám kontaktoval.

V režimu DPI se ocitlo na 900.000 zákazníků Bohemia Energy, největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR. Bohemia Energy oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončili další dodavatelé.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější