V pražském Obecním domě se dnes večer ke druhému kolu povolebního vyjednávání sešly koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a hnutí STAN. Zástupci stran si vzájemně potvrdili, že mají zájem jednat o koalici a diskutovali rovněž o programu a o postupu v dalších povolebních vyjednáváních.
Konkrétní dohody zatím uzavřené nebyly. ČTK to řekli zastupitelé a členové vyjednávacího týmu Spolu Jan Wolf (KDU-ČSL) a Zdeněk Zajíček (ODS). Jednání navázalo na nedělní setkání zástupců obou politických uskupení.
Koalice Spolu pro Prahu vyhrála letošní komunální volby v Praze a získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Zástupci Spolu od vyhlášení výsledků voleb minulou sobotu několikrát řekli, že chtějí jednat o koalici na půdorysu té vládní, tedy se STAN a Piráty. "Dnes jsme si tak řekli, že máme zájem jednat o společné koalici. Prodiskutovali jsme rovněž některé programové body. Pro nás je stále prioritou vytvořit koalici na půdorysu té celostátní," řekl Wolf.
Obě vyjednávající strany se dnes bavily také o dalším postupu v povolebních vyjednáváních. "Informovali jsme se o dalších krocích a sdělili jsme, s kým se budeme scházet, což učinili (STAN) také. Domluvili jsme se, že se budeme o jednáních vzájemně informovat," řekl Zajíček.
V pondělí se tak Spolu sejde podruhé s Piráty. "Opět tam půjdeme s tím, že nemáme žádné konkrétní podmínky vzniku koalice," řekl Zajíček. Přesné termíny schůzek s dalšími subjekty, které se dostaly do zastupitelstva Prahy, tedy Prahou Sobě, hnutím ANO nebo SPD, zatím domluveny nemají. Kdy by mohla nová koalice na magistrátu vzniknout, nelze podle Zajíčka nyní zatím říci. Strany podle něho nechtějí vyvolávat tlak na jednání tím, že by byl vyřčen termín. "Jde o kvalitu nové koalice, ne o rychlost jejího sestavení," řekl.
Na magistrátu se kromě zmíněných schůzek Spolu se STAN a Piráty již v neděli po volbách poprvé při povolebním vyjednávání sešli zástupci Prahy Sobě, Pirátů a hnutí STAN. K žádné dohodě na jednání nedošlo. Spolu a Piráti se poprvé sešli v pondělí.
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.
Přes deset let byla TV Barrandov spojena především s osobou Jaromíra Soukupa. To už sice dva roky neplatí, ale úpadek televizního byznysu se nedaří zastavit. Důkazem je i nejnovější informace o stěhování televize z Barrandova mimo Prahu.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.