Pražští zastupitelé přerušili dnešní ustavující zasedání do 24. listopadu. Hlavní město tak ani více než měsíc po komunálních volbách nemá nové vedení. Volba primátora, jeho náměstků a radních byla přeložena až na pokračující zasedání. Povolební vyjednávání začala ihned po volbách, dosud se však strany na nové koalici nedomluvily.
Vítězné Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) opakuje, že chce radu na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Hnutí ANO nabídlo Spolu toleranci menšinové rady, v 65členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 33 hlasů. Spolu nabídku nepřijalo.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.
Jednání dnes zastupitelé zahájili složením slibu, zazněla státní hymna a pak bylo zasedání na několik hodin přerušeno. Poté zastupitelé schválili program a v rámci jednání zvolili členy a předsedy magistrátních výborů, předsedou kontrolního se stal Ondřej Prokop (ANO), finančního Zdeněk Kovářík (ODS) a školského Daniel Mazur (Piráti). Zvoleni byli rovněž zmocněnci mj. pro řízení městské policie, územní plánování nebo pro kauzu Dozimetr. Schváleny byly také dva materiály, které nesnesly odkladu, a sice o evropských dotacích pro městské části a o účasti Prahy na veletrhu Mipim.
Jednání provázely spory, diskuse se týkaly například složení výborů. Zastupitelé se dohadovali, kdo je či není po volbách v opozici, když dosud nebylo zvoleno nové vedení města. Diskutovalo se také o způsobu rozdělení počtu členů. Složení výborů je dočasné a zřejmě se bude měnit.
Zastupitelé se přeli také o hlasování o pověřencích. Nejdelší diskuse se týkala radní Hany Kordové Marvanové (za Spolu), která bude zmocněncem pro audity v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr. Piráti a Praha Sobě upozorňovali, že v minulém volebním období byla zvolena za STAN, který je s kauzou spojen. Jako kauza Dozimetr se označuje případ korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Policisté v ní obvinili více než desítku lidí včetně někdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a podnikatele Michala Redla.
Diskuse se vedla rovněž o zmocněncích pro řízení městské policie (MPP) a územního plánu. Piráti a Praha Sobě hlasování o nich označili za zbytečné, neboť MPP řídí ze zákona primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a územní rozvoj má na starosti Hřibův náměstek Petr Hlaváček (STAN). Místo Hlaváčka ale zastupitelé zvolili zastupitele Radomíra Nepila. (ANO). "Tak teď nevím. Podráží Spolu nohy svému potenciálně nejbližšímu koaličnímu partnerovi, nebo už promazávají ´oposmlouvu´?" napsal na twitteru Hlaváček.
Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 25. září, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer Spolu se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Praha Sobě k jednáním, což Spolu odmítá.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle čelí na internetu ostré kritice ze strany královských příznivců poté, co na veřejnost pronikly informace o jejím plánovaném návratu do Velké Británie. Pro Meghan by to znamenalo první cestu do této země po čtyřech letech.
Oficiální roční uzávěrka fondu Sovereign Grant potvrdila, že se britský princ William stal miliardářem a jeho majetek v přepočtu na dolary překonal jmění jeho otce, krále Karla III.
Slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay se otevřeně podělil o své pocity z těhotenství své dcery Holly Ramsayové-Peatyové, která se svým manželem, olympijským plavcem Adamem Ramsaym-Peatym, očekává prvního potomka. Pro Gordona a jeho manželku Tanu půjde o vůbec první vnouče.
Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.
Současný prezident Petr Pavel umí Česko reprezentovat nejrůznějšími způsoby. Kromě politiků z ciziny si rozumí i s muzikanty ze zahraničí, však je také velkým hudebním fanouškem. Která kapela o víkendu zavítala na Pražský hrad?
Češi i Slováci napjatě očekávají, kdy konečně dojde na svatbu zpěvačky Dary Rolins a fotbalisty Pavla Nedvěda. Popová hvězda dosud poměrně mlžila. Až to vypadalo, že veselka možná ani nebude. Nyní se ale Dara rozhodla být o něco sdílnější.
Tropická epizoda pokračuje i na začátku týdne. Pondělní nejvyšší teploty ještě mohou místy téměř atakovat čtyřicítku, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před bouřkami, které mohou být velmi silné.
Česko řeší vystoupení motoristických ministrů na festivalu v jihomoravské Strážnici, kde lidé vypískali nejprve Oto Klempíře a následně i Petra Macinku. Neuniklo to ani hudebníkovi Janku Ledeckému. Otec olympijské šampionky věnoval oběma politikům vlastní vzkaz.
Marek Eben je zvyklý být středem zájmu českých médií, ale tentokrát se dostal i na stránky jednoho zahraničního periodika, které se hlásí k Hollywoodu. Blíží se totiž letošní ročník karlovarského filmového festivalu, kde Eben nebude chybět.
Česká televize natáčí vánoční pohádku Krakonoš a básník, která volně navazuje na diváky oceňovanou pohádku Krakonošovo tajemství z roku 2022. Informovala o tom v tiskové zprávě. Vedle nových dobrodružství spojených s Krakonošem přinese pokračování také humor, napětí a řadu oblíbených herců. Česká televize tradičně zařadí pohádku do připravovaného vánočního programu.
V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Anna Geislerová se nedávno stala terčem kritiky, protože zavítala na Čapí hnízdo, kde Leoš Mareš slavil kulatiny. Populární herečka dala nyní najevo, že své přítomnosti na oslavě rozhodně nelituje. Jak se na celou věc dívá?