Pražský hrad bude o svém rozpočtu na příští rok ještě jednat s ministerstvem financí

Sněmovní rozpočtový výbor dnes nerozhodl o návrhu rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) na příští rok. Poslanci tento bod přerušili do června, aby se Hrad mohl mezitím domluvit s ministerstvem financí o požadavku na snížení výdajů. Ministerstvo chce po prezidentské kanceláři, aby snížila své výdaje asi o 4,4 milionu korun, Hrad to odmítá. Návrh rozpočtu počítá s růstem celkových výdajů proti letošku zhruba o 22 milionů na 420 milionů korun.

Pražský Hrad

Návrh rozpočtu přišel členům výboru představit zástupce vedoucího kanceláře Petr Mužák. Omluvil nepřítomnost kancléře Vratislava Mynáře tím, že prezident pověřil Mynáře plněním jiných úkolů.

Ministerstvo financí vyzvalo již v dubnu prezidentskou kancelář, aby v rozpočtu na příští rok snížila výdaje o 4,4 milionu korun, což Hrad odmítl. Mužák argumentoval například tím, že v příštím roce bude nutné zajistit služby pro nově zvolenou hlavu státu, přičemž první rok podle něj bývá vždy finančně náročnější. Argumentoval i tím, že rozpočtová kapitola KPR byla už letos zkrácena o 22 milionů při schvalování letošního rozpočtu. Uvedl také, že snižovala počty zaměstnanců, a naopak potřebuje udržet kvalifikované odborníky například na diplomacii, ekonomii nebo informační technologie. Poukazoval na to, že i v komerční sféře vzniká kvůli inflaci tlak na růst platů.

Informoval také, že vzhledem k nárůstu cen energií a materiálů bude Správa Pražského hradu potřebovat v příštích dvou letech o 66 milionů korun navíc. Nedomnívá se, že vzhledem k aktuální situaci se letos podaří obnovit výnosy Správy Pražského hradu například ze vstupného na úroveň před příchodem koronavirové epidemie.

Prezidentská kancelář patří mezi takzvané parlamentní kapitoly, jimž návrh základních parametrů rozpočtu na následující rok schvaluje již na jaře sněmovní rozpočtový výbor. Ministerstvo financí pak takto schválený návrh zapracuje do návrhu celkového státního rozpočtu. Kancelář prezidenta republiky spravuje kromě rozpočtu samotného prezidentského úřadu také rozpočty Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány.

Navýšený rozpočet počítá například s částkou 900.000 korun kvůli zákonu o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce. Mandát současné hlavy státu Miloše Zemana skončí příští rok v březnu. Podle zákona má nárok na rentu 50.000 korun měsíčně a na víceúčelovou paušální náhradu rovněž 50.000 korun měsíčně. Od dubna do prosince 2023 jde o celkovou částku 900.000 korun.

Většinu nárůstu rozpočtu tvoří vyrovnání 21,7 milionu korun, o něž Hrad přišel při schvalování letošního rozpočtu. "Toto snížení bylo v roce 2022 promítnuto do rozpočtu investičního transferu poskytovaného příspěvkové organizaci Správě Pražského hradu. Aktuálně je objem tohoto transferu navrhován ve výši, která odpovídá střednědobému výhledu na rok 2023," stojí v materiálu.

O konečné podobě základních parametrů rozpočtu KPR rozhodne výbor 8. června. Zda skutečně projde předložený návrh, není jisté. "To, že je něco nějak navrženo, automaticky neznamená, že to bude také přijato. A když se tak rozhlédnu kolem sebe, nevidím mezi kolegy většinu těch, kteří by rozuměli návrhu na zvýšení výdajů o 22 milionů. A už vůbec ne většinu těch, kteří by chtěli posílat ze státního rozpočtu víc, než je opravdu třeba," napsala dnes dopoledne na twitter členka výboru Barbora Urbanová (STAN).

Zeman schválil 5000 korun na dítě, podepsal zjednodušení pravidel u dávky…

29.06.2022 14:18 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb

29.06.2022 13:33 Aktualizováno Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát.…

Někdejšího primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard

29.06.2022 13:16 Aktualizováno Soud dnes pravomocně zprostil viny poslance a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS…

Piráti v Praze vyzvali kvůli kauze Dozimetr Pospíšila, aby rezignoval

29.06.2022 13:14 Pražští zastupitelé Pirátů vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09),…

Česko zahájí předsednictví. Dorazí zástupci Parlamentu, reprezentace Hradu…

29.06.2022 12:40 Z Pražského hradu na páteční zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie v Litomyšli…

Prezident podepsal zjednodušení pravidel u dávky na bydlení od července

29.06.2022 12:35 Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Covid byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent…

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Provoz na letišti v Praze překonává očekávání, čeká se nad deset milionů…

29.06.2022 11:58 Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání. Letiště Václava Havla v Praze v…

Covid byl nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých

29.06.2022 10:39 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září,…

29.06.2022 10:12 Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst…

Související:

Nejnovější