Pražský hrad nesouhlasí s přístupem policie ke kontrolám

Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, dnes Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření nastavila. Příští týden Hrad oznámí další postup. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.

Pražský hrad

Vedení policie i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dřív uvedli, že se uvažovalo o zmírnění kontrol lidí při vstupu do areálu Pražského hradu, zhatil to ale ruský útok na Ukrajinu. Policie prozatím doporučila kontroly zachovat. Ministr Rakušan dnešní kritiku ze strany prezidentské kanceláře odmítl, policie podle něj v přístupu k ostraze Pražského hradu ctí pravidla a zákony.

Prezidentská kancelář kritizuje, jak uvádí, změny postojů policie vůči kontrolám. "Kancelář prezidenta republiky čelí soustavné kritice některých politických představitelů a zástupců médií, přestože dlouhodobě usiluje o zrušení nebo alespoň o změnu nastavení bezpečnostních kontrol osob na Pražském hradě. KPR apeluje na to, aby postup Policie ČR byl efektivní, odůvodněný a veřejnosti srozumitelný," uvádí prohlášení.

Rakušan se večer na twitteru proti kritice ohradil. "Já také v mnohém nesouhlasím s přístupem Kanceláře prezidenta republiky, ale ctím zákony a pravidla, a totéž dělá i policie v přístupu k ostraze Pražského hradu. Snaha Miloše Zemana vybudovat si před koncem mandátu aureolu zastánce otevřenosti přichází příliš pozdě a je zcela nevěrohodná," uvedl ministr vnitra.

Kontroly byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je, a po loňské velikonoční přestávce byly obnoveny. Rakušan letos v lednu požádal policii o revizi zabezpečení a byl podle něj připraven plán na zmírnění vnějších opatření.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu k tomu ale nebyla podle ministra vhodná doba. "Někdy v roce 2016 jsme právě v návaznosti na teroristické útoky v Evropě nastavili i režim ochrany Pražského hradu. A od té doby v pravidelných intervalech, minimálně dvakrát ročně, posuzujeme rizika," uvedl v pátečním rozhovoru pro server Deník N policejní prezident Martin Vondrášek.

Prezident Miloš Zeman požádal ve středu v otevřeném dopise ministra vnitra, aby kontroly zrušil či zásadně upravil. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. "Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny," sdělil Zeman.

Policejní prezidium ve čtvrtek oznámilo, že zatím trvá na zachování kontrol. "Nebýt ruské agrese na Ukrajině, myslím si, že by na jaře došlo ne přímo ke zrušení, ale k omezení kontrol na vstupu do Pražského hradu," řekl Deníku N policejní prezident. Válka ale bezpečnostní situaci zhoršila. Bezpečnostní složky podle Vondráška zatím nezaznamenaly konkrétní hrozbu vůči Česku, nicméně úkolem policie je podle něj i prevence. "Jsme tady od toho, abychom předešli útoku v místě, které patří v České republice k nejnavštěvovanějším a kde dochází k největšímu shluku lidí. To Pražský hrad bezesporu je," dodal.

Prezidentská kancelář se v minulosti ke kontrolám vyjadřovala tak, že v rámci možností zůstává Pražský hrad otevřený pro veřejnost. Kritiky omezení vstupu do areálu z řad politiků i veřejnosti Hrad obviňoval z šíření nenávisti a dezinformací.

Prezidentská kancelář v minulosti výzvám k odstranění kontrol v areálu Hradu odmítla vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidala odkaz na nutnou ochranu před koronavirovou epidemií. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na předloňskou výzvu k otevření Hradu v době epidemie uvedl, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál Pražského hradu nelze aplikovat opatření pro památky. Upozornil tehdy na riziko front. Zrušení kontrol Hrad odmítl také loni na podzim, přestože prezident po ukončení hospitalizace zůstával na zámku v Lánech na Kladensku.

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

V Bečově se při oslavě v penzionu propadla podlaha, jedna žena se zranila

03.12.2022 18:54 V Bečově nad Teplou se dnes odpoledne propadla podlaha v jednom z penzionů uprostřed soukromé…

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

03.12.2022 15:55 Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27…

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod…

03.12.2022 10:05 Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Související:

Nejnovější