Pražský hrad nesouhlasí s přístupem policie ke kontrolám

Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, dnes Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření nastavila. Příští týden Hrad oznámí další postup. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.

Pražský hrad

Vedení policie i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dřív uvedli, že se uvažovalo o zmírnění kontrol lidí při vstupu do areálu Pražského hradu, zhatil to ale ruský útok na Ukrajinu. Policie prozatím doporučila kontroly zachovat. Ministr Rakušan dnešní kritiku ze strany prezidentské kanceláře odmítl, policie podle něj v přístupu k ostraze Pražského hradu ctí pravidla a zákony.

Prezidentská kancelář kritizuje, jak uvádí, změny postojů policie vůči kontrolám. "Kancelář prezidenta republiky čelí soustavné kritice některých politických představitelů a zástupců médií, přestože dlouhodobě usiluje o zrušení nebo alespoň o změnu nastavení bezpečnostních kontrol osob na Pražském hradě. KPR apeluje na to, aby postup Policie ČR byl efektivní, odůvodněný a veřejnosti srozumitelný," uvádí prohlášení.

Rakušan se večer na twitteru proti kritice ohradil. "Já také v mnohém nesouhlasím s přístupem Kanceláře prezidenta republiky, ale ctím zákony a pravidla, a totéž dělá i policie v přístupu k ostraze Pražského hradu. Snaha Miloše Zemana vybudovat si před koncem mandátu aureolu zastánce otevřenosti přichází příliš pozdě a je zcela nevěrohodná," uvedl ministr vnitra.

Kontroly byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je, a po loňské velikonoční přestávce byly obnoveny. Rakušan letos v lednu požádal policii o revizi zabezpečení a byl podle něj připraven plán na zmírnění vnějších opatření.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu k tomu ale nebyla podle ministra vhodná doba. "Někdy v roce 2016 jsme právě v návaznosti na teroristické útoky v Evropě nastavili i režim ochrany Pražského hradu. A od té doby v pravidelných intervalech, minimálně dvakrát ročně, posuzujeme rizika," uvedl v pátečním rozhovoru pro server Deník N policejní prezident Martin Vondrášek.

Prezident Miloš Zeman požádal ve středu v otevřeném dopise ministra vnitra, aby kontroly zrušil či zásadně upravil. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. "Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny," sdělil Zeman.

Policejní prezidium ve čtvrtek oznámilo, že zatím trvá na zachování kontrol. "Nebýt ruské agrese na Ukrajině, myslím si, že by na jaře došlo ne přímo ke zrušení, ale k omezení kontrol na vstupu do Pražského hradu," řekl Deníku N policejní prezident. Válka ale bezpečnostní situaci zhoršila. Bezpečnostní složky podle Vondráška zatím nezaznamenaly konkrétní hrozbu vůči Česku, nicméně úkolem policie je podle něj i prevence. "Jsme tady od toho, abychom předešli útoku v místě, které patří v České republice k nejnavštěvovanějším a kde dochází k největšímu shluku lidí. To Pražský hrad bezesporu je," dodal.

Prezidentská kancelář se v minulosti ke kontrolám vyjadřovala tak, že v rámci možností zůstává Pražský hrad otevřený pro veřejnost. Kritiky omezení vstupu do areálu z řad politiků i veřejnosti Hrad obviňoval z šíření nenávisti a dezinformací.

Prezidentská kancelář v minulosti výzvám k odstranění kontrol v areálu Hradu odmítla vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidala odkaz na nutnou ochranu před koronavirovou epidemií. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na předloňskou výzvu k otevření Hradu v době epidemie uvedl, že na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků a že pro areál Pražského hradu nelze aplikovat opatření pro památky. Upozornil tehdy na riziko front. Zrušení kontrol Hrad odmítl také loni na podzim, přestože prezident po ukončení hospitalizace zůstával na zámku v Lánech na Kladensku.

Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou

19.04.2024 19:20 Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou.

Do letošních eurovoleb se hlásí 30 uskupení

19.04.2024 17:44 Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského…

Slováci vybrali peníze pro českou iniciativu na nákup munice pro…

18.04.2024 21:50 Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro…

Fiala a Rakušan zradili ČR, řekl Babiš na schůzi k migračnímu paktu

18.04.2024 13:02 Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší…

Česko bude nadále podporovat firmy vyvážející zboží na Ukrajinu

17.04.2024 21:58 Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na…

Ukrajina dostane první kusy dělostřelecké munice v červnu, uvedl Fiala

17.04.2024 19:00 Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu,…

Zeman se po letech konečně omluvil Šarapatkovi

17.04.2024 16:49 Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku…

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

Související:

Nejnovější