Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

Pražský Hrad
Pražský Hrad, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 1. prosince 2022 16:39
Sdílej:

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů. Oznámen bude termín a také "mimořádné místo", na kterém se tak stane. Zástupci hradu se vyjádří i k výsledku vědeckého průzkumu Svatováclavské koruny. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pražský hrad zároveň uvedl, že letos v říjnu byly korunovační klenoty krátkodobě vyzvednuty z Korunní komory katedrály sv. Víta. "Událost se uskutečnila v době vojenského střežení Pražského hradu a z důvodu mimořádných bezpečnostních opatření v utajovaném režimu. Přítomni byli zástupci držitelů klíčů od Korunní komory," uvedl Ovčáček. Klíčníků je celkem sedm, vedle prezidenta je mezi nimi například premiér či předsedové Parlamentu.

Podle informací ČTK se tak stalo v říjnu během noci, kdy je Pražský hrad uzavřen a vojensky střežen. Klenoty byly sneseny do kaple sv. Václava, kde se mimo jiné uskutečnil dlouhodobě plánovaný restaurátorský a vědecký průzkum korunovačních klenotů.

Pondělní tiskové konference, která se uskuteční v katedrále sv. Víta, se zúčastní vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, pražský arcibiskup Jan Graubner nebo ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který byl pověřen řízením Správy Pražského hradu. Ovčáček slibuje oznámení termínu, mimořádného místa i způsobu vystavení korunovačních klenotů a zveřejnění nových fotografií.

Představeny budou také výsledky vědeckého výzkumu, který se týká otázky přítomnosti trnu údajně pocházejícího z Kristovy trnové koruny ve Svatováclavské koruně. Po posledním vystavení klenotů v lednu 2018 a jejich očištění Pražský hrad avizoval, že se zvažuje další zkoumání koruny a její prohlédnutí rentgenem, který by ověřil, zda v ní je trn uložen, jak uvádí nápis na křížku. Při dřívějším zkoumání nalezen nebyl.

Klenoty, mezi něž patří Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko, jsou uschovány v trezorové skříni Korunní komory svatovítské katedrály. Vystaveny mohou být pouze v areálu Pražského hradu. V minulosti pro vystavení sloužila katedrála, Vladislavský sál, bazilika sv. Jiří nebo Plečnikova a Karlova síň.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí do víkendu: Bouřky hrozí od půlnoci i v pátek, varuje ČHMÚ

Meteorologové ve středu vyhlásili před silnými bouřkami, které nejprve od půlnoci hrozí na severozápadě Čech a následně ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou jihovýchodní polovinu území republiky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Ilustrační fotografie.

ZZ Top přišli o další zakládajícího člena. Zemřel Frank Beard

Světovou hudební scénou otřáslo úmrtí dalšího legendárního bubeníka. Ve věku 77 let zemřel Frank Beard, americký bubeník a zakládající člen skupiny ZZ Top. Beard se v závěru života potýkal se zdravotními problémy. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová už ví, co bude s cenou za lidská práva

Pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva spoluorganizují Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Nadace Charty 77. Obě organizace se v úzké součinnosti s Parlamentním shromážděním Rady Evropy ujímají kompletního organizačního i produkčního zajištění letošního 14. ročníku, a to právě v roce, kdy si veřejnost připomíná nedožité 90. narozeniny Václava Havla.

České celebrity
Dara Rolins

Konec kariéry? Dara Rolins to stále musí vysvětlovat

Léto sice hudebníci nejčastěji tráví na pódiích, ale letos to rozhodně není případ jedné slovenské hvězdy. Dara Rolins oznámila, že si od mikrofonu dá na nějaký čas pauzu. Ukazuje se však, že lidé mají problém to přijmout.