Pražský hrad zvažuje další právní kroky vůči exministryni Stehlíkové

Vedle avizované žaloby na ochranu osobnosti zvažuje Hrad i další právní kroky vůči bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové za to, jakým způsobem se veřejně vyjadřovala k zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Na dotaz ČTK to uvedl právník Hradu Marek Nespala. Doplnil, že žalobu Hrad prozatím nepodal. Reakci exministryně ČTK zjišťuje.

Miloš Zeman na záběrech z nemocnice.

Psychiatrička Stehlíková uvedla před volbami do Poslanecké sněmovny, a tedy i před převozem Zemana do nemocnice, že prezidentovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Na twitteru 5. října mimo jiné napsala, že "Zeman skokově zdementněl" a že následkem abstinence při předchozí zářijové hospitalizaci se o něj pokoušelo delirium tremens. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně avizoval, že prezident se prostřednictvím svého právníka "obrátí s žalobou na příslušný soud".

Právník Nespala nyní potvrdil, že případ řeší. "Výkon paní Stehlíkové si zaslouží ocenění ve více právních kategoriích, nikoliv pouze v oblasti civilní žaloby na ochranu osobnosti," napsal. "Ta dáma se dopustila tak mimořádného lékařského zvěrstva, že kompletní analýza její odpovědnosti zabere ještě nějaký čas, ostatně máme na to tři roky," připomněl délku promlčecí doby.

"Dosavadní výstupy klient se zájmem studuje a sám si vybere z vějíře právních možností tu zajisté nejuspokojivější," doplnil Nespala bez dalších podrobností.

Stehlíková se už dříve vyjádřila v tom smyslu, že podání žaloby uvítá, protože jí to umožní zažádat o soudní znalecký posudek k posouzení Zemanova zdravotního stavu v oblasti psychiatrie a neurologie. Postup Hradu označila za politické pronásledování občana-odborníka, který v právním státu vyjádřil svůj názor a chce znát pravdu.

Ovčáček ve svém dřívějším vyjádření označil spekulace o prezidentově zdraví za lži a dezinformace. Napsal, že jejich autory vede politický aktivismus, snaha o zviditelnění a nenávist k Zemanovi. Předsedkyně neparlamentní Liberálně ekologické strany (LES) Stehlíková poté Hrad vyzvala, aby ještě před volbami do Sněmovny informovalo veřejnost o prezidentově zdravotním stavu lékařské konzilium. To se tehdy nestalo.

Den po uzavření volebních místností byl pak Zeman převezen z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice, kde pobývá doposud. Původně byl na klinice intenzivní medicíny, od pondělka je na lůžku dlouhodobé péče. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova později utvořeného lékařského konzilia, řekl 5. listopadu Radiožurnálu, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu.

U Nových Hradů se znovu potvrdila ptačí chřipka, hejno hus se utratí

27.11.2021 10:18 Aktualizováno Ptačí chřipka se potvrdila u dalšího hejna chovných hus v komerčním chovu u Kachního rybníka u obce…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

27.11.2021 09:58 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Češi upřednostňují živé stromky před umělými, ukázala anketa

27.11.2021 09:33 Češi podle prodejců dávají na Vánoce přednost živým řezaným stromkům před umělými. Nejoblíbenější…

Až 28 procent domácností nemusí mít na nové zálohy za energie

27.11.2021 08:44 Až 28 procent českých domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií…

V Česku v pátek přibylo méně případů nákazy než před týdnem

27.11.2021 08:05 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl.…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Aktualizováno Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Zásoby antigenních testů pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet…

26.11.2021 18:45 Zásoby antigenních testů na covid-19 pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet do krajů…

V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření

26.11.2021 18:18 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Vojtěch: Fiala nemůže být při jmenování se Zemanem v osobním kontaktu

26.11.2021 17:07 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Na jižní Moravě poprvé nasněžilo, nastaly problémy na silnicích

26.11.2021 16:48 Na jižní Moravě letos poprvé nasněžilo, nastaly problémy na silnicích a přibylo dopravních nehod.…

Související:

Nejnovější

reklama