Před cestou do Evropy musí řidiči v Británii opět trávit hodiny v zácpách

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 24. července 2022 15:03
Sdílej:

Řidiči v Británii, kteří chtějí vyrazit na kontinent, musejí dnes znovu čekat dlouhé hodiny v dopravních zácpách. Intenzivní provoz, který způsobil chaos v přístavu Dover a na silnicích vedoucích k Eurotunelu pod Lamanšským průlivem, trvá už třetí den.

Británie a Francie se vzájemně obviňují, kdo nese na situaci větší díl viny: podle Londýna problémy způsobil nedostatek francouzských celních úředníků, podle Paříže za zdržení může brexit, kvůli kterému trvá kontrola dokladů mnohem déle.

Obrovské množství lidí, kteří se začátkem prázdnin míří na dovolenou do Francie, nezvládají rychle odbavit ani v přístavu Dover, kde se auta naloďují na trajekty, ani ve Folkestone, kde funguje terminál pro přepravu vlakem skrze Eurotunel. V Doveru se dnes situace mírně zlepšila, přepravci ale varují, že je třeba počítat při příjezdu s minimálně dvouhodinovým zpožděním. O něco hůře je na tom Folkestone, kde stovky řidičů strávily na silnici celou noc, než se mohly tunelem přepravit do kontinentální Evropy.

Mnoho rodin popsalo britským médiím strastiplné čekání, které často trvalo i přes 20 hodin. "Do Folkestone jsme přijeli včera (v sobotu) v devět ráno, abychom se dostali do vlaku v 10:30, ale plazili jsme se v zácpě přes 21 hodin," řekl stanici BBC Andrew Dyer-Smith.

V přístavu Dover od pátku odbavili přes 72.000 cestujících a celní kontroly pracují nepřetržitě. Na trajekty se v sobotu nalodilo 10.000 aut, Eurotunelem projelo za sobotu 8500 vozidel. Dnes mají být počty o něco nižší.

Stalo se
Magazín
Ilustrační foto

Pracovník márnice odhalil jedno z leteckých tajemství: Co když na palubě někdo zemře?

Smrt na palubě letadla je sice vzácná, ale pro personál letišť i posádky představuje situaci, na kterou musí existovat přesný scénář. Ben Vos, koordinátor speciální márnice na amsterdamském letišti Schiphol, poodhalil v rozhovoru pro CNN Travel, co se děje v zákulisí, když cestující během letu vydechne naposledy. Jeho pracoviště, které se nachází přímo v areálu letiště, funguje nepřetržitě a ročně odbaví stovky případů úmrtí lidí, kteří cestovali do zahraničí.

Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Předpověď počasí do konce týdne. Předpokládá se další sněžení

Další sněhové srážky i celodenní mráz slibují meteorologové ve zbývajících dnech probíhajícího týdne. Vyplývá to z předpovědi, kterou Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na facebooku. 

České celebrity
Monika Absolonová

Monika Absolonová se loučí s Nečasem. Mluvili spolu ještě před Vánocemi

Česko hned na Nový rok rozesmutnila zpráva o úmrtí známého herce. Ve věku 59 let náhle zemřel Pavel Nečas. V šoku je i zpěvačka a kamarádka zesnulého Monika Absolonová. Vždyť s Nečasem ještě před několika dny mluvila. 

Domácí
Petr Pavel

Pavel bude obědvat s Babišem ve středu na Pražském hradě

Prezident Petr Pavel i premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek přednesli své novoroční projevy a příští týden se opět setkají tváří v tvář. Pražský hrad již prozradil, kdy se wulkustční tradiční novoroční oběd hlavy státu a předsedy vlády.