Předčasné prezidentské volby v Kazachstánu podle průzkumu vyhrál Tokajev

V Kazachstánu se dnes konaly předčasné prezidentské volby, jejichž vítězem se podle průzkumů z volebních místností stal favorizovaný současný prezident Kasym-Žomart Tokajev. Volbami se současná hlava státu snaží posílit svou moc v zemi, napsala agentura Reuters.

Kasym-Žomart Tokajev

Státní rozhlas a televize si nechaly provést průzkum u volebních místností, podle nějž devětašedesátiletému Tokajevovi dalo hlas více než 82 procent voličů. V posledním hlasování v roce 2019 dostal téměř 71 procent hlasů. Oficiální výsledky se čekají v pondělí.

Volební komise oznámila, že v deseti z 15 oblastí státu byla v době uzávěry volebních místností průměrná účast kolem 69 procent. Právo volit mělo asi 12 milionů lidí.

V ekonomické metropoli Almaty policie zatkla 15 účastníků manifestace, na níž lidé požadovali svobodné volby. V Astaně i Almaty bylo podle agentury AFP vidět lidi, jak se fotografují před volebními místnostmi, protože mnozí budou muset v pondělí tuto fotografii ukázat svým zaměstnavatelům.

Tokajev byl favoritem voleb, jeho pět soupeřů zná podle Reuters jen málo voličů a předvolební průzkumy nikomu z nich nedávaly naději na dvouciferný výsledek.

Tokajev se podle agentury Reuters snaží předčasnými volbami posílit svou moc na úkor svého vlivného předchůdce a dlouholetého vládce Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva. Tokajev patřil k věrným Nazarbajevovým spojencům, oba politici se ale rozešli po lednových krvavě potlačených demonstracích, které Tokajev označoval za pokus o státní převrat.

Po lednových protestech, při kterých zemřelo nejméně 238 lidí, Tokajev donutil Nazarbajevovy spojence opustit funkce ve vedení státu. Současně zahájil ústavní reformy a slíbil, že sníží nerovnosti v příjmech obyvatel. Jedním ze symbolů konce vlivu bývalého prezidenta byl i návrat historického názvu hlavního města Astana, které se v letech 2019 až 2022 jmenovalo Nur-Sultan.

Tokajev se také vymezil vůči svému největšímu dosavadnímu spojenci v zahraniční - Rusku. Kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu a jeho země také přijala Rusy, kteří prchají před mobilizací. Moskva přitom Tokajeva podpořila při lednových demonstracích, když do Kazachstánu poslala své jednotky.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější