Předpověď počasí na další týdny: Průměrné teploty a málo srážek

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný , ČTK 26. října 2021 06:30
Sdílej:

Teploty přes den v nynějším týdnu budou stoupat k 15 stupňům Celsia, srážek meteorologové očekávají jen málo. Z dalších týdnů bude pravděpodobně relativně nejchladnější a nejdeštivější ten od 8. listopadu, vyplývá z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teploty by v příštích čtyřech týdnech měly postupně klesat, jak je to pro přelom října a listopadu obvyklé. Srážek se čeká podprůměrné množství.

V noci může v tomto týdnu mrznout, zejména při uklidnění větru, od soboty už meteorologové předpovídají noční minima nad bodem mrazu. Denní maxima se v tomto týdnu budou držet většinou mezi deseti a 15 stupni Celsia. Slabě pršet by mohlo jen v úterý.

"S pokračujícím podzimem budou průměrné týdenní teploty postupně klesat, ale většinou by se měly pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu," uvedl ČHMÚ v měsíčním výhledu. Týdenní průměr maximálních teplot se tak postupně sníží z 12 stupňů Celsia v nynějším týdnu na šest stupňů po polovině listopadu. Týden od 8. listopadu by měl být nejchladnější v porovnání s dlouhodobým průměrem. "Období od 25. října do 21. listopadu 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné," doplnil ČHMÚ.

Velmi slabé nebo žádné srážky meteorologové očekávají v tomto i příštím týdnu. Pak by mělo pršet víc, týdenní úhrny srážek by se ale i tak měly pohybovat blízko průměru a podprůměru. "Z celého období očekáváme relativně nejvíce srážek ve druhém předpovědním týdnu (období 8. až 14. listopadu)," píše se ve výhledu.

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 43 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1941 zatím nejméně napršelo v roce 1983, kdy meteorologové naměřili čtyři litry na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1998 s úhrnem 92 milimetrů.

Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2013, kdy průměr činil 8,2 stupně. Zatím nejnižší průměr jeden stupeň Celsia meteorologové zaznamenali v roce 1941.

Měsíční výhled je založen na numerických předpovědních modelech a vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.