Předseda Senátu Miloš Vystrčil opět přednese svůj novoroční projev

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 10. prosince 2021 19:35
Sdílej:

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) opět na počátku roku přednese svůj novoroční projev. Bude tak pokračovat v tradici, kterou založil jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). ČTK to dnes potvrdila tisková tajemnice Kanceláře Senátu Sue Nguyen. Nová předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) novoroční projev neplánuje.

"Můj předchůdce pan (Radek) Vondráček (ANO) měl projev na Nový rok pouze dvakrát, zavedl jej v návaznosti na to, že svůj projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera. Nelze tedy takové projevy považovat za tradici," sdělila ČTK Pekarová Adamová. Tradiční byl podle ní vždy novoroční projev prezidenta, Miloš Zeman ale začal pronášet vánoční poselství, a to na Štěpána. "Svůj vlastní projev neplánuji právě proto, že u předsedy dolní komory nejsou dlouholetou tradicí," dodala předsedkyně Sněmovny.

Novoroční projevy parlamentních předsedů byly reakcí právě na to, že Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince.

Vystrčilova druhá novoroční promluva znovu nebude předtočená, ale bude na televizních obrazovkách vysílána živě. Vondráčkovy projevy se vysílaly ze záznamu.

Předseda Senátu v letošním novoročním projevu vybídl obyvatelstvo k solidaritě a spolupráci nejen v boji s koronavirem. Loni na jaře podle něj Česko první bitvu s virem vyhrálo a koupilo si tak čas, vláda ale na podzim zaspala. Důsledkem byly pochybnosti o jejích krocích. Protiepidemická opatření měla být koncepčnější a předvídatelnější, aby se důvěra v ně obnovila, řekl na Nový rok Vystrčil. Vyzval Čechy, aby se nenechali rozeštvat a nepodléhali dezinformacím a populistům.

Televizní vystoupení na novoroční večer měl letos také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud Zeman do konce roku jmenuje novou vládu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty, mohl by s novoročním poselstvím vystoupit zatím designovaný premiér Petr Fiala (ODS).

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princezna Kate

Nepopulární, ale nesmírně důležitá. Experti zhodnotili práci vévodkyně Kate

Princezna Kate v průběhu roku 2025 výrazně rozšířila svou dlouhodobou misi zaměřenou na rozvoj raného dětství a propojila ji se světem velkého byznysu. Podle akademiků a odborníků, kteří s ní v posledních měsících spolupracovali, se princezna z Walesu vrátila k pracovním povinnostem s obrovskou energií a motivací posunout svůj projekt do další fáze. Oceňována je především za svou odbornost a hluboký vhled do problematiky, který projevila i během náročného období své rekonvalescence po léčbě rakoviny.

Světové celebrity
Angelina Jolie

Angelina Jolie se připravuje na zásadní životní změnu

Angelina Jolie se připravuje na zásadní životní změnu. Hollywoodská hvězda se rozhodla opustit Los Angeles a prodat své historické sídlo v hodnotě 25 milionů dolarů, které obývala od roku 2016. Podle zdrojů z jejího okolí už padesátiletá herečka a humanitární pracovnice potají provází potenciální kupce po rozlehlém panství Cecila B. DeMilla. Její další kroky pravděpodobně povedou mimo Spojené státy, kde hledá více soukromí a klidu od neustálého mediálního tlaku.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Padlo konečné rozhodnutí: Princ Harry se už nevrátí

Britský princ Harry se již nevrátí do charitativní organizace Sentebale, kterou v roce 2006 spoluzaložil na počest své matky, princezny Diany. Podle zdrojů blízkých charitě jsou naděje na jeho návrat definitivně uhašeny. Celá organizace je totiž po měsících veřejných sporů, rezignací a propouštění natolik poškozena, že ji vnitřní zdroje označují za příliš zdiskreditovanou pro další spolupráci s vévodou ze Sussexu.

Světové celebrity
princ George z Walesu

Britskou královskou rodinu čeká v tomto roce zásadní milník

Britskou královskou rodinu čeká v nadcházejícím roce zásadní milník. Princ George, který se v červenci 2026 stane teenagerem, opustí svou dosavadní školu Lambrook v Berkshire. Od září pak jako student devátého ročníku (Year 9) nastoupí do prestižní střední školy, což pro budoucího krále i jeho rodiče znamená začátek zcela nové životní etapy.