Předsedové stran koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) dnes v Poslanecké sněmovně podepsali vládní koaliční dohodu. Na dokumentu se dosavadní opoziční koalice domluvily minulý týden, slavnostní podpis naplánovaly na den zahájení ustavující schůze nové Sněmovny. Osmnáctičlenné vládě, která se bude opírat o 108 poslanců, bude předsedat šéf občanských demokratů Petr Fiala.
Kabinet musí podle Fialy rychle vyřešit problémy, které trápí Česko. Zemi chce vyvést ze zdravotní, ekonomické a hodnotové krize. "Kromě krátkodobých úkolů nás čekají i systémové změny, které posunou Českou republiku dopředu," řekl před podpisem smlouvy novinářům. Stát musí lépe hospodařit, stavět byty či silnice a mladé generaci dát perspektivu, doplnil.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že koalice chce krotit zadlužení země, prioritou je pro ni jasná deklarace k západnímu směrování a NATO a také to, aby se dobře žilo všem generacím. "Uvědomujeme si, že nepřicházíme vládnout, ale spravovat zemi pro další generace," uvedla. Předseda lidovců Marian Jurečka zdůraznil, že se vláda zaměří na podporu rodin, chce ale také zlepšit atmosféru ve společnosti. "Je třeba zlepšovat komunikaci, nejen v materiální ale i hodnotové podobě, stavět mosty," uvedl.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že koalice voličům slibovaly budoucnost v demokratické vládě "bez řádění oligarchů". Podle šéfa STAN Víta Rakušana vláda vyslyšela poptávku voličů po vzdělanostní společnosti a jasném směřování na Západ. "Pokusíme se udělat vše pro to, aby voliči nezažívali emoci zklamání," konstatoval.
Koaliční smlouvu podpořila v závěru minulého týdne širší vedení Starostů, občanských demokratů, TOP 09 i lidovců. Piráti pověřili dnešním podpisem koaliční smlouvy předsedu strany Ivana Bartoše, o její ratifikaci rozhodnou v hlasování všech členů, které se pravděpodobně bude konat o víkendu a skončí v pondělí. "Doufám, že dopadne úspěšně a budeme mít od všech stran schvalovací procesy dokončeny," řekl Fiala.
Ustavující schůze Sněmovny by podle Fialy mohla skončit ještě tento týden. "Poté podá vláda Andreje Babiše (ANO) demisi, pak bych očekával, že přijde moje jednání s prezidentem (Milošem Zemanem) a budeme se bavit o dalším postupu," uvedl Fiala.
Česko v neděli slaví půlkulaté 95. narozeniny Jiřiny Bohdalové. Blahopřání se objevují i na sociálních sítích. S jedním takovým přispěchala zpěvačka Monika Absolonová. Co všechno na legendární herečce ocenila?
Rakouská policie zásadně pokročila s případem otrávených dětských výživ, které se objevily i v Česku. U našich sousedů byl zadržen devětatřicetiletý muž, informovala britská BBC. Podle dostupných informací má být stále nejméně jedna otrávená sklenička v oběhu.
Letošní ročník StarDance přináší výraznou změnu, která se promítne přímo na taneční parket. Novou návrhářkou kostýmů se stává Kateřina Šmejkalová, zakladatelka značky NOSME, jejíž modely nosí tanečníci po celém světě. Produkce tím reaguje na snahu posunout vizuální stránku show směrem k větší autentičnosti, emocím i mezinárodní inspiraci.
Je to tady. Jiřina Bohdalová má právě dnes půlkulaté 95. narozeniny, které navzdory dřívějším nejasnostem oslaví ve společnosti přátel. A nepůjde jen o známé z umělecké branže. Podle dostupných informací se na večírek chystají i tři bývalí prezidenti.
Ze všech stran se snáší kritika na Josefa Koktu a jeho životní partnerku Ornellu. Důvodem je video, které se na veřejnost dostalo nedopatřením. Do nezáviděníhodné situace se Kokta vystavil sám. Alespoň to tak tvrdí.
Druhým dnem pokračuje v Národním parku České Švýcarsko boj s rozsáhlým lesním požárem. Hasiči povolali posily z okolních krajů, do akce se v neděli zapojí až sedm vrtulníků. V Česku nadále platí varování meteorologů před rizikem vzniku a šíření požárů.
Václav Neckář by si mohl užívat zaslouženého důchodu, ale bez zpěvu před lidmi si život zjevně neumí představit. Na konci dubna ho ale zradilo zdraví, takže fanoušky svým způsobem zklamal. A některé doslova i vyděsil.
Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji.
Britská královská rodina má během první květnové soboty důvod k oslavám. Na dnešek totiž připadají narozeniny princezny Charlotte, jediné dcery prince Williama a jeho manželky Kate. Gratulace od představitelů monarchie už dorazily.
Varování meteorologů před nebezpečím požárů se brzy naplnilo. Hasiči z Ústeckého kraje zasahují v sobotu odpoledne u požáru lesa v národním parku České Švýcarsko, kde v roce 2022 došlo k nejrozsáhlejšímu lesnímu požáru v historii České republiky. Platí zvláštní stupeň poplachu.
První květnový víkend letošního roku patří Jiřině Bohdalové, která zítra oslaví půlkulaté 95. narozeniny. Na televizní obrazovce se však diváci mohou na legendu naší kinematografie těšit už dnes. Česká televize prozradila, co přichystala.
Duben se nezadržitelně blíží ke konci. Letos byl také měsícem, kdy Dagmar Patrasová oslavila kulaté 70. narozeniny. Její rodina si zároveň připomněla loňský odchod Aničky Slováčkové. Není tak divu, že Patrasová ve svém narozeninovém přání zohlednila i smutnou událost.