Představitelé USA a Ruska budou 10. ledna jednat o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Oznámil to Bílý dům. O dva dny později, 12. ledna, se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí. Ruské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že je Moskva připravená desátého ledna jednat s Washingtonem o svých bezpečnostních požadavcích. Informovaly o tom světové agentury.
Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle agentury RIA prohlásil, že americké odpovědi v otázce Ruskem požadovaných bezpečnostních záruk byly zatím "abstraktní". Proto je podle něj klíčové, aby se vojenští činitelé zapojili do obdobných jednání s NATO, která se mají konat 12. ledna. Představitelé aliance v minulých dnech hovořili o možnosti, že by se 12. ledna uskutečnila schůzka Rady NATO-Rusko, která se od ruské anexe Krymu v roce 2014 scházela jen sporadicky. V radě, která vznikla po summitu NATO-Rusko v Římě v roce 2002, obvykle jednají diplomatičtí představitelé všech členských zemí NATO s ruským velvyslancem při alianci.
Ve čtvrtek 13. ledna se pak podle Bílého domu má uskutečnit širší regionální jednání, kterého se zúčastní USA, Rusko a více evropských zemí.
"Až budeme u jednacího stolu, Rusko bude moci říct, čeho se obává, a my rovněž řekneme, co nás zneklidňuje na ruských aktivitách," uvedl mluvčí Bílého domu, podle kterého na těchto jednáních nepadne žádné rozhodnutí "o Ukrajině bez Ukrajiny".
Vztahy mezi Ruskem a zeměmi NATO jsou v posledních týdnech velice napjaté. Západní země znepokojilo rozmístění velkého počtu ruských vojáků u ukrajinských hranic, rozvědky varovaly před možností ruské vojenské operace na počátku příštího roku. Představitelé USA, Evropské unie a evropských zemí Moskvu opakovaně varovali, že vojenský útok na Ukrajinu by vyvolal velmi silnou odezvu.
V polovině prosince Moskva zveřejnila seznam bezpečnostních záruk, které požaduje od USA a NATO. Mezi nimi je například požadavek, že se NATO nerozšíří o Ukrajinu a upustí od vojenských aktivit v této zemi. Aliance to odmítá s tím, že Ukrajina jako suverénní země si může své spojence svobodně zvolit sama a žádná další země do tohoto rozhodnutí nemá co mluvit.
Vztahy mezi NATO a Ruskem výrazně ochladly po ruské anexi Krymu v roce 2014 a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.
Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.
Americká zpěvačka Ariana Grande oficiálně potvrdila obnovení milostného vztahu s tanečníkem a fotografem Rickym Alvarezem. Dvojice spolu randila již v letech 2015 až 2016, než se jejich cesty na dlouhou dobu rozdělily. O možném návratu se v kuloárech spekulovalo delší dobu a zpěvačka tyto dohady potvrdila zveřejněním společných fotografií na sociální síti Instagram.
Vévodkyni z Sussexu a jejímu manželovi princi Harrymu uštědřil jejich nejnovější filmový počin další výraznou porážku na americkém trhu. Dokumentární snímek z produkce jejich společnosti Archewell, který mapuje příběh amerických skautek prodávajících sušenky, v tamních kinech propadl a nedokázal se probojovat ani do první desítky nejsledovanějších filmů týdne.
Britský zpěvák Rod Stewart vyvolal mezi svými příznivci nové obavy o své zdraví poté, se na poslední chvíli rozhodl zrušit další plánovaný koncert. Jedenaosmdesátiletá hudební legenda musela odložit svoje vystoupení v americké Cincinnati kvůli neplánovanému lékařskému zákroku, kterému se musela neprodleně podrobit.
V Česku se po čase opět bude natáčet jeden velmi ambiciózní projekt. V tomto konkrétním případě by se však dalo říct, že bylo jen otázkou času, kdy se filmaři dostaví. Předloha, kterou se rozhodli zpracovat, jim totiž nedává moc na vybranou.
Dara Rolins vypadá i po padesátce skvěle a ve formě se jistě bude udržovat také během aktuální koncertní pauzy. Kromě cvičení je klíčová také strava. Co byste našli u slovenské zpěvačky na talíři?
Meteorologové již avizují víkendový návrat tropických teplot do Česka. V nové výstraze ale především upozornili na to, že nebezpečí požárů se již týká celého území republiky. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Heleně Vondráčkové zbývají poslední měsíce do kulaté osmdesátky, kterou příští rok oslaví na pódiu, kde strávila velkou část svého života. I kvůli koncertům se musí stále udržovat ve skvělé kondici. Co jí k tomu pomáhá?
Klidný teď rozhodně nemůže být Jaromír Soukup, protože se před několika dny stal obětí útoku, kterým se zabývá policie. Známý podnikatel již poprvé reagoval na to, co se mu přihodilo. Ukázalo se, že incident vidí trošku jiným pohledem než strážci zákona.
Pavel Nedvěd se podílel na nevydařeném představení české fotbalové reprezentace na světovém šampionátu. Trenér ho odnesl koncem u týmu, Nedvěd jako manažer pokračuje. Musel ale svazu prozradit, v čem vidí příčiny neúspěchu.
Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Simona Krainová se nedávno rozhodla zastat jedné z nejbližších osob a dokonce vyrukovala s právničkou. Možná i očekávala, že druhá strana vzápětí ustoupí. To se však nestalo. Modelku tak už nějaký čas zaměstnává nepříjemný spor.