Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný souhrn informací o tom, jak volit, jak fungují preferenční hlasy, či kolik si strany mohou za volby vydělat.
Kdy se bude volit?
Volby se budou konat v pátek 8. října 2021 od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 9. října 2021 od 08:00 do 14:00 hodin.
Kdo může volit?
Právo volit má občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl 18 let a je podle zákona způsobilý. Občané, kteří budou v době voleb mimo své trvalé bydliště, si mohou předem od příslušného obecního úřadu, kde jsou vedeni ve stálém seznamu voličů, vyžádat voličský průkaz. S ním pak mohou hlasovat v kterémkoliv okrsku.
Jak se volí?
Hlasovací lístky obdrží volič nejpozději tři dny před volbami. Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost pasem nebo občanským průkazem. Pokud volí na voličský průkaz, odevzdá ho komisi. Poté dostane prázdnou obálku a komise mu případně může vyměnit chybějící či poškozené hlasovací lístky.
Na voličský průkaz může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí. Žádost o vydání voličského průkazu se podává u obecního úřadu v místě trvalého pobytu voliče, a to do 1. října poštou nebo datovou zprávou, osobně až do 6. října.
Pokud se občan nemůže dostavit do volební místnosti například ze zdravotních důvodů, může požádat obecní úřad a okrskovou volební komisi, aby za ním přišli s urnou domů nebo například do nemocnice. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku. Mimo území ČR nelze hlasovat do přenosné volební schránky.
Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné.
Jak se lístky upravují?
Volič musí jít do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků a tam vložit do obálky jediný lístek - kandidátní listinu vybrané strany. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u čtyř jmen vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy nemají vliv. Obálku pak volič vhodí do volební schránky.
Jak volit v zahraničí?
Lidé s českým občanstvím, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, mohou hlasovat na zastupitelských úřadech. Musí se ale předtím nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů. Pokud budou chtít volit mimo místo svého zahraničního bydliště, musí mít navíc voličský průkaz. O ten požádají zastupitelství, pod nějž náleží.
Pokud chce v cizině hlasovat český občan, který vyjel pouze na krátkodobou návštěvu, stačí mu voličský průkaz. Voliči v zahraničí budou letos vybírat z kandidátů pro Ústecký kraj.
Jaký je způsob voleb?
Do sněmovny se volí pomocí poměrného sytému. ČR je rozdělena na 14 volebních obvodů, které kopírují krajské zřízení a celkově se přiděluje 200 mandátů. Při rozdělování mandátů stranám se používá přepočet pomocí klasické d'Hondtovy metody, která lehce zvýhodňuje úspěšnější strany. Podle letošní novely volebního zákona platí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale méně než dosud. Novela také upravila hranice pro vstup koalic do Sněmovny. Volebním koalicím bude stačit méně hlasů než v minulosti: u dvoučlenné koalice osm procent hlasů a vícečetných 11 procent hlasů. Pětiprocentní práh pro jednotlivé strany a hnutí zůstal, stejně jako 14 krajů.
Jak fungují kandidátní listiny?
Strana nebo hnutí může podat kandidátní listinu v libovolném počtu ze 14 volebních obvodů (krajů). Maximální počty kandidátů pro jednotlivé kraje jsou dány přílohou zákona, nejvíce kandidátů, 36, mohou strany navrhovat v Praze a Moravskoslezském kraji, nejméně, 14, v kraji Karlovarském. Strana tak může ve všech krajích navrhnout maximálně 343 kandidátů. Do letošních voleb se přihlásilo 22 volebních uskupení, z nichž deset má maximální počet kandidátů; celkem kandiduje 5256 osob. Volebních uskupení je o devět méně než při minulých volbách v roce 2017. Na rozdíl od nich se letos do voleb přihlásily dvě koalice. Některé strany a hnutí se rozhodly pro společnou kandidátku jedné volební strany.
Jak fungují preferenční hlasy?
V rámci jednotlivých politických subjektů se mandáty přidělují podle pořadí, jak jsou kandidáti uvedeni na hlasovacím lístku. Volič však může dát nejvýše čtyřem kandidátům takzvaný preferenční hlas. Jestliže některý z kandidátů získá alespoň pět procent preferenčních hlasů z celkového počtu hlasů pro tuto politickou stranu v rámci volebního kraje, připadne mandát přednostně jemu.
Kolik si strany vydělají?
Politické subjekty, které se chtějí zúčastnit voleb, musejí zaplatit příspěvky na volební náklady ve výši 19.000 korun za každý kraj, kandidují-li ve všech krajích celkem 266.000 korun. Pokud strany získají alespoň 1,5 procenta z celkového počtu hlasů, obdrží za jeden hlas 100 korun.
Vedle jednorázové částky za voličské hlasy mohou dostat úspěšné strany i další peníze od státu - příspěvek na provoz strany a příspěvek za mandáty poslanců. Roční příspěvek na provoz strany je šest milionů korun pro stranu, která získala ve volbách tři procenta hlasů. Za každou další desetinu procenta hlasů obdrží 200.000 korun. Získá-li více než pět procent, příspěvek se již dále nezvyšuje - maximum je tedy deset milionů korun. Příspěvek na mandát poslance činí ročně 900.000 korun.
Podzimní počasí bude úřadovat i během dalšího říjnového víkendu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů není vyloučeno, že noční minima opět poklesnou pod nulu.
I válku na Ukrajině je možné zastavit, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po hovoru s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Zelenskyj mu pogratuloval k dosažení mírové dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.
Nepříjemný zážitek si z divadla odnesli lidé, kteří se v pátek vyrazili podívat na jednoho z nejpopulárnějších českých herců. Bolek Polívka nedohrál představení v Brně, protože se mu náhle přitížilo. Na místě zasahovali záchranáři.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) chce na začátku příštího týdne mluvit s kandidátem na ministra zahraničí Filipem Turkem (Motoristé) o kauze jeho již smazaných výroků, které měl v minulosti uveřejnit na sociálních sítích. Podle Babiše je nutné zvážit další kroky. Je tak zřejmě ohroženo Turkovo vládní angažmá.
Do posledního detailu už je hotové místo posledního odpočinku Jiřího Krampola na Olšanských hřbitovech v Praze. Když se ukládala urna, jedna maličkost ještě nebyla dokončená. Teď je ale již všechno tak, jak to má být.
Úspěšně skončilo pátrání po nebezpečném vrahovi, který se v pátek nevrátil do psychiatrické léčebny v Praze. Policisté ho v sobotu odpoledne nalezli u Hlavního nádraží v hlavním městě. Muž byl následně opět umístěn do léčebny.
Bývalý řeporyjský starosta Pavel Novotný možná stále věří, že bude pokračovat v komunální politice. Pražský magistrát se chystá ho definitivně připravit o mandát zastupitele městské části. Zdá se však, že to s Novotným nebude mít tak jednoduché.
Pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) sice v pátek oznámil dohodu trojice stran na obsazení úřadů v rámci nové vlády, ale jeden z ministerských kandidátů už čelí nepříjemné kauze. Možný šéf české diplomacie Filip Turek (Motoristé) se měl totiž v minulosti dopustit řady výroků, které se neslučují s působením v tak vysoké funkci.
Česko ve středu rozesmutnila zpráva, která přišla od jedné známé herečky. Veronika Arichteva oznámila fanouškům, že její těhotenství tentokrát nebude mít šťastný konec. Následně ji ve velkém podpořili nejen obyčejní lidé, ale i kolegové ze šoubyznysu.
Pražská policie pátrá po nebezpečném muži, který má na svědomí vraždu a další pokus o vraždu. Dotyčný je na základě rozhodnutí soudu v péči psychiatrů, v pátek se však nevrátil z plánované vycházky do léčebny.
Hlavní houbařská sezóna se pomalu chýlí ke svému konci, nicméně na mnoha místech v Česku je stále velmi dobrá šance na úspěšný sběr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před blížícím se víkendem.
Dnes osmasedmdesátiletá Helena Vondráčková udivuje svou vitalitou, která jí i v důchodovém věku umožňuje vystupovat, ale ani ona není fit vždy a za všech okolností. Podle nejnovějších informací si ji zřejmě našla aktuální vlna respiračních onemocnění. Slavná zpěvačka proto odkládá koncert na Slovensku.