Překvapivý experiment: Vědci naučili papoušky telefonovat, těm se to líbilo

Vědci z Northeastern University ve spolupráci s kolegy z MIT a University of Glasgow zkoumali, co by se stalo, kdyby se skupina domestikovaných papoušků naučila telefeonovat přes tablety a chytré telefony. Zjistili, že ptákům se videokonferenční hovory líbí a činí je šťastnými.

Papoušci, ilustrační foto

Vědci na webu Northeastern University popisují, jak pokus probíhal. Nejprve ukázali skupině papoušků a jejich pečovatelům, jak používat tablety a chytré telefony a jak si navzájem zavolat přes aplikaci Messenger.

Poté tři měsíce pozorovali, jak ptáci tuto nově objevenou schopnost využívali. Sami se se ptali: Kdyby měli ptáci na výběr, volali by si? Jak se ukázalo, tak ano. "Začala se objevovat silná sociální dynamika," tvrdí vědci.

Nejen, že si ptáci sami vybírali, s kým budou telefonovat, ale sami hovory iniciovali a podle všeho dokonce chápali, že na druhém konci telefonu je další skutečný papoušek. Ošetřovatelé navíc v drtivé většině případů hlásili, že hovory mají pro jejich papoušky pozitivní přínos.

Někteří ošetřovatelé dokonce pozorovali, jak se jejich papoušci učí od svých přátel skrze webkameru nové dovednosti, jako hledání potravy či létání. Jiní ptáci společně usínali, zatímco další dokonce odletěli pro nějaký předmět, který pak na webkameře ukazovali svému kamarádovi.

Vědci podotýkají, že pozitivní efekt videohovorů na papoušky chované u pečovatelů je očividný, často jim totiž chybí komunikace s dalšími jedinci svého druhu. V takovém případě se pak nudí a jsou osamělí. Naopak při této formě interakce si dokonce vytvořili jakýsi sociální systém, kdy papoušci měli své oblíbence, kterým chtěli volat častěji.

Témata: vědci | Ptactvo

Facebook a Instagram měly v Česku velké výpadky

08.05.2023 16:51 Uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram měli v posledních hodinách velké problémy. V Česku…

Čína chce pokořit Měsíc, postaví svou síť satelitů

26.04.2023 17:36 Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most…

První komerční přistání na Měsíci se zřejmě nepovedlo. Modul se přestal…

25.04.2023 20:25 Mělo jít o historický milník. V úterý měla na Měsíc přistát historicky první lunární sonda…

Související:

Nejnovější