Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze zastavit. Prohlásila to dnes podle agentury AFP epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová. Nebezpečí zasažení širší populace je "velmi slabé", uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Sídlo Světové zdravotnické organizace

"Je to situace, kterou je možné mít pod kontrolou, zvláště v zemích, kde jsme svědky vzniku této epidemie v Evropě," řekla Van Kerkhoveová. Opičí neštovice se v posledních týdnech náhle začaly šířit v zemích, kde jsou normálně velmi vzácné, tedy v Evropě a Severní Americe. Například jenom z Anglie je dnes hlášeno 36 nových případů. Van Kerkhoveová předtím řekla, že v neendemických zemích bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí dnes uvedlo, že riziko všeobecného rozšíření infekce v populaci je "velmi slabé", ale je "zvýšené" u lidí s více sexuálními partnery.

Poradce WHO David Heymann v rozhovoru s agenturou AP označil bezprecedentní rozšíření opičích neštovic v rozvinutých zemích jako "náhodnou událost", kterou lze vysvětlit sexuálním chováním na nedávných dvou divokých večírcích ve Španělsku a Belgii. "Víme, že opičí neštovice se mohou rozšířit při těsném kontaktu s poranění někoho, kdo je infikován, a zdá se, že sexuální styk nyní přenos umocnil," řekl Heymann.

Zdravotní úřady tvrdí, že většina známých případů v Evropě se objevila mezi muži, kteří mívají sex s jinými muži, ale vědci upozorňují, že je obtížné určit, zda je šíření poháněno samotným sexem, nebo jen blízkým kontaktem. Nakazit se prý může každý blízkým kontaktem s nemocnou osobou nebo s jejím oblečením či povlečením.

WHO dnes rovněž uvedla, že nemá důkaz o tom, že by vir opičích neštovic zmutoval. Infekční nemoc, která se obvykle vyskytuje v západní a centrální Africe, se spíše nemění. Expertka na neštovice z WHO Rosamund Lewisová na dnešním brífinku řekla, že tento vir mutuje málo, i když sekvenování genomu u jednotlivých případů má teprve pomoci porozumět nynější epidemii.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Autobus v Pákistánu se zřítil do strže, zemřelo nejméně 19 lidí

03.07.2022 11:12 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Ukrajinské jednotky se zřejmě záměrně stáhly z Lysyčansku, zničily ruskou…

03.07.2022 10:56 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku v Luhanské oblasti na…

Egyptské úřady po útoku žraloka uzavřely část pobřeží Rudého moře u Hurgady

03.07.2022 10:13 Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Ukrajina podle Lukašenka poslala na území Běloruska střely

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská FSB zadržela na Sibiři vědce, podezřívá ho z vlastizrady

02.07.2022 21:45 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat dodávky plynu, řekl…

02.07.2022 20:57 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Související:

Nejnovější