Přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny možná bude kvůli omikronu zapotřebí dříve

Přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 možná bude kvůli nové variantě koronaviru omikron zapotřebí dříve, než se předpokládalo. V rozhovoru s americkou televizí CNBC to řekl šéf farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla.

Očkování proti onemocnněí covid-19, ilustrační fotografie

Bourla uvedl, že se podle reálných dat ukáže, jak dlouho třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech bude chránit před omikronem. "Myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku. Řekl jsem to několikrát. U předchozí (varianty) jsem odhadoval, že to bude 12 měsíců po třetí dávce. S omikronem musíme počkat, protože máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat dříve," řekl ve středečním rozhovoru. Zároveň poznamenal, že třetí dávka poskytne "velmi dobrou ochranu".

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své vakcíny při nasazení proti nové koronavirové variantě omikron. Tři dávky vakcíny podle prvních závěrů účinně chrání před omikronem, zatímco ochrana, kterou poskytují dvě dávky vakcíny, u omikronu oproti předchozím variantám znatelně klesla. Dvě dávky nicméně podle těchto závěrů i v případě omikronu pravděpodobně stále poskytují ochranu před vážným průběhem nemoci.

Bourla poznamenal, že předběžná studie Pfizeru byla založena na syntetické, v laboratoři vytvořené kopii varianty a že je zapotřebí více dat z testů proti skutečnému viru. Reálná data podle Bourly budou přesnější a očekávají se v příštích dvou týdnech.

Bourla zdůraznil, že v tuto chvíli je nejdůležitější s nástupem zimy zajistit očkování třetí dávkou. Obavy totiž panují z toho, že dojde k nárůstu počtu nakažených, jelikož se v zimě lidé častěji setkávají uvnitř.

"Třetí dávka podle mě poskytne velmi dobrou ochranu," uvedl Bourla. Poznamenal také, že léčiva, jako je pilulka od Pfizeru s názvem paxlovid, pomohou zabránit hospitalizacím. O nouzové schválení paxlovidu společnost Pfizer v listopadu požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Bourla CNBC řekl, že Pfizer bude mít úplné výsledky z klinických studií v řádu několika dní. Očekává, že se u pilulky prokáže 89procentní snížení počtu hospitalizací a úmrtí, jak ukázala průběžná data z minulého měsíce.

Pilulka od Pfizeru bude podle Bourly i proti omikronu účinná, jelikož cílí na jinou část viru, tedy na enzym, který je důležitý pro množení viru a není náchylný k mutacím. Vakcíny cílí na hrotový protein (spike protein), který virus využívá k tomu, aby pronikl do hostitelské buňky. Hrotový protein v průběhu pandemie opakovaně mutoval.

Bourla poznamenal, že Pfizer a BioNTech mohou do března příštího roku vyvinout vakcínu zaměřenou konkrétně na omikron, pokud se ukáže, že to bude nutné. Šéf Pfizeru zároveň očekává, že se v budoucnu objeví nové varianty, a společnost proto vývoj monitoruje, aby zjistila, zda bude nutné stávající vakcínu upravit.

Témata: očkování | Pfizer

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější