Prezident Pavel promluvil o svém vnímání V4

Prezident Petr Pavel v současné době vnímá visegrádskou čtyřku (V4) spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice detailně koordinovat zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země. Pavel to řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Bratislavě. Oba počítají se společnou cestou v dubnu na Ukrajinu.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval slovenský expremiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie se v některých sondážích už dostala do čela popularity politických stran; na Slovensku budou na konci září předčasné parlamentní volby.

Pavel poznamenal, že se nikdy netajil jistou skepsí, pokud jde o efektivitu uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko. Rozpory v poslední době vyvolává zejména postoj Maďarska k válce na Ukrajině.

Český prezident řekl, že v minulosti vyjádřil názor, že V4 bude muset vážně uvažovat, jakým obsahem spolupráci naplnit. Dodal, že je odpůrcem toho, aby se škrtem pera zrušilo něco, co již přineslo svůj efekt.

"V dnešní době vnímám V4 spíše jako konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky, k tomu visegrádská čtyřka ani nesloužila," uvedl Pavel. Dovede si ovšem představit prostor pro konzultace a spolupráci v řadě oblastí, jako jsou ekonomická, obchodní a kulturní. Potenciál vidí v možné užší spolupráci mezi V4 a baltskými zeměmi.

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval Fico. "Oslabování spolupráce České republiky, Slovenské republiky, Maďarska a Polska není v zájmu těchto čtyř zemí. Je v to v zájmu Spojených států a západní Evropy," řekl Fico na mítinku k mezinárodnímu dni žen v Trnavě.

Podle Fica právě V4 v minulosti zabránila příchodu migrantů na Slovensko či do Česka a "dokázala v Evropské unii velké věci", když koordinovala své postoje. Tvrdil, že oba prezidenti se zabývali různými záležitostmi, ale zapomněli na běžný život Čechů a Slováků. Fico podobně jako Maďarsko odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu, která od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.

Pavel se vyjádřil i k ohlášené návštěvě Ukrajiny. S prezidentem Volodymyrem Zelenským se v neděli telefonicky domluvil, že cestu naplánují na duben. Rád by ji zkoordinoval i s Čaputovou. Konkrétní přísliby, se kterými by na Ukrajinu mohl jet, nechtěl přibližovat. Dodal pouze, že měl již konzultace například s armádou.

Čaputová zopakovala, že se společné cesty na Ukrajinu velmi ráda zúčastní a že nápad na návštěvu vznikl ve stejnou dobu v Praze i v Bratislavě.

Večer se Pavel s Čaputovou zúčastnili diskuse, kterou ve Slovenském národní divadle uspořádaly servery Denník N a Deník N. Věnovali se v ní například pravomocím přímo volených prezidentů nebo možnosti další kandidatury Pavla i Čaputové. Slovenská prezidentka řekla, že rozhodnutí, zda se bude opět ucházet o prezidentský úřad, oznámí v řádu několika týdnů. Tématem byly i zahraničněpolitické otázky týkající se budoucnosti visegrádské skupiny a války na Ukrajině. Oba se shodli, že je nutné i nadále Ukrajinu podporovat. Podle Pavla je nezbytné, aby míru bylo dosaženo tím, že Ukrajina na svém území Rusko porazí. Diváci, kteří zaplnili celý sál, oběma politikům často tleskali, zejména při jejich vyjádřeních k ruské agresi na Ukrajině, nebezpečí populismu nebo boji s dezinformacemi.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější