Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů. Nejvíce by jich mělo zamířit k soudům spadajícím pod plzeňský krajský soud a Krajský soud v Hradci Králové. Mezi kandidáty opět převažovaly ženy.

Miloš Zeman

Zeman dnes novým soudcům poradil, aby se nestyděli vyžádat si pomoc soudních znalců nebo expertů. Zmínil případ tří odsouzených za nelegální obchody s psychotropním nápojem ayahuasca, kterým před několika týdny udělil milost. Polští manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi dostali v kauze osmileté tresty, třetímu odsouzenému soudy uložily podmíněný trest.

Soudce v případu si podle Zemana nevyžádal žádný znalecký posudek či expertizu, přitom podle prezidenta i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil látku označil za nenávykovou. "Nikdo z nás není vševědoucí. Každý z nás potřebuje pomoc specialistů v dané oblasti. Chyba vzniká tehdy, když si tuto pomoc nevyžádáte a rozhodujete jako všeználek," řekl Zeman.

Vláda na konci listopadu schválila návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na jmenování 42 nových soudců a soudkyň, Zeman jich dnes jmenoval 41, jedna z kandidátek se nemohla zúčastnit kvůli nemoci.

Mezi kandidáty bylo 24 žen a 18 mužů. Do obvodu plzeňského krajského soudu má podle návrhu ministra přibýt deset soudců, o jednoho méně půjde k soudům spadajícím pod Krajský soud v Hradci Králové. Sedm posil mají získat soudy v hlavním městě. Pod ústecký krajský soud přijde pět nováčků, pod českobudějovický tři. Zbývající soudce bude působit u Okresního soudu v Olomouci.

Server Lidovky.cz dnes napsal, že by Zeman mohl při dnešním jmenování soudců oznámit jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS), což se ale nestalo. Novým šéfem ÚS by se podle Seznam Zpráv a webu Respekt.cz mohl stát současný člen soudu Josef Fiala. Současnému předsedovi ÚS Pavlu Rychetskému, který je z funkce neodvolatelný, mandát vyprší až příští rok v srpnu, Zeman ve funkci prezidenta končí už v březnu. Dosud odborníci předpokládali, že příštího předsedu ÚS jmenuje při personální obměně soudu až další prezident.

Zeman naposledy jmenoval nové soudce v říjnu, kdy jich bylo 49. Jmenovací vlna se týkala výhradně Prahy a severní Moravy a Slezska. Dva navržené kandidáty tehdy prezident jmenovat do soudcovského stavu odmítl - státní zástupce Marka Bodláka a Petra Babku. Poznamenal k nim, že je "dohnaly staré hříchy".

U Bodláka Zeman tvrdil, že se "velmi aktivně angažoval" v procesu s exministryní obrany Vlastou Parkanovou v kauze letounů CASA. U Babky pak zmínil veřejné pokárání rozsudkem Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket. Bodlák, který na pražském vrchním státním zastupitelství řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality, nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Témata: Miloš Zeman | soudy

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější